Cennet Papağanı Üretimi

Cennet Papağanı Üretimi

Cennet Papağanı Üretimi

Cennet papağanları, diğer kuş türlerine göre üretimi oldukça basittir. Üremeyi seven ve doğal bir içgüdüye sahip olan cennet papağanları, bu yüzden özellikle de üreticiler tarafından oldukça talep edilir. Cennet papağanları, çiftleşmeden sonra ortalama 3 ile 4 tane yumurta bırakır. Ancak bu kuşların üretimlerinde profesyonel olan kişiler, kendilerine has tekniklerle bu rakamı 10’a kadar çıkartabilmektedir. Eğer sizde hobi ya da profesyonel bir şekilde üretim işine girmek istiyorsanız bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Cennet Papağanı Üretimi için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cinsiyet Seçimi

Üretim için dişi ve erkek cinse sahip cennet papağanları gerekiyor. Eğer kuşların cinsiyeti hakkında bilgi sahibi değilseniz, burada profesyonel bir destek alabilirsiniz. Çünkü cennet papağanlarının cinsiyetini net bir şekilde söylemek, DNA testi haricinde çok güçtür. Bu işlerden anlayan bir tanıdığınız varsa dişi ve erkek kuşu alırken yardım isteyebilirsiniz. Sahiplenmek ya da satın alırken ilk tercihiniz barınaklar ya da petshoplar olmalıdır. Bu konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz kuş pazarlarını tavsiye etmeyiz.

Cennet Papağanı Üretimi için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kafes Seçimi

Cennet papağanı üretimi için sıradaki adımımızda kafes seçimi yer alıyor. Daha önceki yazılarımızda cennet papağanlarının oldukça hareketli ve oyuncu kuşlar olduğundan bahsetmiştik. Çiftleşme için hem erkek hem de dişi kuşa ihtiyaç duyacağımızdan kafes seçimi de buna özel olarak daha büyük olmalı.

Kafesin içerisine vakit geçirmeleri için oyuncak ve çiftleşme sonrası için yuvalık da konulacağını düşünürsek, büyük ebatlı kafes seçmeniz gerekir. Kafesi seçtikten sonra buna uygun ekipmanları da almak gerekiyor. Öncelikle 2+1 olarak şekilde yemlikler almalısınız. 2 yemliğe normal yemlerinizi koyarken, 3. yemliğe de kum koymalısınız. Buna ek olarak geniş bir suluk, enerjilerini atabilmeleri için çeşitli oyuncaklar ve üretim içinde yuvalık almak gerekiyor.

Kafesinizi aldıktan sonra taban kısmına kum ya da talaş dökmenizi öneririz. Bu uygulama temizlik konusunda da sizleri oldukça rahatlatacaktır. Ayrıca buna ek olarak kafese küçük kağıt parçacıkları ya da terletmeyecek cinsten şerit olarak kesilmiş kumaşlar koymalısınız. Dişi kuş, çiftleşme sonrası bu materyalleri yuvalığına taşıyarak, yumurtlama için gerekli konforu oluşturmuş olur.

Yem

Çiftleşme öncesi ve sonrası için cennet papağanlarımızın beslenme şekline dikkat etmek gerekir. Yem alırken besin değerlerini iyi araştırmalı ve buna uygun bir şekilde alım gerçekleştirmelisiniz. Eğer kullandığınız yem eksik besin değerlerine sahipse, ek olarak verebileceğiniz sebze vb. gıdalarla takviye yapmalısınız.

Bu kısım oldukça önemli… Özellikle çiftleşme sonra cennet papağanları, oldukça fazla kalsiyuma ihtiyaç duyar. Bu yüzden internetteki alışveriş sitelerinden ya da petshoplardan kalamar kemiği almalısınız. Kalamar kemiği, kuşunuza gerekli olan tüm kalsiyum ihtiyacını sağlayacaktır.

Cennet Papağanı Üretimi Nasıl Olmalı?

Çiftleşme için Zorlamamalıyız

Gerekli olan her şeyi yerine getirdiniz ve artık haliyle kuşlarınızın çiftleşmesini istiyorsunuz. Burada sizi uyaracağımız konu, kesinlikle çiftleşme döneminde kuşlarınızı zorlamamalısınız. Her şeyi akışına bıraktığınızda zaten kendi kendilerine ne yapacaklarını bilirler. Eğer zorlayarak bir şeyler yaptırmaya çalışırsanız bu cennet papağanlarınızı korkutur. Korkan kuşlar, panik yapacağından depresyona girebilir.

Cennet Papağanları Çiftleşme Dönemi

Cennet papağanlarının çiftleşmeye başladıklarını zaten hal ve hareketlerinden çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. Bu dönemde kafesin bulunduğu ortam oldukça sessiz ve sakin olmalıdır. Çünkü minik dostlarımızı ürkütmememiz gerekir.

Çiftleşme sonrası, dişi cennet papağanımız ilk yumurtasını yaklaşık 10 gün sonra yapar. 2. ve diğer yumurtaları ise ortalama iki günde bir olacak şekilde çıkartır. Yine bu dönemde cennet papağanları oldukça hassas olur. O yüzden yumurtaları alırken çok dikkatli ve narin davranmalısınız.


Yazar Hakkında

Avatar

Tufan

Evcil kuşların bakımı, beslenmesi, eğitimi ve kuş hastalıkları gibi konularda tecrübelerimi sizlere aktarıyorum.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri