Cennet Papağanı Hakkında İlginç Gerçekler

Cennet Papağanı Hakkında İlginç Gerçekler

Cennet papağanı Afrika papağanı türlerinden biridir. En popüler papağan türlerinden biridir ve onları tanıyanlar bunu bilir. Bu kuşlar oldukça zeki ve sevecendir. Bununla birlikte cennet papağanı bakmanın hakkında birçok ilginç gerçek var. Bu yüzden bir cennet papağanı sahibi olmadan önce ilginç gerçekler hakkında detaylı bilgiye sahip olmalısınız.

Kişilik olarak oldukça büyük bir karaktere sahipler. Oldukça alınganlar. Bu nedenle strese girmemeli ve mutsuz olmamalılar. Kısacası bir cennet papağanı sahibi olmadan önce onlara nasıl yaklaşacağınızı bilmelisiniz.

Cennet papağanı hakkında detaylı bilgiler

Cennet papağanı denilince akla bir çift renkli kuş geliyor. Oysaki tek bir adet olarak da bakılabiliyorlar. Konuşma yeteneğine sahip olmasalar da bu kuşlar oldukça yeteneklidir. Hareketli bir yapıya sahip oldukları için sahiplerinden birkaç saatlik ilgi beklerler. Papağanlar ne kadar büyük boyutlu olsa da cennet papağanları oldukça küçüktür.

Cennet papağanları birkaç alt türe de sahiptir. Bu türler hakkında bilgi edinmek için başlıklar hâlinde yazmış olduğumuz cennet papağanı hakkında kulağa ilginç gelen gerçekler ile ilgili bilgileri detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Konuşma yeteneğine sahip değiller

Bu kuş türleri ne kadar sevecen cana yakın olsalar da konuşa yeteneğine sahip değiller.  Papağan denilince akla gevezelikleri gelse de bazı türler bu konuda istisna olabiliyor. Ancak cennet papağanı ıslık, mikrodalga fırın çalışma sesi ve kapı zili sesi gibi sesleri taklit edebilirler.

Nadir de olsa bazı cennet papağanlarının konuştuğu söyleniyor. Bunu belirten kuş sahipleri cennet papağanını yavru iken alıp elle beslemenin konuşma eğitimi için önemli olduğunu belirtiyorlar.

Dokuz farklı türe sahiptir

Cennet papağanları geniş bir aileye sahiptir ve dokuz alt türü vardır. Bunun yanı sıra her bir cennet papağanı kendine özel yetenek ve görselliğe sahiptir. Bu türleri belirtmek gerekirse; maskeli cennet papağanı, kara yanaklı cennet papağanı, Fischer cennet papağanı, Nyasa cennet papağanı, Swindern cennet papağanı, kırmızı yüzlü cennet papağanı, Habeş cennet papağanı, Madagaskar cennet papağanı ve sevgili şeftali yüzlü cennet papağanıdır.

Aralarından en popüler olan tür ise şeftali yüzlü cennet papağanıdır. Şeftali renginde tüylere sahip olan yüzü öyle tatlı ki isminin şeftali yüzlü olmasına neden olmuştur. Cennet papağanları her biri oldukça renklidir ve şeftali yüzlü dediğimizi türü de sarı, mavi ve yeşil renklerinde parlak tüylere sahiptir. Görünüm, karakteristik özellikle ve bunun gibi farklılıklar olsa da ortalama ömürleri yirmi yıldır.

En küçük papağan türlerinden biridir

Papağanların çoğu büyük bedenlere sahip olsalar da aralarında cennet papağanı gibi küçük boyutlu olanlarda mevcuttur. En uzun yani en büyük cennet papağanı 20 cm uzunluğundadır. Karakteristik özellikleri, bakımı ve beslenmesi gibi konular ele alındığında apartmanda bakılabildiği için oldukça popüler bir evcil kuş türüdür. Hatta birçok kişi kakadu ve Amerikan papağanı gibi konuşma yeteneğine sahip türler yerine bu papağanları tercih ediyorlar. Bunun nedenini sorduğumuzda cennet papağanı bakımının daha kolay olduğunu söylüyorlar.

Çift olarak almak zorunda değilsiniz

Bazı papağan ve kuş türleri sürü hâlinde yaşadıkları için çift olarak bakılmaları gerekebiliyor. Sevda papağanı ve aşk kuşu olarak da bilinen bu kuşlar genel olarak çift ya da sürü hâlinde yaşadığı için bazı kişiler bu kuş türü için de yalnız bakılmaması gerektiğini söylüyor. Ancak hem insanlarla hem de kendi türleriyle araları gayet iyi olduğu için bir tane alıp bakabilirsiniz. İlla iki tane alıp zorlanmanıza gerek yok. İyi bir ilgi ile yalnızlığını unutturabilir ve size bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Hatta çift olarak bakılanlar için belirtmek isteriz ki aralarında iletişim gayet iyi olduğu için sizinle ilgilenmek istemeyecektir.

Cennet papağanı oldukça hareketlidir

Bu papağana sahip iseniz her gün birkaç saat sizden ilgi beklediğini bilmelisiniz. Oldukça zeki oldukları için her gün size daha fazla yakınlaşacak ve zamanla sizden bir şeyler öğrenecektir. ilk zamanlar bakımı zor gibi gelse de zamanla kolay olduğunu fark edeceksiniz.

Hareketli bir yapıya sahip oldukları için büyük bir kafes ve kafes dışında da güvenli bir ortam gerekir. Bu nedenle kafes içinde tünekler, oyuncaklar ve aksesuarlar yer almalı. Kafes dışında ise kapı ve pencere kapalı olmalı ve klima gibi soğutucu ve ısıtıcılar kapatılmalı.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap