Çizgili Muhabbet Kuşu Özellikleri

Çizgili Muhabbet Kuşu Özellikleri

Çizgili muhabbet kuşu İngilizce olarak lineolated parakeet ve barred parakeet olarak bilinir. Çevirisi çubuklu muhabbet kuşu olsa da bizler onları çizgili muhabbet kuşu olarak tanıyoruz. Ülkemizde sayıları çok az olduğu için herkes bu kuş türü hakkında bilgi sahibi olmayabilir. Bu nedenle bugünkü yazımızda çizgili muhabbet kuşu özellikleri hakkında bilgiler sunacağız.

Çizgili muhabbet kuşunu merak edenler ve onlara sahip olmak isteyenler için küçük bir kılavuz niteliğinde bilgiler oluşturduk. Dilerseniz bu bilgilere göz atıp sadece çizgili muhabbet kuşu özellikleri makalemizi okursunuz dilerseniz de bir tanesine sahip olmak için yetiştiricilerine başvurursunuz. Seçim sizin.

Papağan ailesinin en sessiz ve sakin türlerinden biri olan çizgili muhabbet kuşları üzerlerindeki desenlerin çizgiye benzemesi nedeniyle bu şekilde tanınırlar. Kuşlara genel olarak baktığımızda isimlerinin renk, desen ve özelliklerine göre verildiğini fark edebilirsiniz. Bu kuşları diğer muhabbet kuşu ve linnies ile karıştıranlar olabiliyor. Oysaki çizgili muhabbet kuşu diğerlerine göre daha kısa bir boya sahiptir. Oldukça hareketlidirler ve uçmaktan büyük keyif alırlar. Onları kafes içinde ve hareketsiz bir şekilde bulmak mümkün değildir. Daima tüneklere zıplar ya da kafesteki alana  göre uçarlar. Bu özelliklerin yanı sıra yıkanmayı da çok ama çok severler. Bu nedenle kafeslerinde bir banyo kabı daima olmalı.

Karakteristik Özellikleri

Meksika, Orta Amerika ve Güney Amerika’nın doğusunda bu kuşların alt türleri yaşarlar. Ayrıca Peru And dağları gibi yüksek ve dağlık alanlarda hayatlarını sürdürebilirler. Yüksek rakımlı bulut ve yağmur ormanlarında bu kuşlardan görmek mümkündür. Kış aylarında ise daha alçak yerlerde yaşar ve besin ararlar. Vahşi hayatta minimum 20 adet bıyıklı muhabbet kuşu sürü hâlinde yaşarlar.

Yavru iken bir bıyıklı muhabbet kuşu alıp beslemek daha avantajlı olacaktır. Onlar etkileyici ve dengeli bir kişiliğe sahiptir. Doğaları gereği oldukça sosyaller. Sahipleri ile vakit geçirmeyi çok severler. Muhabbet kuşu ve cennet papağanı ile neredeyse aynı boyutta olmalarına rağmen onlardan daha sakin bir yapıya sahipler.

Diğer kuşların yanı sıra çizgili muhabbet kuşu tek kişi ile değil topluluğa karşı sosyaldir ve herkes ile iletişim kurabilirler. Bu nedenle tüm aile halkına ilgi gösterebilir. Cana yakın ve topluluk seven kuş isteyenler için idealdir. Ancak bu kuşa sahip olmak için günlük en az üç saat boş zamanınız olmalı. Çünkü ilgisizlik onlar için oldukça kötüdür. Çabuk küser ve strese girerler. Bu nedenle bol miktarda oyun oynamaya ihtiyaç duyarlar.

Sesleri oldukça yumuşaktır ve bir şarkının melodisini andırır. Çizgili muhabbet kuşları iyi bir eğitim ile konuşmayı ve ıslı çalmayı öğrenebilirler. Oldukça sessiz bir kuş türü olduğu için apartmanda yaşayanlar ve çocuk sahibi olanlar için uygundur.

Muhabbet kuşlarının birçoğundan daha sessiz oldukları gibi çok da hareketlidirler. Ötmek yerine konuşmayı tercih ederler. Papağanlardan daha az kelime öğrenmelerine rağmen çok iyi konuşurlar. Telaffuzları oldukça iyi olduğu için ne söylediklerini herkes anlayabilir. Bazı papağanlar yüzlerce kelime konuşabilir ancak telaffuzları bu kuşlar kadar iyi değildir. Çizgili muhabbet kuşu çevrede duyduğu sesleri taklit etmeyi çok severler. Bu nedenle TV açık ise oradan duyacağı silah patlama sesini bir sonraki gün sevgili dostunuz tarafından duyabilirsiniz. Bu gibi durumlar çizgili muhabbet kuşu sahiplerini daima şaşırtır ve eğlendirir.

Çizgili Muhabbet Kuşu Bakımı

Bu kuş bakımı için büyük bir kafes gerekmez. Ancak kafes onların yuvası olduğu için daima daha büyük almak ve rahat yaşamalarını sağlamak isteriz. Bu nedenle en az 60 cm olan bir kafes almanızı tavsiye ederiz. Çizgili muhabbet kuşları linnies gibi birkaç küçük kuş türü ile beraber yaşayabilirler. Ancak aynı kafes içinde yer alan kuşlar bir araya gelince ses yükselir ve gürültüye dönüşür. Bu nedenle rahatsız olabilirsiniz.

Papağanlar gibi bu kuşlar da çiğneme gibi kötü alışkanlıklara sahiptir. Bu nedenle onlar için çiğneme oyuncakları satın almalısınız. Eğer bunu yapmazsanız mobilya ve eşyalarınızı çiğnemeye başlarlar. Hem kendi sağlığınız hem de kuşun sağlığı için bolca çiğneme oyuncağı tedarik etmelisiniz.

Ergenlik dönemlerinde yine birçok papağan gibi saldırganlık yapabilirler. Bu durum geçici de olsa sizi rahatsız edebilir. Ayrıca bu dönemde onu asla terk etmemeli ve ilgisiz bırakmamalısınız.

Çizgili muhabbet kuşunun tırnakları ve gagası çok hızlı bir şekilde uzar. Bu nedenle onları budamak ister. Bu konuda araştırma yapıp kendinizde kesebilirsiniz. Bunun yanı sıra daha güvenli olması için veterinere de götürebilirsiniz. Onlar yağmur ormanı kuşu oldukları için yıkanmayı çok severler. Bu yüzden kafeslerinde daima bir banyo kabı olmalıdır. Suyu düzenli olarak temizlemeli ve ılık tutmalısınız. Soğuduğunda ya da kirlendiğinde suyu değiştirmelisiniz. Yıkanmak için gerekli zaman ya da durum yoksa da sprey kutusu içine su doldurup arada bir kuş üzerine sıkabilirsiniz.

Çizgili muhabbet kuşu oldukça hassastır. Bu nedenle kapı ya da pencere önünde durmamalılar. Aksi hâlde cereyandan hasta olabilirler. Yıkandıktan sonra kuruyup kurumadığını kontrol etmeyi unutmayın.

Çizgili Muhabbet Kuşu Fiziksel Özellikleri

Çizgili muhabbet kuşları sırtlarında, kanatlarında ve yanlarında siyah ve koyu yeşil çizgilerle kaplanmış tüylere sahipler ve isimleri bu tüylerden gelir. Kanatlarının alt kısmı mavi iken kuyrukları yeşildir. Bej renginde gagaları ve kahverengi gözleri vardır. Kafes içinde bakılan çizgili muhabbet kuşu mavi, beyaz, kobalt ve turkuaz renklerine sahip olabilir. Bunun nedeni kuş yetiştiricilerinin farklı türler ile bu kuşları çiftleştirmesinden kaynaklanır.

Cinsiyet ayrımı yapmak kolay değildir. Erkek ve dişiler neredeyse aynıdır. Ancak onlara dikkatle bakarsanız erkek kuşlardaki siyah çizgilerin daha fazla olduğunu fark edebilirsiniz.

Çizgili muhabbet kuşları diğer papağan türleri ile aynı hastalıklara karşı hassas olabilir. Bazılarının tedavisi zor olduğu için ölümle sonuçlanabilir. Onlar sadece tohum ile değil bunun yanı sıra meyve ve sebze ile beslenmeliler. Eğer bunu yapmazsanız vitamin eksikliği yaşar.  Ayrıca onlar tümör gibi hastalıklara sahip olabilirler. Birçok uzman bu küçük kuşların filizlenmiş tohum ile beslenmesini önerir.

Beslenme Hakkında Öneriler

Vahşi hayatta bu kuşlar tohum, meyve, böcek ve larva yerler. Çizgili muhabbet kuşu çengel gagaya sahiptir. Bu demek oluyor ki sert kabuklu yiyecekleri yiyebilirler. Kafes ortamında iken yüksek kaliteli yem, meyve ve sebze ile beslenmeliler. Sağlıklı bir beslenme için bu gerekir. bu kuş türü günde bir yemek kaşığı kadar yem yiyebilir. Kaliteli tohum ve yem karışımı dışında meyve sebze vermeyi sakın unutmayın. Meyvelerin bazıları sindirim sorunlarına yol açar. Bu yüzden sebze ağırlıklı beslenme tercih etmelisiniz. Sulu dışkı fark ederseniz meyve vermeyi kısa bir süre kesmelisiniz.

Çizgili muhabbet kuşları taze filizlenmiş tohum ve darı yerler. Bunun yanında mürekkep balığı kemiği ya da mineral bir blok şeklinde kalsiyum verin.

Vahşi hayatta bu kuşlar sürü ile iletişime girer, yiyecek arar ve avcılardan kaçmaya çalışırlar. Bu nedenle de daima hareket hâlindeler. Kafes ortamında bu hareketlilik bitmemeli. Hem kafes içi hem de dışında hareket etmeleri için onlara destek olmalısınız. Bu nedenle tünekler, oyuncak ve aksesuarlar almalısınız. Kafes dışı içinde güvenli bir ortam gerekir. Kapı ve pencereleri kapamalısınız. Ayrıca kuş yaralanmasın diye çevredeki zararlı eşyalar kaldırılmalı. Çizgili muhabbet kuşu her gün en az üç saat kafes dışında olmalı. Sahipleri bu saatler içinde onları eğitmeli ve onlarla oynamalılar.

Çizgili muhabbet kuşu sahibi olmanın olumlu yönleri

  • Sevecen ve sakin karaktere sahipler.
  • Akıllı ve konuşmayı öğrenebilirler.
  • Diğer muhabbet kuşları ile kıyaslandıklarında daha sessizler.

Çizgili muhabbet kuşu sahibi olmanın olumsuz yönleri

  • Ergenlik dönemlerinde saldırgan davranışlar yapabilirler.
  • Her gün en az üç saat kafes dışında ilgi beklerler.

Yazar Hakkında

Zeynep KAHYA

Yorum Yap