Çalışanlar için en ideal kuş türleri

Çalışanlar için en ideal kuş türleri , yoğun iş hayatına rağmen kuş sahiplenmek isteyen kişiler tarafından oldukça merak edilir. Çoğu kuş,

Çalışanlar için en ideal kuş türleri , yoğun iş hayatına rağmen kuş sahiplenmek isteyen kişiler tarafından oldukça merak edilir. Çoğu kuş, bakıcılarının ilgisine öyle bağlıdır ki onlarsız yapamaz durumda yaşarlar. Fakat çoğu kuş türü ise sahiplerinin ilgilerini istemez ve onlara dikkat etmezler.

Yaşam tarzınızın her ne kadar evcil kuş bakımı için zor olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki listeyi inceleyerek meşgul kişilerin bile bakabileceği çalışanlar için en ideal kuş türleri öğrenebilirsiniz.

Çalışanlar için uygun kuş türleri

Evcil hayvan bakımının maliyeti ve bunun için gerekli zaman söz konusu olduğunda, kuşlar kediler, köpekler ve diğer evcil hayvanları geride bırakıyor gibi görünüyor. Bunun nedeni, birkaç kuş türünün belirli bir düzeyde ilgiye ve çok zaman alıcı olabilecek bazı sosyalleşme faaliyetlerine ihtiyaç duymasıdır.

Ancak tipik dört ayaklı evcil hayvanlarla karşılaştırıldığında, kuş arkadaşlarımızın bakımı daha kolaydır. Bakım gerektirmeyen kuş diye bir tür yoktur.  Aslında fazla bakım gerektirmeyen kuş çeşitleri vardır. Aşağıda, size çok fazla zaman harcamanız gerekmeyecek olan ama yine de harika bir dostluk kurmanızı sağlayıp evinize neşe katacak 8 evcil kuş türü yer alıyor. Çalışıyor ve evcil hayvan bakımı için vakit bulamıyorsanız, bu kuş türlerine göz atmanızı öneririz.

İspinoz

çalışanlar için uygun kuşlar

Meşgul insanlar için en iyi kuş türleri arasında ispinoz ilk sıralarda yer alır. İspinoz kuşları genel olarak bakıcılarının ilgilerine ihtiyaç duymazlar. Bu sebeple meşgul insanlar tarafından da kolaylıkla bakılırlar. Bu küçük kuşlar, kafeslerinde onlara yeterince oyuncak ve yiyecek sağladığınız takdir de saatlerce oyalanabilirler.

İspinoz kuşlarının sadece her gün suyunu ve yemeklerini tazelemek gerekir. Bunun dışında gün içerisinde en az 5 veya 10 dakika avucunuza alıp onunla ilgilenmenizde yeterli olacaktır.

Kanarya

çalışanlar için uygun kuşlar

Tıpkı ispinoz kuş türleri gibi kanarya türleri de kendi başlarına takılmaktan hoşlanırlar. Kanarya kuşları yalnız olarak bilinen bir kuş türüdür. Bunun dışında çift olarak da yaşayabilirler. Eğer meşgul bir kişiyseniz kanarya kuşlarını tek veya çift olarak sahiplenebilirsiniz.

Kanarya kuşlarına eğlence ve egzersiz için oyuncak sağladığınız takdirde siz olmadan saatlerce kendi başlarına vakit geçirebilirler.

Kanarya gelince akla ilk olarak şarkı gelir. Melodili ötüşleri ve şirin görüntüleri nedeniyle onları herkes beslemek ister. Üstelik bunun için büyük bir bütçe ya da zaman gerekmez. Bu nedenle herkes için bir dost olurlar.

Güvercin

güvercin bakmak

Meşgul insanlar için en iyi kuş türleri arasında kendi başına eğlenmeyi seven güvercinler de yer alır. Güvercinler her ne kadar insanlarla vakit geçirmekten hoşlansalar da yalnız da eğlenebilirler. Sessiz ve nazik kuşlar olarak bilinen güvercinler, siz evde yokken de uslu bir şekilde kafeslerinde durur.

Güvercin evcil kuşunuzla birlikte bir veya iki saat zaman geçirmeniz yeterlidir. Bunun dışında onlara kafesleri içerisinde oynayabilecek oyuncaklar alarak egzersiz yapmalarına destek olmanız mümkün.

Ülkemizde güvercin bakan kişi sayısı oldukça fazladır. Bunun nedenleri arasında bakımlarının kolay olması yer alsa da, güvercinlerin yetenekleri nedeniyle satın alınır. Bunun yanı sıra düzenlenen yarışmalar ile güvercini eğitip kupa ve para ödülü kazanmak da mümkün.

Muhabbet Kuşu

bakımı kolay kuşlar

Evcil kuş türleri arasında en popüler olan muhabbet kuşlarını, meşgul kişilerde güvenle sahiplenebilir. Bu minik yaratıkları bakımları ve beslenmeleri oldukça minimal olduğu için boş zamanlarınızda fazla zaman harcamayabilirsiniz.

Muhabbet kuşlarınızla gün içerisinde bir veya iki saat zaman geçirerek onların yalnız kalmamasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında muhabbet kuşunuza eş almak veya farklı minik kuşlar da bakmak mümkün. Uyumlu kuşlar olduğu için diğer kuş türleriyle de kolaylıkla anlaşabilirler.

Sultan Papağanları

Sultan papağanı, bakıcılarının ilgilerinden hoşlanan bir kuş türüdür. Eğer kuşunuza gün içerisinde bir veya iki saat ilgi göstermezseniz, depresyona girecektir. Ayrıca tüy dökmeye başlar. Bunun dışında sultan papağanlarının bakımları oldukça kolaydır. Meşgul kişiler için en iyi evcil kuş türü arasında sultan papağan türleri de yer alır.

Cennet Papağanı

çalışan kişiler için kuş bakımı

Adından anlaşıldığı gibi bu kuşlar genel olarak çift halinde yaşamayı çok severler. Bir aşk kuşunu tek başına veya çift olarak sahiplenebilirsiniz. Sosyal ve dost canlısı olan bu yaratıklarla gün içerisinde en az 1 veya 2 saat zaman geçirmeniz yeterli olacaktır. Bunun dışında aşk kuşları hem kafeslerinin içinde hem de dışında oyuncaklarla egzersiz yapmaları gerekir.

Hareketli cennet papağanları için oyuncaklar bir zorunluluktur. Aşk kuşlarının güçlü çiğneyenler olduğunu unutmayın. Bu nedenle herhangi bir tehlikeye neden olmadan çiğnemeye dayanabilecek oyuncaklar seçin. Aksi takdirde çiğnenmiş koltuk ve değerli eşyalar ile karşılaşacaksınız. Uygun bakım ve dengeli beslenme ile bir muhabbet kuşu 12 ila 15 yıl veya daha fazla yaşayabilir.

Pionus papağanı

çalışanlar için bakımı kolay evcil hayvan

Pionus kuşları, bağımsız karakterleriyle ünlü olan bir kuş türüdür. Fakat bunun yanı sıra arkadaş canlısı karakterleri sebebiyle bakıcılarının ilgilerinden hoşlanırlar. Gün içerisinde en az bir veya iki saat pionus kuşunuzla ilgilenerek onu mutlu edebilirsiniz. çalışan kişiler için en iyi 8 evcil kuş türü arasında bağımsız karakterlerinden dolayı Pionus kuşları da yer alır.

Gül karınlı Muhabbet Kuşu

çalışanlar için bakımı kolay evcil hayvan

Diğer muhabbet kuşu türlerine göre daha az aktif ve sessiz bir kuş türüdür. Meşgul insanlar için önerilen evcil kuş türleri listesinde yer alır. Bakımlarının minimal olması ve bağımsızlığı sevmelerinden dolayı yoğun bir yaşamı olan kişiler tarafından güvenle sahiplenmesi mümkün.

Dikkat etmeniz gereken önemli nokta ise; bu kuşlar genel olarak alacakaranlıkta ve şafakta aktiftirler ve bu saatler içerisinde beslenmekten hoşlanırlar.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap