Çocuklara evcil kuş almalı mıyız? Evcil kuş beslemenin faydaları

Çocuklara Evcil Kuş Almalı Mıyız

Çocuklara Evcil Kuş Almalı Mıyız, sorusu en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Özellikle çocukları evcil kuş isteyen ebeveynler, çocuklarına kuş sahiplenmeli mi konusunda ikilem yaşıyor. Birçok evcil hayvan çocukların gelişimlerine olumlu etki etmektedir. Çocuğunuza evcil kuş sahiplenmeden önce düşünmeniz gereken önemli noktalar vardır.

Evcil kuş sahiplenmeden önce mutlaka sahiplenmek istediğiniz kuş hakkında fazla bilgi toplamanız sizin yararınıza olacaktır. Çocuklara Evcil Kuş Almalı Mıyız yada evcil kuş sahiplenmeden önce düşünmeniz gereken önemli konular aşağıda yer almaktadır. Keyifli okumalar dileriz.

Çocuklar evcil kuş bakabilir mi?

Çocuklar ebeveynlerinden birçok şey isterler. Bunlar arasında evcil hayvanlar da yer alır. Ancak yoğun bir hayatınız varsa bu sorumluluk üstlenmek size zor gelebilir. Çünkü bir evcil canlıya sahip olmamak büyük bir sorumluluk gerektirir. Ayrıca çocuğunuz bu sahiplenme işini kendi istediği için bakım sorumluluğunu da kendi yerine getirmelidir. Bu nedenle çocuğunuzun bir evcil kuş bakımı konusunda bilgiye ve denetime ihtiyaç duyacağını bilmeniz gerekir.

Deneyim zamanla kazanılacağı için, ilk olarak bakımı kolay olan kuş türlerini seçmeniz gerekir. Ancak bunun için bile zaman, sabır, sevgi, ilgi ve yine bilgi gerekir. İlk aylar ona destek olup bu desteği zamanla azaltmalı ve bırakmalısınız. Aksi hâlde sorumluluk size yıkılacaktır. Aşağıda belirttiğimiz başlıklardan yola çıkarak bir kuş alıp almama konusunda daha kolay bir şekilde yanıt vermek mümkün.

Gerçekten Kuş İstediğine Emin Olmalısınız

Evcil kuş sahiplenmek her ne kadar güzel bir duygu olsa da aynı zamanda büyük sorumluluk ister. Bu sebeple öncelikle çocuklarınızın gerçekten evcil kuş isteyip istemediğine emin olmanız gerekir. Evcil kuş sahiplenmeden önce çocuklarınızla bir konuşma yapabilir ve gerçekten evcil kuş istediğine emin olabilirsiniz.

Kuş sahiplendikten sonra onlarca çocuk heveslerini veya ilgilerini kaybeder ve kuşları ölüme terk edebilirler. Bu kötü deneyimlerin yaşanmaması ve kuşların mutlu bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmesi için evcil kuş sahiplenmeden önce mutlaka üzerine düşünülmesi gerekir. Böylelikle hem çocuklarınız hem de kuşunuz daha mutlu bir yaşam sürecektir.

Dağınıklıkla Başa Çıkabileceğine inanmalısınız

Kuşlar özgür ve hareketli canlılar oldukları için çoğu zaman dağıtmayı pek severler. Bu sebeple kuş sahiplenmeden önce çocuklarınızın kuşların dağınıklıklarıyla başa çıkabileceklerine emin olmanız önerilir. Kuşların mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için bakım, hijyen ve beslenmeleri oldukça önemlidir. Çocuklarınızın evcil kuşların bakımlarını ve beslenmelerini aksatmayacağına emin olmanız gerekir.

Kafesi yeterli şekilde temizlenmeyen, düzenli bir şekilde beslenmeyen veya özensiz şekilde bakılan kuşlar hem mutsuz olabilir hem de sağlık sorunları yaşayabilir. Temiz olmayan bir kafesin içerisinde yaşayan kuşlar çeşitli enfeksiyonlar kapabilir. Çocuklarınızın bu sorumluluklarla başa çıkabileceğine emin olarak kuş sahiplenmeye karar vermeniz oldukça önemlidir. Çocuklarınız evcil kuş sahiplenmeli mi sorusunun en önemli cevaplarından biri de bu maddedir.

Veteriner kontrolü için bütçe gerektiğini unutmamalısınız

Bir evcil kuş sahiplenmek her ne kadar harika bir şey olsa da unutmamak gerekir oldukça evcil kuşlarınız için ayrı bir bütçe oluşturmak gerekir. Eğer bir kuş sahiplenmek için yeterli bir bütçeniz yoksa kuş sahiplenmekten vazgeçmeniz önerilir. Kuşların sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürebilmeleri için düzenli olarak veterinere görünmeleri gerekir. Veteriner ve sağlık bakımları

da pahalıya mal olabilir. Çocuklarınız kuş sahiplenmeli mi sorusunu düşünürken bu konuyu göz önünde bulundurmanız gerekir.

Çocuklarınız için kuş sahiplenmeden önce kuşların veteriner masraflarını ve yıllık bütçe hesaplamalarını yapmak doğru olacaktır. Buna göre kuş sahiplenmek için yeterli bütçeye sahip olup olmadığınızı görebilir ve sonuç olarak kuş sahiplenmeye karar verebilirsiniz.

Isırılma konusunu onunla konuşmalısınız

Her ne kadar arkadaş canlısı olsalar da kuşlar bazı zamanlar sizi ısırabilir. Kuş ısırığı ne kadar tehlikeli olmasa da çocuklarınızın bununla başa çıkabileceğine emin olmanız gerekir. Evcil kuşlarınızı bebeklikten itibaren de sahiplenmeniz ileri de sizi ısırmayacağının garantisi yok. Bazen minik gagalarıyla sizi ısırabilir. Kuşunuz sizi ısırdığında amacı zarar vermek veya saldırmak değil, sadece ilgi isteyebilir.

Parmağınıza konan kuş çoğu zaman gagalarını tırmanmak veya sabit bir şekilde durmak için kullanırken parmağınızı ısırabilir. Bu ısırmayı çoğu çocukta yanlış anlayabilir. Fakat evcil kuşunuzun kötü bir niyeti yoktur. Çocuklarınız için kuş sahiplenmeden önce bu ısırıklarla baş edebileceğine emin olmak gerekir.

Çocuk Dostu Bir Kuş Türü Tercih Etmelisiniz

Çocuğunuza evcil kuş almalı mısınız sorusunun en önemli yanıtlarından biri de doğru kuş türü seçimidir. Bazı kuşlar bakıcılarının ilgisinden hoşlanmayabilir veya sosyalleşmekten hoşlanmayabilir.

Bu sebeple kuş sahiplenirken mutlaka çocuklarınızla arkadaşlık kurabilecek kuş türü tercih etmek önemlidir. Çocuk dostu evcil kuş türü tercih etmek onların kolaylıkla kuşlara bakmasına da yardımcı olur.

İlk kez kuş sahiplenecek çocukların zorlanmamaları için arkadaş canlısı ve sosyal kuş türleri tercih etmek iyi bir başlangıç olacaktır. Sosyal kuş türleri sayesinde çocuklarınız kuşlarla kolaylıkla arkadaşlık kurabilir. Çocuklarınızın dost olabilmesinin yanı sıra aile bütçenize uygun olacak kuş türü tercih etmekte önemlidir.

Doğru kuş türü tercih ederek uzun yıllar devam edecek güçlü bir arkadaşlık bağı kurabilir ve kuşunuzla mutlu bir yaşam sürebilirsiniz.

Evcil kuş beslemenin çocuklar için faydaları

  1. Kuşları beslemenin sosyal etkileşimi teşvik ettiğini ve bu da zihinsel sağlığınız için iyi olduğunu göstermiştir.
  2. Tek olarak büyüyen çocuklar için sorumluluk kazandırır ve canlıların temel ihtiyaçları konusunda deneyim sahibi olmalarını sağlar.
    Empati kurmayı sağlar. Herhangi bir evcil hayvan, çocuklarda empatiyi teşvik eder. Gerçekten konuşabileceğiniz ve ne hissettiğinizi açıkça anlayan bir evcil hayvan, başka birinin düşüncelerini ve duygularını anlamayı öğrenmeyi daha da kolaylaştırır.
  3. Bir evcil hayvanla oynamak ve onunla konuşmak, stresi azaltır. Bu nedenle evcil canlı için kuş bakamıyorsanız, en azından bir bitki alın. Stresten uzak durmak için evcil canlı şarttır.
  4. Beyin egzersizi yapmalarına destek olur.
  5. Keyifli vakit geçirirler. Kuşlar cana yakın ve sevecendirler. Bu nedenle onları eğitmek için çocuklar sabırsızlanır. Boş zamanlarında telefonla oynamak yerine bir kuşa bakması oldukça faydalıdır.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap