Cennet Papağanı Özellikleri

Cennet Papağanlarının Özellikleri

Cennet Papağanı Özellikleri

Cennet papağanının kökeni Afrika’ya dayanır. Bu yüzden nemli ve sıcak iklime alışkın bir kuş türüdür. Cennet papağanları, genellikle tohum ile beslenir. En yoğun olarak görüldüğü bölge ise Hint Okyanusu’nda bulunan adalardır.

Cennet papağanlarının, insanlarla olan ilişkisi son derece iyidir. Uyumlu ve eğitimi kolay bir kuş türüdür. Taklit yeteneğine de sahip bu kuşların, tek bakılması tavsiye edilmez. İlgi delisi olduğu için çift olarak bakılması tavsiye edilir. Eğer tek olarak beslemek istiyorsanız kafesinde çok sayıda oyuncak bulundurmalı ve her gün düzenli bir şekilde papağanınızla vakit geçirmelisiniz. Aksi halde depresyona girebilir.

Cennet papağanları, konuşma bakımından oldukça sınırlı bir kapasiteye sahiptir. Diğer papağan türleri gibi konuşma yetisine sahip değildir. Birkaç kelime ya söyler ya da söylemez.

Cennet Papağanı Özellikleri

Cennet Papağanı Cinsiyet Seçimi

Papağanlarda eğer DNA testi yapılmıyorsa, %100 bu cinsiyettir diyemeyiz. Dişi ile erkek cennet papağanını ayıracak bazı özellikler mevcuttur ama dediğimiz gibi %100 olarak tespit edemeyiz. Dişi cennet papağanlarının kuyrukları, erkeklerininkine göre daha farklıdır. Dişi kuşların kuyrukları düz olarak biter. Erkeklerde ise aksine yuvarlak kesim ile bitmektedir.

Cennet Papağanı Eğitimi

Papağan ya da farklı bir kuş türünü neden besleriz? Bizlere iyi bir dost olması için… Ancak bunun için tabi ki düzgün bir eğitim gerekiyor. Eğer cennet papağanı sahiplenmeyi düşünüyorsanız, kesinlikle yavru almanızı öneririz. Yavru olmasının avantajı, eğitimi çok daha hızlı bir biçimde kavraması içindir. Bunun için 2 aylık yavrular idealdir.

Cennet Papağanının Yaşının Belirlenmesi

Cennet papağanı sahiplenmeyi düşünüyorsanız, yaşı ile ilgili bilgiye de sahip olmalısınız. Bunun için en ideal yöntem gagası ile üst tarafında bulunan kahverengi banda bakmak olacaktır. Yavru cennet papağanlarının burun deliklerinin daha net görüldüğünü söyleyebiliriz. Ancak yetişkinlerde belirgin değildir. Ayrıca gaga rengi de yine aynı şekilde yaşını belirlememizde önemli bir faktördür. Yavrularda gaga rengi kahverengidir. Yetişkinliğe geçtikçe bu renk kırmızı olur. Tabi ki bu kırmızı gagalı cennet papağanları için geçerlidir.

Beyaz gagalı cennet papağanlarında gaga rengi yine yavru iken kahverengidir. Ancak yetişkin olduğunda ise beyaz renge dönüşür. Daha iyi anlamanız için şöyle diyelim. Eğer cennet papağanı yavrusunun gaga rengi komple kırmızı ise 3 aydan büyüktür diyebiliriz. Ayrıca ayağında kahverengi renginde benekler yok ise bu da cennet papağanının 5 aylıktan daha büyük olduğunu gösterir.

Cennet Papağanı Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Cennet Papağanı Kafes Seçimi

Cennet papağanı için kafes alırken kubbeli olmamasına dikkat edin. Kare ya da dikdörtgen kafesleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca kafesin üst kısmında durmaları için ahşap tünekler kullanmalısınız. Cennet papağanları, diğer birçok kuş türü gibi salıncakta uyumayı tercih etmez. Bunun yerine tüneklerde uyumak onlar için çok daha caziptir. Bu yüzden tünek seçimine de özen göstermelisiniz.

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere cennet papağanları, ilgiye doyumsuz kuşlardır. Bu yüzden kafes içerisini boğmayacak şekilde çeşitli oyunlar koymalısınız. Böylece hem enerjisini atacaktır hem de keyifli bir vakit geçirecektir.

Bir diğer önemli husus ise kafesin temizliğidir. Biz nasıl kirli ortamlarda bulunmaktan rahatsız oluyorsak cennet papağanları da aynı şekilde pis ortamları sevmez. Ayrıca kuşunuzun sağlığı içinde kafes temizliğine gereken özeni göstermelisiniz. Sizlere tavsiyemiz maksimum haftada bir olacak şekilde temizliğini yapın. Suluklarını ise her gün temizlemeniz ve tazelemeniz gerekecektir. Suyunu tazeledikten sonra içine damla vitamin de koyabilirsiniz.


Yazar Hakkında

Avatar

Tufan

Evcil kuşların bakımı, beslenmesi, eğitimi ve kuş hastalıkları gibi konularda tecrübelerimi sizlere aktarıyorum.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri-Kuş Forumu