Eklektus Papağanı Özellikleri Ve Bakımı

Eklektus papağanı özellikleri

Görsel olarak büyüleyici güzelliğe sahip olan eklektus papağanı sahip olduğu özellikleri ile de kuş severleri etkilemeyi başarıyorlar. Mükemmel konuşma yetenekleri, etkileyici güzellikte olan tüy renkleri ve büyüklükleri ile evcil kuş olarak popülerler. Ancak bu kuş türüne sahiplik etmek için bol bol zaman ve sabra ihtiyaç duyabilirsiniz.

Ömürleri ortalama 30 yıl olan eklektuslar 50 yıl kadar yaşayabilirler. Bu iyi bakım, sağlıklı bir vücut ve mutlu bir yaşam ile mümkün. Ne kadar güzel olsalar da bakım ve evcilleşme konusunda zorlu olmaları nedeniyle bu papağan türüne deneyimli kişiler sahiplik etmeliler. Çünkü eklektus papağanı karakteristik ve fiziksel özellikleri nedeni ile deneyimsiz kişiler için ideal kuş türü değildir. Bunu tam anlamı ile doğrulamak ve eklektusların hayatınıza uygun olup olmadığını anlayabilmek adına makalemizi okuyabilirsiniz.

Eklektus Papağanı

Solomon adalarına ait eklektuslar yağmur ormanlarında bulunurlar. Ayrıca onları kuzeydoğu Avustralya, Endonezya, Yeni Gine ve Maluku’da görebilirsiniz. Erkek ve dişi eklektus papağanları arasında oldukça farklı fiziki özellikler bulunduğu onlar eklektik kelimesinden isimlerini aldılar. Ayrıca yerli muson ormanlarının eklektus ağaçlarındaki yaşadıkları için de isimlerinin eklektus olduğu söyleniyor.

Bu papağanlar bir kaç alt türe sahipler. Özellikle Solomon adası eklektus papağanlarının evcil hayvan ticaretinde oldukça iyiler. En fazla satış orada yapılır. Konuşma konusunda Amazon papağanı ve Afrika grisi kadar iyi bir yeteneğe sahiptirler. Öğretmek istediğiniz kelimeleri hızlıca ve kolay bir şekilde öğrenirler. Bu nedenle de eğitim süreci oldukça keyifli geçer. Birçok eklektus sahibi onları diğer papağanlardan daha sessiz buluyorlar. Ancak eve ilk geldiklerinde eğlenceli gibi gelen ötüşleri zamanla sinir bozucu ya da kulak tırmalayıcı olabiliyor. Aynı zamanda büyük papağan türleri ne kadar sessiz olurlarsa olsunlar sahip olduğu içgüdü nedeniyle çığlık atmaya meyilliler. Ne kadar sağlıklı olsalar da bazı hastalıklara yakalanabilirler. Bu tür üzerinde en sık görülen hastalıklar şunlardır;

  • Avian polyomavirus, deri tümörlerine neden olan bir enfeksiyondur.
  • Dar ayak sendromu, kan dolaşımının eklektusların ayak parmağına kadar kesilmesine neden olan bir durum
  • Psittasine gaga ve tüy hastalığı, viral bir bağışıklık sistemi hastalığıdır.

Eklektus Papağanı Karakteristik Özellikleri

Nazik, uysal, sevecen, arkadaş canlısı ve zeki olmaları nedeniyle eklektus papağanı karakteristik özellikleri ile kuş severlerin gözdesidir. Ayrıca birçoğu günlük kafes dışı ilgilenmesiyle oldukça iyi bir evcil kuş olurlar. Bunun yanı sıra oldukça hassaslar. Eğer onları ihmal ederseniz çabuk sıkılır ve depresyona girerler. Bu nedenle günlük özgürlüklerini ihmal etmemeniz gerekir.

Ev rutinine çabucak alışır ve günlük düzenin bir parçası olmak onları mutlu eder. Ancak eklektus papağanı henüz 18 aylık iken cinsel olgunluğa ulaşırlar. Bu nedenle ergenlik dönemine girerler. Bu dönem onun ve sizin açınızdan zorlu geçebilir. Evcil bir kuş olmaktan çıkıp size saldırgan hareketlerde bulunabilirler. Ancak hiç endişelenmeyin. Çünkü en az iki hafta ve en geç iki yıl içerisinde ergenlik dönemleri sona erer. Onunla bu dönem içerisinde ne kadar çok ilgilenirseniz eklektus papağanı hem ergenlik dönemindeki blöf aşamasını hızlıca atlatır hem de yabanileşmez. Bazı eklektus sahipleri ergenlik dönemlerinde onları yalnız bırakıp yabanileşmelerine neden olabiliyor. Siz bu hatayı yapmayın.

Hem erkek hem de dişi olarak iyi bir evcil hayvan olmalarına rağmen bazı eklektus papağanı sahibi erkek eklektusların dişilerden daha çabuk eğitilebildiğini ve evcilleştirildiğini iddia ediyorlar. Bunun yanı sıra dişiler sahiplerine karşı erkekler kadar güçlü bir bağ kuramıyorlar. Ancak stresle ile başa çıkma konusunda erkeklerden daha iyiler.

Dişi eklektuslar üreme yani ergenlik dönemleri geldiğinde erkek eklektuslardan daha agresif ve otoriter hareketler sergiliyorlar. Evcil olarak bakılırken de dişilerin eşleşme içgüdüleri oldukça güçlüdür. Hatta onu evin tenha alanlarında kendisine yuva yapmaya çalıştığını fark edebilirsiniz.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Evde birden daha fazla evcil kuş varsa bir eklektus papağanı daha ekleyebilirsiniz. Çünkü onlar diğer türlerle birlikte ve aynı alanda yaşayabilirler. Ancak bazıları sahiplerine karşı kıskanç davranışlar sergileyebilir. Bu nedenle bu kuş türüne yeni bir evcil kuş tanıtırken dikkatinizi üzerinizden ayırmamaya çalışın.

Uçmayı ve tırmanmayı çok sevdikleri için büyük bir kafes ve ortama ihtiyaç duyarlar. Potansiyel eklektus sahipleri bu hazırlıkları tamamlamalılar. Ayrıca eklektusları çift olarak alıp bakabilirsiniz. Ancak bunun için daha büyük bir kafes gerekir.

Nazik ve uysal bir yapıya sahip oldukları için çocuk sahibi olan aileler bu kuş türünü tercih edebilirler. Ancak kafes tellerinden parmak sokulmasından ve korkutulmaktan hiç hoşlanmazlar. Kafes içinde iken genellikle sakin bir ortamı tercih ederler. Bebek ağlaması ve köpek havlaması gibi seslerden hoşlanmazlar. Bu nedenle aile yapınıza uyum uymadığını iyice düşünmeniz gerek.

Eğer sürekli ayak parmaklarına vuruyor ve kanatlarını açıp kapıyorsa sıkılmış demektir. Bu davranış sahibi tarafından ihmal edildiğini düşünen eklektuslar tarafından yapılıyor. Ayrıca tüy yolmaya da başladıysa onunla daha fazla ilgilenmeniz gerekir. Bunun için zamanınız yoksa bir eklektus daha alabilirsiniz. Böylece birlikte zaman geçirip meşgul olabilirler.

Stres yaşayan eklektuslar beslenme eksikliği yaşayabilirler. Ayrıca aşırı vitamin ya da mineral alma, organik olmayan gıdalarla beslenme, yabancı cisimler yutma gibi sorunlar da beslenme eksikliğine neden olabilirler. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden veterinere gitmek gerekir.

Eklektus Papağanı Fiziksel Özellikleri

Büyük papağanlar genellikle monomorfik cinsel yapıya sahip olsalar da eklektuslar çok net bir şekilde dimorfik grubuna girerler. Bu nedenle dişi ve erkek ayrımı yapmak oldukça kolaydır. Hangisinin erkek ve hangisinin  dişi olduğunu tüy renkleri ve desenleri gibi fiziksel özelliklerine bakarak anlamak mümkün.

Erkek eklektus papağanları turuncu renkte bir gagaya sahiptir. Ayrıca her iki cinste parlak ve renkli tüyler ile kaplı oldukları için oldukça dikkat çekiciler. Erkekler parlak zümrüt yeşili kaplı gövde üzerinde kırmızı ve mavi desenlere sahiptir. Dişiler ise parlak kırmızı gövde üzerinde mor desenlere ve siyah bir gagaya sahiptir.

Bu kuş türü yirminci yüzyıl başlarında iken erkek ve dişinin apayrı renkte olmaları nedeni ile iki farklı tür oldukları zannediliyordu. Kuşların sahip olduğu belirrgin çizgiler eklektuslarda yoktur. Onlar genel olarak karışık renkte tüylerle kaplılar. Doğada uçarlarken ne kadar renkli de olsalar bir kamuflaj gibi kaplandıkları için daha çok seslerini fark edersiniz.

Kafes içinde ne kadar oyuncak olursa bir o kadar meşgul olurlar. Bu nedenle oyuncakları düzenli olarak değiştirin. Kırık ya da bozulanları atın. Bununla birlikte kafes içinde kalmış olan meyve ve sebze artıklarını çürümeden temizleyin. Bunu yapmazsanız bakteri oluşumuna göz yummuş olursunuz.

Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Vahşi hayatta nar, papaya ve incir gibi meyveler ile beslenmeye adeta bayılırlar. Ayrıca eklektus papağanları ağaç tomurcukları, tohum ve çiçeklerle de beslenirler. Evcil hayvan olarak bakıldıklarında ise meyve, sebze ve karbonhidrat ile dengeli bir diyete sahip olmaları gerekir. pişmiş makarna ve tahıllı ekmek gibi kuşlar için zararsız olan yiyecekler ile onları besleyebilirsiniz.

Beslenmeleri sağlıkları açısından oldukça önemli olduğu için veterinere danışmak en iyisi olacaktır. Ayrıca beslenme kategorimizdeki yazılara göz atarak yeni tariflere sahip olabilirsiniz. Evcil bir canlıya yararlı olup olmadığından emin olmadığınız bir gıdayı vermeden önce zararlı olup olmadığını araştırmalısınız.

Eklektus papağanları birçok kuş türünden farklı bir sindirim sistemine sahiptir. Bu nedenle lif oranı yüksek ve yağ oranı düşük olan gıdalarla beslenmeleri gerekir. Aşırı vitamin ve mineral takviyesi yapmak sindirim tümörü ve davranışsal sorunlara yol açabilir. Hiçbir canlıya yapay boyalar, tatlandırıcılar veya koruyucular içeren gıdalar vermeyin. Katkı maddeleri ile yapılmış olan besinler evcil hayvanınızın güzel rengini kaybetmesine ve hatta bu hassas türler için toksik olmasına yani zehirlenmelerine neden olabilir.

Eklektusların günlük yiyeceklerinin %80’i meyve ve sebze olmalıdır. Kalan kısmı için yüksek kaliteli yem gerekir. Günde iki öğün ile beslemek yeterli olacaktır. Ayrıca bu kuşlar oldukça hareketlidir. Bu nedenle kafes içinde ve dışında egzersiz yapmaya ihtiyaç duyarlar. Kafes içinde iken tırmanmaları ve tünekten tüneğe rahatça zıplamaları için tünek, merdiven ve salıncak gibi oyuncaklar alabilirsiniz. Kafes dışı için de bir oyun standı yapabilirsiniz. Çene yapıları güçlü olduğu ve çiğnemeyi sevdikleri için çiğneme oyuncakları satın alabilirsiniz. Aksi hâlde değerli eşya ve mobilyaları kemirip çiğneyebilirler. Oldukça zeki oldukları için onlara ne kadar çok keşfedeceği eşya verirseniz bir o kadar mutlu ve meşgul olurlar.

Eklektus papağanı sahibi olmanın olumlu yönleri

  • Sosyal, sevecen ve sahiplerinden ilgi bekleyen kuş türleridir.
  • Zeki ve konuşma yetenekleri oldukça iyidir.
  • Diğer konuşan kuş türleri kadar gürültülü değiller.

Eklektus papağanı sahibi olmanın olumsuz yönleri

  • Büyük bir kafese ihtiyaç duyarlar.
  • Sessiz bir ortamda bulunmak isterler.

Eklektus papağanı fiyatları 1000 ila 3000 dolar arasında değişir. Bu nedenle herhangi birine sahip olmadan önce birikim yapmanız gerekebilir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap