Cennet Papağanı Ne Yer?

Cennet Papağanı Ne Yer?

Sevimli hareketli, enerjik yapısı, sosyal oluşları ve müthiş güzel görünüme sahip olmaları nedeni ile evcil hayvan besleyenlerin favorilerinden olan cennet papağanı beslemek süre ayrılması gereken ve dikkatle yapılması gereken bir iştir. Aslında bu durum diğer kuş türleri için de geçerlidir. Bunun sebebi ise cennet papağanlarının beslenme alışkanlıklarının diğer kuş türleri ile benzerlik göstermesi ile alakalı bir olay. Eğer sizde cennet papağanı sahibiyseniz nasıl besleneceği konusunda bilgi sahibi olmanız kuşunuzun sağlıklı olması ve uzun ömürlü olması açısından faydalı olacaktır.

Cennet Papağanı Ne İle Beslenir?

Cennet papağanlarının beslenme yelpazesi oldukça geniştir. Cennet papağanları genellikle karışık tohumlardan oluşan yemleri fazlası ile sever. Lakin sadece tohum karışımları ile değil bunun dışında farklı besin türleri ile de beslenebilmektedir. Yeşil yapraklı meyve ve sebzelere de ilgi duyan cennet papağanları için farklı bir seçenek olarak dönemsel olarak beslenme tablosu çıkartabilirsiniz. Üreme dönemlerinde de farklı seçenekler sunabilirsiniz. Bunu bir karışım ile örneklendirmek gerekirse yapacağınız ilk iş %30 oranında kabuksuz yulaf, beyaz, kırmızı ve sarı darılardan %40 oranında mısırdan %10, ay çekirdeği ve kabak çekirdeğinden 10’ar olmak üzere %10 oranında ve diğer tohumlardan misal; keten gibi %10 oranında katarak bir karışım oluşturarak cennet papağanınızın ne yiyeceği konusunda kuşunuzu mutlu edebilirsiniz.

Bunun dışında kuşunuzun stresini alan, neşeli yapısına kavuşturan bal çubukları ve dal darılardan ara ara papağanınıza vererek daha aktif ve enerjik olmasını sağlayabilirsiniz. Dönemlere göre beslenme tablolarını değiştirmeniz iyi olacaktır demiştik. Bunu açıklamak gerekirse cennet papağanlarının tüy değiştirme dönemleri vardır. Bu işlemin en sağlıklı biçimde gerçekleştirilmesi adına cennet papağanlarına yulaf vermek tüy değişimi zamanında fayda sağlayacaktır. Havalar soğuk olduğu zaman, kış aylarında ise papağanınızı keten tohumu ile besleyebilirsiniz. Keten tohumu kilo almasına ve vücudunun sıcak tutulmasına olanak sağlar.

Yeşil yapraklı meyve ve sebzeler ile de beslenmesi konusunda papağanınıza Hindistan cevizi, elma, badem kabuğu gibi besinler verebilirsiniz. Bu meyveleri fazla olmadığı sürece kuşunuza vermenizde herhangi bir sakınca yoktur. Sebzeler kısmında ise yeşil biber, kırmızı biber, maydanoz sapı gibi yeşillikler cennet papağanlarının en sevdiği besinler arasında yer alır. Bu besinleri verirken yiyebileceği kapasiteden fazla vermemenizi öneririz. Bunun nedeni fazla besin tüketimi sonrasında cennet papağanı hastalanıp ishal olabilmektedir. Bunun dışında dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise verdiğiniz meyve ve sebzelerin iyice yıkanıp iyice kurutulduktan sonra verilmesi konusudur. Islak bir şekilde verilen bu besinler yine cennet papağanınızın ishal olmasına neden olmaktadır. Özetlemek babında cennet papağanı ne yer sorusuna cevap verecek olursak; mürekkep balığı kemiği, mineral blokları, yeşil yapraklı meyve ve sebzeler ve çeşitli tohumlar kuşunuzun en sevdiği yiyecekleri oluşturmaktadır. Kenevir tohumu, buğday, sarı, kırmızı ve ak darılar, kara buğday ve kuş yemleri en sevdiği besinleri oluşturur.

Sağlıklı Bir Cennet Papağanı Nasıl Yetiştirilir?

Yazımızın en başında dediğimiz gibi cennet papağanı beslemek oldukça zor ve bilgi gerektiren bir süreçtir. Bu süreç içerisinde bilinçsiz hayvan sahipleri sürekli çekirdek ile papağan besleyerek ömürlerinin kısa bir sürede sonlanmasına bilinçsizce sebep olmaktadır. Eğer cennet papağanı sahibi iseniz yukarıda bahsettiğimiz besinler dışında; üzüm, çekirdeklerinden arındırılmış bir şekilde portakal, limon ve şeftali oldukça faydalıdır. Dut, ahududu, çilekte sevdiği meyvelerden birkaçıdır. Şimdiye kadar hep yemesi gereken besinlerden bahsettik. Bu kısımdan sonra yememesi gereken besinleri söylersek; patates kızartması, cips gibi ürünler. Dondurma, marketlerde satılan konserve ürünleri, sosisler, kekler, kurabiye gibi yiyeceklerde cennet papağanınıza yedirmemeniz gereken besinleri oluşturur.


Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

2 Yorum

 • Hocam merhaba bende bir dişi bir erkek cennet papaganı var yaklaşık 5 aydır bakıyorum dişi olan yumurtladı 6 tane yumurda yaptı üzerine 3 tane daha yaptı üzerinde oturdu yaklaşık 1 ay gecti yavru vermedi bende yumurtaları cıkarttım attım attıkdan sonra yine 4 tane yumurtaladı yine oturuyor şimdi sizce neden yavru cıkmadı birde ben bunlara küp şeker veriyorum çok seviyorlar nerdeyse birbirine saldıracaklar şeker için zararı varmı şekerin geri dönüş yaparsanız çok sevinirim iyi günler dilegi ile hoşca kalın

  • Merhaba Serdal

   Öncelikle yavru alamadığın için üzülme ve kuşlarınında üzülmelerine izin verme.Yumurtalar boş olduğu zaman boşuna üstüne yatıp yorulmasın dişi kuşun.Yumurtaların boş olduğunu anladıysan yavaşça onları alıp atabilirsin.Yumurtaların dolu olduğunu genelde 8-10 gün sonra dışındaki oluşan damarlardan farkedebilirsin.Yumurtalara bir ışık tutarsan ve eğer yavru varsa bu dediğim damarlar gözükecektir.

   Şeker olayına gelecek olursak seviyorlarsa bir sıkıntı yok demektir 🙂 papağanlar çeşitli yiyeceklerle beslenirler.Hepsi tek besin alacak diye bir şey yok.Ne seviyorsa senin papağanların onlarla besle.Şekerin fazlası her canlıya zararlıdır bunu da unutmayalım.

   Bu kadar yumurtanın hepsinin dolu çıkması imkansız zaten.Eğer ki iki papağanının da dişi olmadığına eminsen yani bir erkek bir dişi papağanım var diyorsan yumurtanın döllenmemesi için birkaç sebep söyleyebilirim.Birkaç sebebi olabilir yavru alamamanın.

   Bu son 4 yumurtadan sonra yuvalığı çıkartıp dinlenmelerini sağlamalısın.1 ay hatta 2 ay gibi bir süreyle yuvalığı çıkart ve onların dinlenmelerini sağla.Bu süre içerisinde kimyasal herhangi bir madde kullanma.Vitaminli kuş yemleri,kalsiyum veya gaga taşı gibi herhangi bir ek gıda kullanma.Sadece normal yem ve kendi yaptığın doğal mamaları kullan bu süreçte.Ayrıca şekeri vermeyi de kes bu sürede çünkü onun içinde de birçok kimyasal madde var.Bunları yumurtaların ve yavruların sağlığı için yapmalısın.

   Dediğim gibi bu yumurtaların boş çıkmasının bir sürü sebebi var.Kuşların aldığı fazla kimyasal besinlerle yumurtaların yeterince gelişememesi,dişi kuşunuzun yumurtalara olan ilgisinin azalması,dişi kuşunuzun yumurtalar arada bir yerinden oynatıp hareket ettirmemesi,kuşların olduğu odanın sıcaklığının sürekli değişmesi,iki kuşun da dişi olması,yumurtanın kabuğunun fazla kalın olmasına sebep olacak kimyasal yem ve maddelerin kullanılması,döllenme olamaması gibi sebeplerden ötürü yavru alamazsınız.

   4 yumurtadan sonra dediğim adımları uygulayarak kuşlarının daha sağlıklı bir kuluçka dönemi geçireceğinden kesinlikle eminim.Bunları uyguladıktan sonra tekrar yorumunu bekliyorum.Umarım bu 4 yumurtadan yavru alırsın ama zor bir ihtimal gibi görünüyor.Bizi bilgilendirmeyi unutma yavru alsan da almasan da 🙂

   Ayrıca mail de atmışsın bu konuyla ilgili mailini de gördüm ve okudum.Buradan gelen tüm sorulara cevap veriyorum.Bu soruna da buradan cevap vermek istedim ki bu sıkıntıyı yaşayan herkes bilgi sahibi olabilsin diye.Her türlü sıkıntıda mail atabilir ya da buraya yorum yapabilirsin.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri-Kuş Forumu