Cennet Papağanı Yavru Bakımı

Cennet Papağanı Yavru Bakımı

Cennet Papağanı Yavru Bakımı

Cennet papağanı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok bakılan kuş türlerinden biridir. Sıcak iklim kuşağını seven cennet papağanları, son derece sosyaldir. Anavatanı Afrika kıtası olarak bilinen ve oldukça sempatik tavırları bulunan bu kuş türünü evinizde de kolaylıkla besleyebilirsiniz. Bugün sizlere cennet papağanı yavru bakımı ile ilgili çeşitli bilgiler vereceğiz.

Cennet Papağanı Yavru Bakımı Nasıl Yapılır?

Cennet papağanları, başarılı bir çiftleşme ve kuluçka süresinin ardından yavruları dünyaya gözlerini açar. Bu yavrular 1 yaşına gelene kadar her harekete karşı oldukça ürkek ve hassas olacaktır. Bu nedenle bakımlarını yaparken oldukça narin olmak zorundayız.

Yavru cennet papağanlarının, bulunduğu ortamın temizliğini kesinlikle ihmal etmemeliyiz. Temizlik yaparken de kimyasal maddeler kullanmamalıyız. Çünkü bu maddeler, henüz yumurtadan çıkmış olan yavrulara zarar verebilir. Ayrıca yavruları en az 3 boyunca zorunlu sebepler haricinde ele almamaya da özen göstermeliyiz. Ele almak istediğinizde ise yine kimyasal içermeyen dezenfektanlar ile ellerimizi yıkamamız gerekir.

Cennet Papağanı Yavruları

Cennet papağanı yavrularını, yumurtadan çıktıktan itibaren kafeste tutmayı önermiyoruz. Çünkü yavrular bu dönemde denge duramaz. İstemeyerek de olsa yere düşerek zarar görebilirler. Bu nedenle kendilerini biraz toparlayana kadar kafes harici bir yerde tutulması daha mantıklıdır.

Yavruların bulunduğu ortamda hiçbir elektronik alet olmamalıdır. Cep telefonu, televizyon vb. diğer elektrikli aletlerden çıkan radyasyon, mini minnacık yavrulara zarar verebilir. Ayrıca oluşan sesten de korkabilirler.

Yavruların Beslenmesi

Yavrularımızı beslerken ilk dikkat etmemiz gereken husus, verdiğimiz yiyeceklerin zarar vermemesidir. Mesela maydanoz vermeniz durumunda, yavrunun boğazına takılabilir ve büyük bir ihtimalle de ölümle sonuçlanacaktır. İşte bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı dikkatli olmalıyız.

Cennet papağanı yavrusunu, hazır yem ya da evde kendinizin hazırlayabileceği mamalar ile besleyebilirsiniz. Fakat burada önemli bir nokta var. Verdiğiniz yem ya da mamanın içerisindeki besin değerlerini kontrol etmelisiniz. Eğer eksik bir değer varsa onu ek gıdalarla çözebilirsiniz. Bunun haricinde meyve, sebze, bitki tohumları ve tuzsuz çekirdek verebilirsiniz. Vereceğiniz tüm gıdaların lütfen tazeliğini kontrol edin.

Yavru papağanının günlük gerekli olan vitamin ihtiyacını meyvelerden karşılayabilirsiniz. Ancak tazelik şartını, çok önemli olduğu için tekrardan belirtmekte fayda var. Günlük düzenli bir şekilde çeşitli meyvelerden az miktarda verebilirsiniz. Buna ek olarak vitamin damlaları da kullanılabilir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi verdiğimiz gıdalara dikkat edelim. Maydanoz ile birlikte çekirdekli meyveler vermemeye de özen gösterelim. Şimdi burada tek tek meyve vb. gıdaların ismini saymak yerine şu şekilde düşünün. Yavrunun boğazına takılma ihtimali olan her türlü gıdadan uzak duralım.

Cennet Papağanı Yavru Beslenmesi

Cennet Papağanı Yavru Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cennet papağanı yavru bakımında dikkat etmeniz gereken hususları, maddeler halinde belirtmek istiyoruz.

 • Yemlerin tazeliğine dikkat edilmeli.
 • Yavruları ele almamaya özen gösterelim.
 • Yavruların bulunduğu ortam sessiz ve sakin olmalı.
 • Ortam kirli olmamalı. Temizlikleri düzenli bir şekilde yapılmalı.
 • Yavrunun boğazına kaçabilecek cisim ve gıdalara dikkat edilmeli.
 • Gerekli vitamin ve kalsiyum verilmeli.
 • Bulunduğu ortamın sıcaklık derecesi sabit olmalı.
 • Eğitim için sabırlı olunmalı. Ürkütmek ve ısrarcı olunmamalı.
 • Yavruları ürkütecek her türlü faaliyetten kaçınılmalı.
 • Yavruların bulunduğu ortam havadar olmalı. Ancak cereyanda kalmamalılar.
 • Yavrular yüksekte tutulmamalı. Aşağı düşme riskini göz önüne almalısınız.
 • Cennet papağanı yavrularının bulunduğu ortamda elektronik aletler olmamalı.
 • Kesinlikle çeşme suyu verilmemeli. Verdiğiniz su da soğuk olmamalı.
 • Yavru iken sürekli ilgi göstermeniz, kuşun ileri ki zamanlarda sizinle kuracağı dostluğun temeli olacaktır.

Yazar Hakkında

Avatar

Tufan

Evcil kuşların bakımı, beslenmesi, eğitimi ve kuş hastalıkları gibi konularda tecrübelerimi sizlere aktarıyorum.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri-Kuş Forumu