Cennet Papağanı Bakımı

Cennet Papağanı Bakımı

Kuşlar arasında güzelliği ile ön plana çıkan ve ana vatanı Afrika olan cennet papağanı özellikleri bakımından oldukça sıcak havaları seven, ruhun gıdası kavramına inanan ve müzik dinlemekten hoşlanan, insanlar ile iletişim kurmayı başarabilen oldukça sevimli kuşlardır. En fazla 20 cm boya ulaşan ve 60 grama kadar ağırlaşabilen bu kuşların bakımları da önemli ama bir o kadar kolaydır. Eğer sizde cennet papağanı sahibiyseniz aşağıdaki tavsiyelerimizi dinleyerek cennet papağanı bakımı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

CENNET PAPAĞANI BAKIMI

Cennet papağanları yapı olarak geniş alanlarda yaşamayı seven kuşlardır. Eğer sizde bu kuşlardan birini sahiplendiyseniz dişi ya da erkek fark etmeksizin alacağınız kafesin oldukça büyük olmasına dikkat edin. Büyük kafeslerde daha fazla hareket alanı olduğu için kendini mutlu ve huzurlu hissetmesi oldukça kolay olacaktır. Oldukça hareketli olan bu kuşlar belirli bir süre sonra yorulurlar. Yoruldukları zaman en çok zevk aldıkları şeyden biri de tüneklerdir. Kafesin içine koyacağınız bir ya da iki tünek cennet papağanı için büyük bir ödüldür. Diğer hayvanlarda ve kuşlarda göremeyeceğimiz ender özellik ise oyun oynamayı sevmeleridir. Kafeslerinin içine koyacağınız küçük oyuncaklar papağanınızın mutlu olmasını sağlar.Kafese koyacağınız oyuncaklar konusunda bilgi sahibi değilseniz ve bizim bilgi vermemiz gerekirse; kuş kafeslerinde sıkça karşılaştığınız salıncaklar, halatlar, ballı kemirme çubukları cennet papağanının en sevdiği oyuncaklardan birkaç tanesidir. Bu oyuncakları pet shop dükkanlarında kolaylıkla bulabilirsiniz. Şimdiye kadar anlattıklarımız çevresel faktörler idi. Bunun dışında kuşunuz ile ilgili yapabileceğiniz bakımlar ise; kafesin içerisinde yer alan ve su içmesine yarayan su kabını en fazla günde 1 kere değiştiriniz. Su değiştirme süreniz bir günü geçmesin. Ortalama büyüklükte bir kafesin kirlenme süresi cennet papağanı için genellikle bir haftadır. Haftada bir kafesi temizlemeyi ihmal etmeyin. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi müzik dinlemeyi çok sever bu kuşlar. Sesiniz güzelse kafesin başında ona şarkı söyleyerek bağınızı güçlendirebilirsiniz. Ya da müzik açarak keyiflenmesini sağlayabilirsiniz. Oyun oynamayı da çok sevdikleri için gün içerisinde en az bir kere kafesinden çıkartarak papağanınız ile oyunlar oynayın. Böylece aranızdaki bağ oldukça güçlenecektir.

CENNET PAPAĞANLARINA NASIL YAKLAŞILMALI?

Eğer çok uzun süre geçmedi ve yeni bir cennet papağanı aldıysanız oyun oynamaktan zevk alan bu kuşlarla vakit geçirmeye başladığınız ilk zamanlarda elinize alıp oyun oynamak ters etki yapabilir. Papağan ürkekleşebilir, kaçabilir veya içine kapanabilir. Bu nedenle ilk zamanlarda kafesin önünde konuşmalar yaparak pratik yapmak önemlidir. İlk zamanlarda kafesin önünde yaptığınız konuşmalar sonrasında parmağınızı kafes tellerinden yavaşça sokarak içeri size alışmasını sağlayın. Bunun yanında avucunuza doldurduğunuz yem ile beslemekte kuşunuzun size alışması konusunda önemli bir rol oynar. Zaten bu süreci atlattıktan sonra yavaşça kafesten çıkartabilirsiniz. Bu süreç içerisinde kuşunuz size alışmış olacaktır. Yine de siz ani hareketler, yüksek ses, refleksler gibi tepkilerden kaçınarak kuşunuzun korkmamasını sağlayın. Unutmayın her kuş birer canlıdır. Hepsinin kendine özgü bir yapısı bulunmaktadır. Kuş bakım süreci sabır gerektiren ve ilgi göstermeniz gereken bir zaman dilimidir. Bu noktada yapacağınız çalışmaları sabırlılıkla ve dikkatle yapmanız gerekmektedir.


Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri