Cennet Papağanı Eğitimi

Cennet Papağanı Eğitimi

Cennet papağanları sosyal ve oyun sever bir yapıya sahiptirler. Diğer kuş türlerine nazaran eğitim konuları da kendi içerisinde farklılık taşır. Eğer bir cennet papağanı sahibi iseniz fark edeceğiniz noktalardan biri de bacaklarındaki çok yönlülük yapısı nesneleri hareket ettirebilecek bir yapıya sahip olması ile eğitimine de katkı sağlamaktadır. Birçok kişi almış oldukları cennet papağanları eğitimi konusunda detaylı bilgiye sahip değil. Bu yazımızda sahiplenmiş olduğunuz cennet papağanlarının nasıl eğitilmesine dair gerekli bilgileri vereceğiz.

SABIRLI OLMAYI ÖĞRENİN

Kuş türleri diğer evcil hayvan türlerine göre eğitilmesi oldukça daha uzun süre isteyen ve sabır gerektiren bir süreçtir. Örneğin bir kedinin veya köpeğin belirli komutlara ya da tuvaletlerini yapma alışkanlıkları kısa sürede öğretilebilirken bir kuşun size alışması dahi çok uzun sürelere yol açabilmektedir. Bu nedenle cennet papağanınızı eğitirken sabırlı olmanız gerekmektedir. Sosyal ve oyun oynamayı seven yapılarının eğitim konusunda ise avantajlı olmanıza yol açıyor.

SİZE GÜVENMESİNİ SAĞLAYIN

Cennet papağanları için eğitim sürecinin bir diğer dinamiği ise güvendir. Sosyal yapılarının yanında oldukça ürkek olan bu kuş türünün eğitilebilmesi için size güvenmesi gerekmektedir. Güvenini sağlayabileceğiniz birçok yol bulunmaktadır. Örneğin ilk etapta kafesinin kapağını açarak elinize doldurduğunuz yemi elinizden yemesini sağlayabilirsiniz. Gün içerisinde sık sık kafesinin başına giderek sakin ve neşeli bir ses tonu ile konuşmayı düşünün. Konuşmadığınız zamanlarda ise neşe verici ya da dinlendirici etkiye sahip klasik müzik dinletisi yapabilirsiniz. Ayrıca cennet papağanlarının güveninin oluşabilmesi için ortam rahatlığı da oldukça önemlidir. Bu nedenle kafeslerini buna göre düzenlemeniz önemli bir ayrıntıdır. Bir önceki yazımız olan cennet papağanı bakımı konusunda değindiğimiz kafes özellikleri kurallarına uygun bir ortam oluşturarak güven sürecinin daha da hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Ani seslerden kaçının. Yüksek sesler veya ani tepkiler cennet papağanlarının değişmesini sağlar. Hassastır bu kuşlar. Bu nedenle konuşmaların dışında ıslık çalarak size tepki vermesini sağlayabilirsiniz.

DÜZENLİ VE RUTİN DAVRANMAK GÜVEN VERİR

Cennet papağanları eğer bir insan olsaydı bilin ki duyguları kırılmış insanlar gibi olurdu. Eğer çok yeni bir süre içerisinde cennet papağanı sahibi olduysanız ilk girişimlerinizde sizi karşılıksız bırakacaktır. Lakin düzenli ve rutin bir şekilde günler boyunca kendinizi gösterir ve eğitimine zaman ayırırsanız size yakınlık hissederek bağlanacaktır. Varlığınızı hissettirmeniz ve bunu unutturmamanız eğitimin başlıca sırlarından biridir. Kafesine oyuncaklar alabilirsiniz, konuşabilirsiniz, müzik dinletebilirsiniz. Bunların yanında ilgisini çekecek, merakını uyandırabilecek canlı renklere sahip fotoğraflar veya görseller göstermek cennet papağanının size bağlanmasını ve bir ortam kurulabilmesine olanak sağlayacaktır. Unutmayın ki cennet papağanları meraklı ve şefkatli yapıları ile dikkat çekici bir yapıya sahip akıllı kuşlardır.

CENNET PAPAĞANI EĞİTİMİ İÇİN BAZI İPUÇLARI

Eğer hiç cennet papağanı eğitimi için deneyiminiz bulunmuyorsa ve yeni sahiplendiyseniz ya da sahiplenecekseniz ilk olarak kendinize sabırlı olup olmadığınızı sorun. Eğer cevabınız sabırlı olduğunuz yönünde ise aşağıdaki ipuçlarını görmezden gelmeyin.

  • Cennet papağanlarının sevdiği yiyecekleri alarak size güvenmesi konusunda ilk adımı atabilirsiniz.
  • Oturma odası gibi odalarda kuşun uçacağı noktalarda yer alan kesici potansiyele ait nesneleri kaldırın. Pencerelere uçmaması için perdeler ile kapatabilirsiniz.
  • Cennet papağanının kafesini, su küvetini ve yiyecek kabını oda içerisinde birlikte tutun. Bu süre zarfında odada uçarken bu imkanlara ulaşmasını kolaylaştırın. Böylece size yakın hissedebileceği bir ortam yakalar.
  • Kafes içerisinde elinizi sokun ve bekleyin parmağınıza konmasını sonrasında ani hareket etmemeye çalışın. Böylece sizinle bir bağ kuracaktır.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri