Çocuklar için uygun olmayan kuş türleri

Çocuklar İçin En Kötü 8 Evcil Kuş Türü

Çocuklar için uygun olmayan kuş türleri hakkında bilginiz var mı? Elbette olmayabilir. Çünkü; kuş denilince aklımıza hassas ve sevecen minik canlılar gelir. Bu nedenle çocuklar ile aynı ortamda olmaması gereken evcil kuşların var olduğunu bilmek oldukça şaşırtıcıdır.

Kuşların evcilleşebildiğini çok iyi biliriz. Bazıları da asla evcilleşemezler. Bu nedenle onları uzaktan severiz. Ancak evcil olduğu hâlde bazı kuş türlerine sadece deneyim sahibi olan kişiler bakmalıdır. Çünkü; ergenlik dönemlerini zor geçirebilir ve ısırma gibi zarar verici davranışlarda bulunabilirler. Ayrıca bazıları ne kadar evcilleşse de bu tür davranışları bırakamayabilirler. Bu gibi nedenlerden dolayı da çocukların onlarla dostluk kurmaları doğru olmaz. Bugünkü yazımızda çocuklar için uygun olmayan evcil kuş türleri konusunu ele aldık. Evinizde küçük yaşta bir çocuk varsa aşağıdaki listede yer alan kuş türlerini sahiplenmeyi birkaç yıl ertelemeniz gerekecektir.

Çocuklar için en kötü kuş türleri

Çocuklar ile aynı ortamda yaşamaya uygun olmayan kuş türleri sayısı ne yazık ki çok fazla. Bunlar arasında gürültülü papağan türleri, büyük boy kuş cinsleri ve agresif olan kuşlar yer alır. Ancak her birini bir makalede belirtmek oldukça zor. Bu nedenle en popüler olanlarını sizler için listelemek istedik. Bazıları çocuklar ile yaşamaya hiçbir zaman uyum sağlayamaz iken, bazılarının ergenlik dönem, zorlu geçtiği için, sadece ergenlik döneminde çocuklara uygun olmadığı belirtiliyor. Ancak ergenlik dönemi zor geçen kuş türlerini yavru iken alıp eller besleyerek size bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Böylece çocuklara da zarar vermez.

Amerika Papağanı

çocuklar için uygun olmayan kuş türleri

Amerika papağan kuş türleri büyük gagalarıyla tanınır. Her ne kadar bakıcılarının ilgisinden hoşlansa da büyük gagalarıyla çocukları ısırabilir veya zarar verebilir. Elbette bu gibi saldırgan davranışları hiçbir neden olmadan yaşamazlar. Çocuklar bilmeden papağanın canını yakarsa, ona sürekli bağırırsa ve parmağını sürekli kafes içine sokarsa, papağan da dayanamayıp ısırabilir ya da bunun için onu tehdit edebilir.

Papağanlar, genel olarak gürültücü olmalarıyla da ünlüdür. Ses çıkarmayı seven bu büyük kuşlar, özellikle yeni bebek sahibi olan kişiler için gürültücü olabilir. Daha nazik ve uysal bir kuş türü arıyorsanız Amerika papağan türünü seçmemeniz tavsiye edilir.

Kakadu

çıcuklar için uygun olmayan kuşlar

Kakadu kuşları, bakıcılarıyla aralarında duygusal bir bağ geliştirir. Dost canlısı olan bu kuşlar bakıcılarının ilgilerine bayılır. Fakat kakadu kuşlarının da büyük gagaları olmasından dolayı çocuklar için uygun bir evcil kuş olmayacaktır. Kakadu kuşları, büyük gagalarıyla çocuklarınızın parmaklarını veya farklı yerlerini yaralayabilir.

Bu tarz durumlardan kaçınmak için daha uysal ve minik gagalara sahip kuşlar tercih etmek önemlidir.

Sosyal ve bakıcılarına derinden bağlı olmasıyla bilinse de çocuklar için uygun olmayan kuş türleri arasında kakadu kuş türleri de yer alır. Büyük gagalarıyla çocuklarda ciddi ısırıklara yol açabilecek olmasından dolayı çocuklu ailelerin sahiplenmesi önerilmez.

Amazon Papağanı

çocuklara uygun kuş türü

Resimden anlaşıldığı gibi sevimliliği ile bir kuş türüdür, Amazonlar. Aslında çoğu kuş türü gibi amazon papağanları da uysal ve dost canlısı canlılardır. Fakat özel beslenme ve bakım düzenlerinden dolayı çoğu çocuk için büyük sorumluluk olarak görülür ve bunun altından kalkamayabilirler.

Bakıcılarının ilgisinden oldukça hoşlanan amazon papağanları, yeterli ilgiyi görmediklerini hissettiklerinde depresyona girebilir ve tüy dökmeye başlayabilirler. Bu özel bakım taleplerinden dolayı çoğu çocuk amazon papağanı bakamaz veya bakmak istemezler.

Bir Amazon papağanı evde tutmak, özellikle hayatının belirli aşamalarında devam eden bir zorluktur. Aslında gagalarını kendini savunmak için kullanırlar. Ancak her ne olursa olsun çocuklar ile yaşamaları uygun olmaz. Eğer bu kuş türüne zaten sahipseniz çocuklar evdeyken, onları bu papağanın yakınına getirmek, mükemmel bir şekilde eğitilmezlerse çok tehlikeli olabilir.

Eklektus Papağanı

erkek eklektus

Rengarenk tüyleri ile gören herkesi büyüleyen eklektus papağanları, uysal yaratıklar olarak ünlüdür. Uysal yaratıklar olan eklektus papağanları genel olarak çocukların enerjilerinden pek hoşlanmayabilirler. Bu sebeple çocuklar için en kötü evcil kuş türleri arasında yer alır.

Eklektus papağanları, bakıcılarıyla derin bir bağ kurarlar. Uysal ve dost canlısı olan bu kuş türü herhangi bir özel bakımda gerektirmez.

Fakat uysal ve sessiz bir kuş türü olduğu için çoğu zaman çocukların enerjilerinden ve ilgisinden hoşlanmayabilirler. Eklektus papağanları, kışkırtıldıklarında da o kişileri ısırmaktan geri kalmaz.

Afrika Gri Papağanı

afrika gri papağanı

Zekası ile herkesi etkileyen Afrika papağanları çocuklu aileler için uygun değildir. Çünkü bir çocuğun zeka seviyesine sahip olduğu için kuş uzmanları tarafından çocuklu aileler için sahiplenmesi önerilmez.

Bunun dışında Afrika Grileri, hassas ve nazik kuşlar olduğu için yetişkin bakıcılarıyla daha iyi anlaşırlar. Bu kuş türü ile derin dostluk bağı kurmak zaman ister. Çocuklar sabırsız olduğu için Afrika gri papağanlarının ilgisizliğinden hoşlanmayabilirler. Bu sebeple Afrika grileri yetişkinlerle daha iyi anlaştığından dolayı çocuklar için önerilmez.

Yeşil papağan

bakımı zor kuşlar

Yeşil papağanlar eğitilmesi zor bir kuş olarak popülerdir. Bu sebeple çocuklar tarafından kolaylıkla eğitilemez ve kısa süre içerisinde dostluk bağı kuramayabilirler.

Bunların yanı sıra yeşil papağanların bakımları da kolay değildir. Bu nedenle çocuklu aileler için uygun değiller. Hem çocuk bakımı hem de kuş bakımı oldukça zor.

Genel olarak sevecen ve arkadaş canlısı olmayan bu kuş türüyle dostluk bağı kurmakta zor olabilir. Kendisine yakın bir dost arayan çocuklar için bu kuş türü bir hayal kırıklığı olabilir.

Konur

konur kuş türü

Muhteşem güzellikte renkleriyle herkesi büyüleyen konur kuş türleri de çocuklar için önerilmeyen evcil kuş türleri arasında yer alır. Oldukça enerjik ve tiz sesli olan bu kuşlar hem çocuklarınız için hem de komşularınız için rahatsız edici olabilir. Özellikle yeni bebeği olan aileler için konur kuş türünü sahiplenmeleri önerilmez.

Konur (Conure) kuş türleri, istedikleri zaman sosyalleşmekten hoşlanırlar. Bu sebeple istemediği zamana denk geldiğinde saldırganlaşabilir ve parmağınızı ısırabilir.

Kızıl göğüslü muhabbet kuşları

rosella

Kızıl rosella kuş türlerini eğitmek genel olarak zordur. Bu sebeple çocuklar için en kötü 8 evcil kuş türü arasında yer alır. Özellikle rosella kuş türü ergenlik döneminde huysuz olmalarıyla ünlüdür. Uysal bir şekilde eğitilebilmesi için sabırlı olmanız gerekir. Genellikle sabırsız olan çocuklar için de rosella kuş türünü almaları önerilmez.

Papağanlar, ne kadar sessiz ve zararsız olsalar da, onları sürekli rahatsız eder ve canını yakmaya kalkarsanız, onlar da size karşı aynı şekilde davranır. Bunun yanı sıra sizden korktukları için de tehditkar hareketlerde bulunup kendini korumak isterler. Bu oldukça doğaldır. Ancak bu doğallık iki sevimli canlının birbirlerine karşı nasıl davranacaklarını bilmemesi nedeniyle, birbirlerine zarar vermeleri ile sonuçlanır. Bu nedenle çocuklar için kötü olan kuş türleri diye belirtiriz. Oysaki kötü kuş türü diye bir şey yoktur. Bunu da son olarak belirtip çocuğunuzu belirli yaşa geldikten sonra canlılara karşı nasıl davranması gerektiğini öğretmeniz için belirtmek istedik.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap