Cennet Papağanı Ne Yer?

Cennet Papağanı Ne Yer?

Sevimli hareketli, enerjik yapısı, sosyal oluşları ve müthiş güzel görünüme sahip olmaları nedeni ile evcil hayvan besleyenlerin favorilerinden olan cennet papağanı beslemek süre ayrılması gereken ve dikkatle yapılması gereken bir iştir. Aslında bu durum diğer kuş türleri için de geçerlidir. Bunun sebebi ise cennet papağanlarının beslenme alışkanlıklarının diğer kuş türleri ile benzerlik göstermesi ile alakalı bir olay. Eğer sizde cennet papağanı sahibiyseniz nasıl besleneceği konusunda bilgi sahibi olmanız kuşunuzun sağlıklı olması ve uzun ömürlü olması açısından faydalı olacaktır.

Cennet Papağanı Ne İle Beslenir?

Cennet papağanlarının beslenme yelpazesi oldukça geniştir. Cennet papağanları genellikle karışık tohumlardan oluşan yemleri fazlası ile sever. Lakin sadece tohum karışımları ile değil bunun dışında farklı besin türleri ile de beslenebilmektedir. Yeşil yapraklı meyve ve sebzelere de ilgi duyan cennet papağanları için farklı bir seçenek olarak dönemsel olarak beslenme tablosu çıkartabilirsiniz. Üreme dönemlerinde de farklı seçenekler sunabilirsiniz. Bunu bir karışım ile örneklendirmek gerekirse yapacağınız ilk iş %30 oranında kabuksuz yulaf, beyaz, kırmızı ve sarı darılardan %40 oranında mısırdan %10, ay çekirdeği ve kabak çekirdeğinden 10’ar olmak üzere %10 oranında ve diğer tohumlardan misal; keten gibi %10 oranında katarak bir karışım oluşturarak cennet papağanınızın ne yiyeceği konusunda kuşunuzu mutlu edebilirsiniz.

Bunun dışında kuşunuzun stresini alan, neşeli yapısına kavuşturan bal çubukları ve dal darılardan ara ara papağanınıza vererek daha aktif ve enerjik olmasını sağlayabilirsiniz. Dönemlere göre beslenme tablolarını değiştirmeniz iyi olacaktır demiştik. Bunu açıklamak gerekirse cennet papağanlarının tüy değiştirme dönemleri vardır. Bu işlemin en sağlıklı biçimde gerçekleştirilmesi adına cennet papağanlarına yulaf vermek tüy değişimi zamanında fayda sağlayacaktır. Havalar soğuk olduğu zaman, kış aylarında ise papağanınızı keten tohumu ile besleyebilirsiniz. Keten tohumu kilo almasına ve vücudunun sıcak tutulmasına olanak sağlar.

Yeşil yapraklı meyve ve sebzeler ile de beslenmesi konusunda papağanınıza Hindistan cevizi, elma, badem kabuğu gibi besinler verebilirsiniz. Bu meyveleri fazla olmadığı sürece kuşunuza vermenizde herhangi bir sakınca yoktur. Sebzeler kısmında ise yeşil biber, kırmızı biber, maydanoz sapı gibi yeşillikler cennet papağanlarının en sevdiği besinler arasında yer alır. Bu besinleri verirken yiyebileceği kapasiteden fazla vermemenizi öneririz. Bunun nedeni fazla besin tüketimi sonrasında cennet papağanı hastalanıp ishal olabilmektedir. Bunun dışında dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise verdiğiniz meyve ve sebzelerin iyice yıkanıp iyice kurutulduktan sonra verilmesi konusudur. Islak bir şekilde verilen bu besinler yine cennet papağanınızın ishal olmasına neden olmaktadır. Özetlemek babında cennet papağanı ne yer sorusuna cevap verecek olursak; mürekkep balığı kemiği, mineral blokları, yeşil yapraklı meyve ve sebzeler ve çeşitli tohumlar kuşunuzun en sevdiği yiyecekleri oluşturmaktadır. Kenevir tohumu, buğday, sarı, kırmızı ve ak darılar, kara buğday ve kuş yemleri en sevdiği besinleri oluşturur.

Sağlıklı Bir Cennet Papağanı Nasıl Yetiştirilir?

Yazımızın en başında dediğimiz gibi cennet papağanı beslemek oldukça zor ve bilgi gerektiren bir süreçtir. Bu süreç içerisinde bilinçsiz hayvan sahipleri sürekli çekirdek ile papağan besleyerek ömürlerinin kısa bir sürede sonlanmasına bilinçsizce sebep olmaktadır. Eğer cennet papağanı sahibi iseniz yukarıda bahsettiğimiz besinler dışında; üzüm, çekirdeklerinden arındırılmış bir şekilde portakal, limon ve şeftali oldukça faydalıdır. Dut, ahududu, çilekte sevdiği meyvelerden birkaçıdır. Şimdiye kadar hep yemesi gereken besinlerden bahsettik. Bu kısımdan sonra yememesi gereken besinleri söylersek; patates kızartması, cips gibi ürünler. Dondurma, marketlerde satılan konserve ürünleri, sosisler, kekler, kurabiye gibi yiyeceklerde cennet papağanınıza yedirmemeniz gereken besinleri oluşturur.

Yorum Yap