Cennet Papağanı Türleri ve Özellikleri

Cennet Papağanı Türleri ve Özellikleri

Cennet Papağanı Türleri ve Özellikleri

Cennet papağanları, oldukça sempatik ve bakımı kolay bir kuş türüdür. Afrika kökenli olan cennet papağanları, ülkemizde sevda papağanı olarak da bilinir. En çok satılan papağan türü olan bu kuşların, bakımları ile birlikte yavrulamaları da oldukça diğer kuş türlerine göre çok daha rahattır.

Cennet Papağanı Özellikleri

Cennet papağanı eğitiminde sabırlı ve doğru adımların atılması lazım. Ayrıca bu kuş türlerinin konuşma yeteneği yok denecek kadar azdır. Öğretebileceğiniz kelime sayısı taş çatlasın 2 ya da 3’ü geçmez.

Bu papağan türü, oldukça hareketlidir. Oyun oynamaya bayılır. Bu yüzden kafes seçimini de bu faktörleri baz alarak yapmalısınız. Büyük boy kafesler en ideal olanlarıdır. Malum kafesin içerisine koyacağız oyuncaklarında yer alacağını düşünmelisiniz.

Cennet papağanını her çift yerine tek beslemek istiyorsanız ekstra bir ilgi göstermeniz şart olacaktır. İlgiye oldukça hasret olan bu kuşlar için ayrıca kafes dışına da salmanız gerekecektir. Günlük birkaç saat kafesin kapılarını açarak, kaybettiği özgürlüğünü tekrardan hissettirebilirsiniz. Papağanlar için ayaklı tünekler bulunuyor. Kafes dışı etkinlikler için bundan satın almanızı öneririz.

Cennet Papağanı Türleri

Cennet papağanlarının tam 32 farklı türden olduğu tespit edilmiştir. Her türün boyut ve ağırlıkları farklıdır. Ancak ortalama olarak 12 ile 18 cm arası ebatlara, 40 ile 60 gr arası da ağırlıklara sahiptir. Cennet papağanlarının ortalama yaşam ömrü, 10 ile 15 sene arasındadır.

Şeftali Yüzlü Cennet Papağanı

Şeftali Yüzlü Cennet Papağanı

Vücut renkleri yeşil, baş kısmı kırmızı ve kanatları ise koyu yeşildir. Ancak çeşitli mutasyonlardan dolayı daha farklı renklerde de görülebilir. Bu kuş türünün ağırlıkları 55 grama kadar, boyları ise 15 cm’e kadar çıkabilmektedir. Ev için ideal bir türdür. Ancak çoğu zaman oldukça sessiz olurlar.

Maskeli Cennet Papağanı

Maskeli Cennet Papağanı

Maskeli cennet papağanlarının kökeni, Orta Afrika ile Tanzanya’ya kadar dayanır. Oldukça hareketlilerdir. Deyim yerindeyse bir saniye yerinde duramazlar. Bu nedenle kesinlikle büyük boy kafeslere ihtiyaç duyarlar.

Ülkemizde de en fazla görülen cennet papağanı türlerinden biridir. Ötüşleri oldukça güzel ve insanı rahatsız etmeyecek şekildedir. Boyları ise 15 cm’e kadar çıkabiliyor. Ağırlık olarak da 50 gr’a kadar ulaşabiliyorlar.

Fisher’in Cennet Papağanı

Fisher’in Cennet Papağanı

Bu kuş türü de diğer cinsleri gibi 15 cm boy, 50 gr ağırlığa kadar çıkabiliyor. Anavatanları Tanzanya ile Victoria Gölü’nün güneyine kadar olan bölgelerdir. Fisher’in cennet papağanı türü, yüksek rakımlarda yaşamayı sever. Yaşam ömürleri yaklaşık 10 sene civarıdır. Hem dişi hem de erkeklerin renkleri aynıdır. Sadece ebat olarak birbirlerinden farklılık gösterebilirler.

Nyasa Cennet Papağanı

Nyasa Cennet Papağanı

Nyasa cennet papağanları, grup halinde gezmeyi seven bir türdür. Bu yüzden evde bakılması çok zor ve önerilmemektedir. Doğada ve Fisher’in cennet papağanı türü gibi yüksek rakımlarda yaşamayı seven Nyasa cennet papağanları, günde birkaç kez su ihtiyacını karşılamak için nehirlere gelir.

Gagaları kırmızı, dış tüylerinin alt ve yukarısında kalan bölgeler ise portakal ve sarı şeritlerden oluşur. Ortalama yaşam hayatı yaklaşık 10 sene kadardır. 20 ile 100’lü gruplar halinde görülürler.

Siyah Yanaklı Cennet Papağanı

Siyah Yanaklı Cennet Papağanı

600 ile 1000 metre yükseklikte yaşam alanı oluşturan siyah yanaklı cennet papağanlarının boyları 13 cm, ağırlıkları ise 45-50 gr’a kadar çıkabilmektedir. Vücut renkleri daha çok yeşil ve tonlarını içerir. Ayakları gri renk olan bu kuş türünün göğsünün üst tarafı kırmızı ile portakal, göğüs altı ise yeşil renge sahiptir. Gözlerinin kenar kısmı beyaz renkten oluşur. Siyah yanaklı cennet papağanının cinsini öğrenmek için DNA testi ya da endoskopi gerekmektedir.


Yazar Hakkında

Avatar

Tufan

Evcil kuşların bakımı, beslenmesi, eğitimi ve kuş hastalıkları gibi konularda tecrübelerimi sizlere aktarıyorum.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri-Kuş Forumu