Cennet Papağanı Nasıl Çiftleştirilir?

Cennet Papağanı Nasıl Çiftleştirilir?

Cennet Papağanı Nasıl Çiftleştirilir?

Cennet papağanları, yavrulama açısından en zahmetsiz ve kaprissiz kuş türleridir. Üretim yapmak istiyorsanız, cennet papağanları sizleri muhabbet kuşu ya da daha farklı kuş türleri gibi yormaz. Genetik bir içgüdüye sahiptirler. Eğer sizde cennet papağanınızı çiftleştirmek istiyorsanız, ilk olarak aynı cinsten bir eş bulmanız gerekecektir. Farklı bir cins ile üretim yapmayı düşünüyorsanız çok büyük bir ihtimal ile başarısız sonuçlar alabilirsiniz.

Cennet Papağanı Çiftleşmesi için Ne Yapmalıyız?

Yukarıda da dediğimiz gibi cennet papağanları çiftleşme için doğal bir içgüdüye sahiptir. Ancak yine de kuşlarınızın çiftleşmesini istiyorsanız, asgari şartları yerine getirmeniz gerekir. Bunun için ilk olarak kafes seçimi ile işe başlamalıyız. Kafes boyutları, her zaman dediğimiz gibi olabildiğince büyük olmalıdır. Buna ek olarak kafes içine koyacağımız yuvalık seçimi de oldukça önemlidir. Boyut olarak 20 x 20 x 20 oldukça idealdir. Yuvalığa ek olarak kafes içerisine gazete, kağıt, temiz talaş, kumaş parçaları ve biraz pamuk koymanızı öneririz. Çünkü cennet papağanları bu materyaller ile yuvalığını daha konforlu hale getirecektir.

Çiftleşme öncesinde kafesin içerisine banyoluk koymanızda gerekecektir. Cennet papağanı buradaki su ile kağıt vb. materyalleri ıslatarak yuvalığına koyacaktır.

Cennet Papağanı Çiftleşmesi için Ne Yapmalıyız?

Cennet Papağanları Çiftleşme İsteği Nasıl Anlaşılır?

Çiftleşmeden önce kafese yuvalık koymanız gerekir. Cennet papağanı, üreme öncesi yuvalığı ile ilgilenmeye başlayacaktır. Zaten kuşunuzun bu faaliyetleri sizin de dikkatinizi çekecektir. Bu davranışlar kuşunuzun artık çiftleşmeye hazır olduğunu gösterecektir. Tek yapmanız gereken kuşunuzun çiftleşme öncesinde sakin ve sessiz bir ortam hazırlamaktır.

Cennet Papağanı Kuluçka Süresi

Cennet papağanları, başarılı bir çiftleşmeden yaklaşık olarak 10 gün sonra yumurtalarını çıkartmaya başlar. Ortalama yumurta sayısı 4 ile 8 adettir. İlk yumurtayı çıkarttıktan sonra geri kalan yumurtaları da 1’er gün arayla çıkartır.

Cennet papağanının kuluçka süresi, kuşun yaşı ile alakalı olarak değişir. Ancak ortalama bir rakam vermemiz gerekirse bu süre 22 ila 30 gün arasıdır. Yumurtaların dolu ya da boş olduğunu merak ediyorsanız, yumurtlama süresinden en az 1 hafta geçmesini bekleyin. Ondan sonra dişi kuşu korkutmadan yumurtaları alıp, fener yardımı ile içinin boş olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Tekrardan uyarıyoruz, buradaki en önemli nokta yumurtaları alırken dişi kuşu ürkütmemektir. Dişi kuş panik yaparsa bir daha kuluçkaya yatmayabilir.

Cennet Papağanı Kuluçka Süresi

Cennet Papağanı Yavrusu Beslenmesi

Başarılı bir kuluçka süresinin ardından yavru cennet papağanları, birer birer yumurtadan çıkar. Tüysüz ve minnacık olan bu yavruları, anne ve baba kuş ağız yoluyla besler. Anne ve baba kuş, kursaklarında bekleterek sindirilmiş olan yemleri, minik yavrularına verir. Bu aşama da anne ve baba kuşun beslenmesine dikkat etmemiz gerekir. Yemlerine ek olarak yumurta maması vermeniz doğru olacaktır. Ayrıca ek besin olarak da her gün taze bir şekilde meyve ve sebze vermelisiniz.

Yavru cennet papağanları, gözlerini dünyaya açtığı andan itibaren ortalama 45 gün boyunca yuvalıkta duracak. Bu süre zarfınca yuvalığın temizliğini belli aralıklarla yapmanız gerekir. Temizlik öncesi gerekli koordinasyonu yaparak, en hızlı ve kuşları korkutmayacak bir şekilde bitirmeniz lazım. Tabi ki yavru kuşları yuvalıktan alırken asla ve asla el ile temas etmeyin. Aksi halde anne ve baba kuş, yavruları yuvadan atabilir.

Yavru kuşlar, 45 gün boyunca yuvalıkta durur. Bu süre zarfınca anne ve baba kuş, yavruların her ihtiyacını sağlayacaktır. Çok zorunlu sebepler haricinde asla müdahale etmeyin. 45 günün sonunda artık yavru kuşlar, kendi başlarına hareket edebilecek seviyeye gelir ve yuvalığı terk ederler. Yavruların beslenmesi için bebe bisküvisi, bebe maması, sebze ağırlıklı konserveler, meyve ve sebze kullanabilirsiniz. Yavru cennet papağanları, 1 yılını doldurmadan çekirdek vb. yiyecekler vermeyin. Henüz gelişimlerini tam anlamıyla tamamlamadıkları için kursaklarının delinme ihtimali bulunmaktadır.


Yazar Hakkında

Avatar

Tufan

Evcil kuşların bakımı, beslenmesi, eğitimi ve kuş hastalıkları gibi konularda tecrübelerimi sizlere aktarıyorum.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri-Kuş Forumu