Cennet Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Cennet Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Doğada birbirinden farklı hayvanlar vardır. Bazıları evcilleştirilmiş olup evlerde bakmak mümkün olur. Kedi ya da köpek dışında balık ve kuş türlerinin bazısı da evlerde bakılabilir. Cennet papağanları da evlerde bakılabilen bir kuş türüdür.

Cennet Papağanı Nedir?

Cennet Papağanı

Papağan beslemeyi seven insanlar tarafından sıklık ile tercih edilen bir kuş türünden olan cennet papağanı, renkleri bakımından canlı ve oldukça güzel bir kuş türüdür. Bu neden ile daha çok tercih edilir.

Cennet Papağanı Cinsiyetleri

Cennet papağanı cinsiyet ayrımı konusunda çok fazla özellik bulunmasa da bu tür kuşların cinsiyetlerinin ayırt edilmesinde bazı teknikler kullanılır. Çoğu zaman bu teknikler işe yarayabilir; ancak yanılma payı da vardır. Cennet papağanlarının cinsiyet ayrımı yapılır iken kullanılacak ilk yöntem kuyruk yöntemi olur.

Erkek cennet papağanlarının kuyrukları daha sivri yapıda olur ve bitiş noktasında sivrilir. Dişi olan cennet papağanlarında ise kuyruk kısmı yelpaze gibidir. Cinsiyet konusundaki ikinci yöntem ise ayak aralığı denilen teknik geçerli olur. Erkek olan cennet papağanlarının ayak aralıkları daha dar olmasına rağmen dişi cennet papağanlarına ayak aralığı daha geniş olur.

Bu iki yöntem ile cinsiyet ayırımı yapılabiliyor olsa da en kesin çözüm kuşlar üzerinde dna testi yapan kurumlara başvurmak olur. Papağanın bir tüyünün gönderilmesi halinde papağanın cinsiyeti kesin olarak söylenebilir.

Cennet Papağanın Anavatanı

Cennet papağanının anavatanı Afrika kıtası olur. Bu kuş türleri, nemli ve sıcak iklimi seven ve tohumlar ile beslenirler. Hint Okyanusun adalarında çok sayıda bulunurlar.

Cennet Papağanı Özellikleri

İnsanlara yakın bu papağanların daha çok çift olarak beslenmesi uygun görülür eğer ki tek olarak bakılması durumunda daha fazla ilgi gösterilmesi ve kafesinde daha fazla oyuncak bulundurulması gerekir.

Diğer özellikleri de aşağıdaki gibidir:

  • Çalan müziğe eşlik ederler
  • 12-19 cm boyutlarında olurlar
  • Ağırlıkları 40-60 gram olurlar
  • Ömürleri yaklaşık 10 senedir
  • 32 farklı renge sahip türü bulunur
  • Konuşma yetenekleri azdır
  • Öğlen saatlerinde uykuyu severler

Sivri ve keskin gaga yapısı olan bu papağanların kafeslerinin geniş olması gerekir.

Cennet Papağan Almak İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli?

Cennet papağanı almak isteyenlerin öncelikle tüylerine dikkat etmesi gerekir. Kuşun kabarık tüylü olmaması önemlidir ayrıca dışkısına, tüylerinin parlaklığına ve gözlerinin canlılığına bakılır burnunda ise nemlilik olmamasına dikkat edilir. Cennet papağanları başka papağanlar ile bir arada bulunuyor ise eşinin olup olmadığına da bakılması gereklidir.

Cennet Papağanında Kafes Seçimi

Kafes, kuşun rahatlık ile hareket edebileceği şekilde olmalıdır. Bu neden ile boyu yüksek kafesler tercih edilir ve tırmanmalarına uygun olacak şekilde kafeste yatay teller bulunur. Kuşun uyuyabilmesi için tünek kullanılır; zaman içinde alıştırılır ise hasır yuvada rahatça uyuyabilir.

Cennet Papağanı Kafes Temizliği

Hayvanlar da tıpkı insanlar gibi ilgi bekler ve bakım isterler. Bu yüzden kafes temizliği çok önemlidir. Yem, kafese kuşun günlük tüketebileceği kadar konulur ve su ile birlikte düzenli olarak değiştirilir. Kafeslerin her hafta temizlenmesi önemlidir. Tabanda yapılacak doğal talaş kullanımı temizliği kolaylaştırır. Cennet papağanları sabahın ilk ışıkları ile birlikte hareketlenmeye başlar ve yemini yemesinin ardından oyuncakları ile oynayıp tiz sesler çıkarır. Aktif bir kuş olmaları nedeni ile kafesinde oyuncakların olması önemlidir bu şekilde oyuncakları ile oynarlar. Sosyal bir hayvan olmalarından dolayı insanlara karşı oldukça ilgi gösterirler.

Cennet Papağanın Beslenmesi

Cennet papağanlarının başlıca gıdaları; sarı ve beyaz darı, kırmızı darı, kenevir tohumu, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, mısır gibi tohumlar olur. Bu tohumların yanı sıra ballı kraker verilebilir. Özellikle tüy dökme zamanında yulaf verilmesi önemlidir.


Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri