Cennet Papağanı Yavrusu

Cennet Papağanı Yavrusu

Cennet Papağanı Yavrusu

Cennet papağanları, en çok ilgi gören ve evcil olarak da en çok beslenen türlerden biridir. Bir cennet papağanı beslemek istiyorsanız öncelikle onunla kuracağınız iletişime önem vermelisiniz. Bu yüzden dolayı bakım ve eğitimine gereken hassasiyeti göstermeniz gerekir.

Cennet Papağanı Yavrusu Bakımı

Cennet papağanları, çok fazla ilgi ve alaka isteyen bir kuş türüdür. Eğer papağanınıza gereken ilgiyi gösteremeyeceğinizi düşünüyorsanız çift olarak almanızı öneririz. Aksi halde oldukça mutsuz tavırlar sergileyebilir.

Cennet Papağanı Kafes ve Ekipmanları

Her canlı gibi cennet papağanları da kendilerine gereken ilginin verilmesini ister. Geniş bir kafes ve mümkünse kafes içerisine yapacağınız oyun alanları, papağanınızın daha kaliteli vakit geçirmesini sağlar. Peki kafes büyüklüğünü neye göre seçmeniz gerekecek?

Kafes seçimi yaparken, kuşların kanat açıklığından en az 2 katı büyük olmasına dikkat etmelisiniz. Bakın burası çok önemli… Birkaç TL daha ucuz diye asla ve asla evcil dostunuz için küçük boyutlu kafesler almayın. Kendinizden pay biçin, siz daracık bir evde oturmak ister misiniz?

Cennet Papağanı Yavrusu

Kafes seçimini bu şekilde yaptıktan sonra yardımcı ekipmanlara geçiyoruz. Eğer tek bir cennet papağanı beslemeyi düşünüyorsanız, 2 tane yemlik ve 1 adet suluk almanız yeterli olacaktır. Çift olacaksa o zaman en az 3 yemlik ve 2 adet suluk koymanız gerekecektir. Bunun dışında kafese salıncak, tünek, gaga taşı, ballı kraker gibi yardımcı besin ve ekipmanlarda almalısınız.

Cennet papağanlarının en büyük özellikleri, oyuncu olmalarıdır. Sürekli bir aksiyon halindedirler ve sahipleri ile de iletişim kurmaktan hiç çekinmezler. Oldukça enerjik bir kuş türü olduğundan dolayı kafesinin içine çıngırak, salınca, halat vb. oyun oynayabileceği oyuncaklar koymanızı şiddetle öneririz. Ancak bu oyuncaklar, papağanınızın hareket kabiliyetini engellememeli. Burada da gördüğünüz gibi yine kafesin büyüklüğü detayı devreye giriyor. Bu yüzden tekrar belirtiyoruz ki kafes kesinlikle küçük olmamalı.

Cennet Papağanı Kafes Temizliği

Kafes temizliğindeki en önemli nokta, kafesinizin ve ekipmanlarınızın kolay temizlenebilir olmasıdır. Bu hem sizi yormayacak hem de sık sık temizlik yapmanızı da kolaylaştıracaktır. Kafes temizliğini haftada bir kez yapmanız yeterli olacaktır. Kafesin alt kısmına koyacağınız gazete ya da havlu kağıt, yine temizlik yaparken işinizi kolaylaştırır.

Yemlikleri haftada en az 2-3 kere, sulukları ise kesinlikle her gün temizlemeniz gerekir. Çünkü suluklar, mikroorganizmaların en çok ürediği noktalardan biridir. Cennet papağanınızın sağlıklı olması için temizliğe gereken önemi vermelisiniz.

Cennet Papağanı Yavrusu

Cennet Papağanı Yavrusu Eğitimi

Cennet papağanı yavrusunu ilk aldığınızda yeni yerini yadırgayacaktır. Hem yeni yerine hem de sizlere alışması için ona gereken sabrı göstermelisiniz. Bu yüzden ilk ayında kafesinden çıkarmamanızı öneririz. Kafes dışından minik canlıyı korkutmadan onunla konuşup iletişim kurmanız çok önemlidir. 1 aylık zaman dilimi içerisinde sizi ve yeni evini tanıyacaktır. Bu dönem de elinizle tutmaya çalışmayın. Çünkü bu cennet papağanını korkutmakla birlikte alışma sürecini de uzatır.

1 ay geçtikten sonra elinizi yavaş yavaş kafese sokarak alıştırma hareketlerine başlayabilirsiniz. Bunun için en ideal yöntem avucunuza koyacağınız yem ile büyük bir sabır ile beklemektir. Kendisine zarar gelmeyeceğini anladıktan sonra avucunuzdaki yemi yemeye başlayacaktır.

Eğitim sürecindeki en önemli nokta sabırdır. Sabır gösterdiğiniz takdirde cennet papağanları sizlere mükemmel bir dost olacaktır.

Cennet Papağanı Yavrusu Neden Ölür?

Genetik bir rahatsızlık ya da temizlik konusunda yapılan eksiklikler nedeniyle cennet papağanı yavrularını kaybedebiliriz.

Cennet Papağanı Yavrusu Ne Yer?

Cennet papağanı için kaliteli hazır yemlerden verebilirsiniz. İçerisindeki mısır, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, beyaz darı ve yulaf gibi karışımlar, cennet papağanı yavrunuz için alabileceği tüm besin ve vitaminleri içerir. Ayrıca ek olarak ballı krakerler de verebilirsiniz.


Yazar Hakkında

Avatar

Tufan

Evcil kuşların bakımı, beslenmesi, eğitimi ve kuş hastalıkları gibi konularda tecrübelerimi sizlere aktarıyorum.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri-Kuş Forumu