Cava Serçesi Özellikleri

Cava Serçesi Özellikleri

Uzun zamandır evcil hayvan olarak bakılan Cava serçesi bakımı oldukça kolay olan bir kuş türüdür. Bu nedenle cava serçesi özellikleri dikkatinizi çekebilir. Bakımı kolay olan ve evinizi şenlendirecek bir kuş sahibi olmak isteyebilirsiniz.

Cava serçesi özellikleri arasında insanı etkileyen ötüşleri yer alır. Stresli bir günün ardından eve döndüğünüzde onun cıvıltıları ile rahatlayıp huzura kavuşmak mümkün. Yaşlı ya da genç hiç fark etmeksizin herkes bir cava serçesi bakabilir. O zaman diğer özelliklerini belirtip iyi bir sahip olabilmek için sizlere destek olmaya çalışalım.

Cava Serçesi Karakteristik Özellikleri

Bu kuş adını Endonezya adalarından almıştır. Bunun nedeni Java, Bali ve Bawean gibi adalar da yaşamayı tercih etmelerinden kaynaklanır. bu adalar dışında Sri Lanka, Jamaika, Hawaii ve Porto Riko’da yaşamlarını sürdürebilirler. Bu Asya ispinozu otlaklık alanlarda sürüler hâlinde bulunurlar. Ayrıca ekili olan tarlalarda da gezinirler. Adalıların yerlileri bu kuşları bazen haşere olarak görürler. Bunun nedeni sürüler hâlinde gezip tarlalarda yiyecek aramalarıdır. Bazı bölgelerde bu kuşlar yasaklanmıştır. Çünkü daha fazla ürer ve çoğalırlarsa tarım için büyük bir tehdit oluştururlar.

İnsanlar ile iletişim konusunda çekingendirler. Bununla birlikte kendi aralarında ise çok canlı, hareketli ve sosyaldirler. Yine de bazı insanlar onlarla iletişim kurmayı başarmıştır. Sevginin önüne geçilmez elbette.

Cava serçeleri vahşi hayatta sürü hâlinde gezdiği için kafes ortamında da yalnız olmamalı. Bu nedenle asla bir adet cava serçesi almamalısınız. Kafes içinde en az iki cava serçesi olmalı. Eğer eşlik edecek bir ispinoz almazsanız depresyona girecektir. Onların doğasında yalnız yaşamak söz konusu bile değildir.

Cava serçesi en önemli özellikleri arasında sessiz ve pasif olmaları yer alır. Bu nedenle papağanlar gibi saldırgan hareketler yapmazlar. Çocuklu aileler için uygun olduğu gibi apartmanda bakım için de aynı şekilde uygundur. Saldırgan olduklarını görmek neredeyse imkansız da olsa eğer iki erkek cava serçesi yan yana ise bu ihtimal gerçekleşebilir.

Cava Serçesi Bakımı

Boyutları nedeniyle sınırlı alana sahip olanlar ya da apartmanda yaşayanlar için ideal evcil hayvanlardır. Eğer bir cava serçesi bakmak istiyorsanız bu sayı çoğalmalı. Yani en az iki adet ispinoz sahibi olmalısınız. Cava ispinozları için gerekli kafes uçmalarına olanak sağlayacak şekilde büyük olmalıdır. Bununla birlikte sahip olduğunuz kuş sayısına göre değişebilir. Küçük bir kafes işinizi görse de 75 cm uzunluğunda ve 40 cm genişliğinde olması yeterli olacaktır. Eğer daha fazla kuş istemiyorsanız yuva kutusu sizin için gerekli olmaz. Elbette bunun için bir dişi ve bir erkek almadığınızdan emin olmalısınız.

Cava serçeleri ömür boyu çiftleşip üredikleri için iki adet dişi olduğundan emin olmalısınız. Çok sıcak ya da çok soğuk olmadığı sürece çiftleşmeye devam edeceklerdir. Bunu istemiyorsanız iki adet erkek cava serçesinin birbirleri ile kavga ihtimali olduğu için önermiyoruz.

Onları mutlu etmek için tünek, merdiven, salıncak ve oyuncak gerekir. Banyo yapmaktan da çok hoşlanırlar. Bu nedenle onlara bir kap ve ılık su yeterlidir.

Cava ispinozları oldukça sağlıklı bir tür olarak tanınırlar. Bakımları iyi yapılırsa nadiren hasta olurlar. Dengeli bir beslenme ile yetersizlik riski azalacaktır. Onlar herhangi bir kuş gibi diğer kuşlardan geçene hastalıklara sahip olabilirler. Bu hastalıklar;

 • Aspergilloz: bir mantar hastalığı
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Polyomavirus: Potansiyel olarak ölümcül bir virüs

Eğer kafese yeni bir kuş alırsanız onu farklı bir kafes içinde karantinaya alıp sağlıklı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Aksi hâlde öleceklerdir.

Cava Serçesi Fiziksel Özellikleri

Cava serçesinin doğal renkleri, gri renkte sırt tüyleri, siyah bir baş ve renkli kuyruk tüyleridir. Tarçın rengi göğüs, karın ve yanaklarda beyaz desenler. Bazıları onların küçük penguenleri hatırlattıklarını söyler.

Bu ispinoz türünün bir diğer özelliği de göz çevresindeki turuncu halkadır. Ayrıca bacak ve ayakları da kırmızıya çalan turuncurengidir. Bu renk gagasında da mevcuttur. Hem erkek hem de dişileri aynı renk tüylere sahiptir. Cinsiyetlerini anlamak için birkaç yöntem uygulanır. Bunlar;

 • Erkek cava serçesi göz rengi daha koyudur.
 • Erkekler üreme mevsiminde daha şiş ve küt gagaya sahip olur.
 • Onları çiftleşme zamanlarında da ayırt edebilirsiniz. Bunun içinde nasıl öttüğüne dikkat etmeniz yeter. Dişiler erkekleri çağırır ve erkekler ise onlara şarkı söyler. Bir erkek kuşun çiftleşme için şarkı söylemesi oldukça uzun sürebilir. Ancak bu kuşları gözlemleyen kişiler, genel zamanlarda da şarkı söyleyebildiklerini belirttiler.

Bir grup ispinoz besliyorsanız aralarında cinsiyet ayrımı yapmak oldukça zor olabilir. Bu nedenle dişilerin bacağına işaret olması için zararsız bir nesne takabilirsiniz. Bu nesne evcil kuşların ayağına takılan tasma da olabilir. Erkeklere mavi dişilere pembe tasma harika bir fikir olur.

Bu kuşların kendine özgür bir çip çip çip diye ötüşü vardır. Bu ötüş sizi oldukça sakinleştirir. Erkek davula benzeyen bir ses yapıp dişilere kur yaparlar. Bu ses bir kişinin el çırpması ya da şarkı eşliğinde beatbox yapmasına benzer.

Evcil hayvan ticareti içerisinde Cava serçelerinin çeşitleri oldukça genişledi. Ortaya çıkan yeni renkte serçelere, alaca cavalar, akik cavalar, siyah başlı cavalar, tarçınlı veya açık kahve cavalar, krem cavalar, koyu gümüş cavalar, açık gümüş cavalar ve beyaz cavalar deniliyor.

Cava Serçesi Beslenmesi

Bu kuşlar doğada pirinç yemeleri ile ünlüdür. Bunu dışında tohum ve meyve yerler. Kafes içerisinde yüksek kaliteli yemler ile beslemelisiniz. Her gün iki çay kaşığı tohum karışımından oluşan yem ispinoz için yeterli olacaktır. Ancak onlar yiyecek arama içgüdüsüne sahip oldukları ç-için yemleri kafesin altına koymalısınız. Elle beslemeye alıştırmayın.

Birçok cava serçesi sahibi onlara muhabbet kuşu yemi verip bu konuda başarılı olduklarını belirtmiştir. Ancak onlar istemedikleri şeyleri yemeyen seçici kuşlardır. Bu nedenle tohum ve meyve vermeyi unutmamalısınız. Ayrıca kalsiyum için mürekkep balığı kemiği ve ezilmiş yumurta vermelisiniz. Mürekkep balığı kemiği gagalarının sağlığını da korumaya destek olacaktır. Ancak çoğu cava serçesi mürekkep balığı sevmez bu nedenle istiridye kabuklarını deneyebilirsiniz.

Bu kuşlar oldukça hareketlidir. Bu nedenle kafes içinde rahatça uçmalı ve oynamalılar. Kafes içindeki tünekler hareket etmelerine destek olacaktır. Tüneklerin boyut ve şekillerini farklı tercih etmelisiniz.

Papağan gibi büyük bir kafes ve bakım isteyen kuşlara bakmaya zamanı olmayanlar cava serçesi alabilir. Kafes dışında ilgi istemedikleri için bakımları oldukça kolaydır. Onlar çift hâlinde yaşayıp oyuncak sahibi olurlarsa kendilerini eğlendirebilirler.

Cava serçesi olumlu özellikleri

 • Gürültülü değiller ve cıvıltıları oldukça güzeldir.
 • Kafes dışında eğitim ve ilgi istemezler.
 • Diğer kuşlarla iyi geçinen, nazik ve agresif olmayan kuşlardır.

Cava serçesi olumsuz özellikleri

 • Oldukça hareketli oldukları için kafes içinde rahatça uçmaları gerekir. Bu nedenle büyük kafes almalısınız.
 • Yalnızlığı sevmedikleri için çift olarak almalısınız.

Genel olarak ispinozlar aynı özelliklere sahiptir. Bakımları kolay olan nazik kuşlardır. Konuşma yeteneği olmadıkları için onları güzel şarkıları nedeniyle bakmalısınız.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap