Cennet Papağanı Kafesi Nasıl Olmalı?

Cennet Papağanı Kafesi Nasıl Olmalı?

Muhabbet kuşlarına göre daha hareketli ve daha çok kanat çırpmaya ihtiyaç duyan papağanlar, türü her ne olursa olsun hareket etmeye ve kanatlarını kullanmaya oldukça meyilliler. Bu sebeple evde beslenen irili ufaklı tüm papağan türlerine ait, çeşitli kafes ve yer uygulamalarında bulunmak, papağanınızı rahat ettirmek önemli. Örnek olarak, küçük bir papağan türü olmasına rağmen Cennet Papağanı gibi küçük papağanlar için dahi hareket alanı sağlamak, onların neşeli ve sağlıklı günler içerisinde yaşamasını sağlamak adına büyük önem taşıyor.

Cennet Papağanı Nasıl Bir Papağan Türüdür?

Cennet Papağanı

Güney Amerika ve Afrika oldukça önemli kuş türlerine ev sahipliği yapıyor. Yine bu coğrafyalardan biri olan Afrika, Cennet Papağanının ana vatanı durumunda. Kökeni Afrika’ya dayanan ve oldukça ufak bir tür olan Cennet Papağanı, ortalama 13-18 cm boylarında, tatlı ve oldukça hareketli bir papağan türüdür.

Baş bölgesi genellikle sıcak renk tonları olan kırmızı ve turuncu ile sarı renkleri içerir. Vücut renkleri ise ağırlıklı olarak yeşildir. Buna rağmen 30’dan fazla renk kombinasyonuna sahip olarak da ortaya çıkan Cennet Papağanları, Afrika Kıtası’nın doğu yakasında, genellikle ada bölgelerinde sıcak iklimde yaşamayı severler. Başlıca besin kaynakları tohum olan Cennet Papağanı, fazlasıyla hareketli ve oyun sever bir canlıdır.

Cennet Papağanı İhtiyaçları?

Cennet Papağanı Afrika kırsalında ağaçlar üzerinde yoğun bir nüfus halinde yaşar. Bu sebeple genetik olarak sosyalleşmeye ve birlikte hareket etmeye müsait hayvanlardır. Çok gürültücü bir ses tonu olması ve ilgiyi çok sevmesi neticesinde çift olarak beslenmesinde yarar var. Aksi durumda ilgi isteyecek ve sizinle oynamak için çırpınacak ve bolca gürültü çıkaracaktır. Tek beslemek niyetindeyseniz, kafesin içerisinde bolca oyuncak ve uğraş bulundurmanız gerekebilir.

Her kuş türü gibi darı, tohum ve meyve taneleri ile beslenmek, Cennet Papağanlarının ideal beslenme türüdür. Bununla birlikte yeşil yapraklı sebzeler ile de bu beslenmeyi tamamlayabilirsiniz. Cennet Papağanları konuşabilen bir papağan türü olmamasına rağmen, ömürleri boyunca birkaç kelime ile sınırlı olmak kaydı ile konuşma belirtisi gösterebilirler.

Cennet Papağanı Nasıl Kafeste Yaşamalı?

Cennet Papağanı kafesinde salıncak bulundurmak, merdivenli tünekler ve tepeden askılı sallanabilen oyuncaklar iş görebilecek eşyalardır. Hareketli bir tür olan Cennet Papağanı, geniş ve hareket kabiliyeti sağlanabilecek bir kafeste yaşamalıdır. Ortalama 15 cm olan bir tür için 60x40x40 fazlasıyla geniş ve yeterli bir kafes türü olacaktır. Bu kafes, çift olarak beslenecek Cennet Papağanları için de ideal büyüklüktedir.

Tek yaşayacak olan Cennet Papağanları için kabul edilebilir kafes ölçüleri;

  • 35x28x55
  • 40x30x40
  • 30x23x46
  • 30x22x49

Olarak tercih edilebilir. Yine de daha geniş alanlar, papağanınız için daha fazla mutluluk demek olacaktır.

Cennet Papağanı Beslemek Kolay Mı?

Cennet Papağanı beslemek kolaydır. Günlük kafes temizliği, yem değişimi ve su değişimi dışında bir ihtiyacı olmayan Cennet Papağanlarının tek zaafı ilgidir. İlgi gösterebilecek ve onunla oynayabilecek insanlar tarafından sahiplenilmesi önemlidir. Kendilerini yalnız hissetmeleri ve mutsuz olmaları durumunda beslenmeyi kesebilir ve mutsuzluktan ölebilirler.


Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri