Bronz Kanatlı Pionus Papağanı Hakkında Bilgiler

Bronz Kanatlı Pionus papağanı

Bronz kanatlı pionus papağanı, evcil kuş severler ve kuş araştırmacıları tarafından oldukça merak edilir. Evcil kuş türü olarak bronz kanatlı pionus kuş türlerini düşünüyor fakat hakkında bir şeyler bilmiyorsanız bu yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Muhteşem renkleri ve tatlı mizacıyla gören herkesi büyüleyen Bronz Kanatlı Pionus Kuş Türü şaşırtıcı özellikleri ile sizleri etkileyecektir. Okudukça onları daha fazla seveceğinize eminiz.

Bronz Kanatlı Pionus Papağanı

Bronz kanatlı pionus papağanı genel olarak Güney Amerika bölgesinde yaşar. Kolombiya, Peru, And Dağları, Ekvador, Venezuala gibi ülkelerde sıklıkla görülen bir kuş türüdür Bronz kanatlı pionuslar nemli ve ormanlık alanda yaşamaktan hoşlanırlar. Fakat uzun süredir kafeslerde tutulan kuşlar ise genel olarak her iklime uyum sağlayabilirler.

Bronz Kanatlı Pionus Papağan Karakteristik Özellikleri

Sakin ve uysal bir karaktere sahip olan Bronz kanatlı pionus kuşları, apartmanda yaşayan ve çocuklu aileler için ideal bir evcil kuş türüdür. Bakıcılarıyla derin bağlar kurabilen bir kuş türüdür. Sahipleriyle zaman geçirmekten oldukça keyif alırlar. Bu sebeple ilgiden hoşlanırlar. Bronz kanatlı pionus kuşları ilgiden hoşlandığı için onlara onlarla en az 3 veya 4 saat zaman geçirmeniz gerekir.

Bronz kanatlı pionus kuşları zeki yaratıklardır. Bunun yanı sıra bazı kelimeleri ve cümleleri söyleme yetileri de vardır. Sizler de kuşunuzu eğiterek kısa cümleler kurmasını veya farklı sesleri taklit etme yeteneğinin gelişmesine destek olabilirsiniz.

Bakımı hakkında genel bilgiler

Bronz kanatlı pionus kuşları her ne kadar büyük kuşlar olmasalar da bakımlarına özel olarak dikkat edilmelidir. Özgür ve mutlu bir şekilde yaşayabilmesi için kafeslerinin büyüklüğü ve kalitesi oldukça önemlidir. Kafeslerini özel genişlik ve derinlikte yaptırarak onlara özgür bir yaşam alanı sunabilirsiniz.

Evcil kuş türleri, dağınık yemek yemekten hoşlanırlar. Özellikle kafeslerinin içerisinde yiyen kuşların kafesleri düzenli bir şekilde temizlenmezse ciddi sağlık sorunları yaşayabilirler.

Düzenli olarak haftada 2 veya 3 kez kafeslerini ıslak bir bezle temizlemeniz önerilir. Bunun yanı sıra bronz kanatlı pionus kuşlarının duşlarını ve tırnak kesimlerini de düzenli bir şekilde yapmanız gerekir.

Bronz Kanatlı Pionus Papağanı Fiziksel Özellikleri

Tüm Pionus papağanları eşsiz bir renge sahiptir ve Bronz Kanatlı papağan da bu eşsizliğe sahiptir. Bu papağanların çenelerin altında ve göğüslerinde beyaz renkte tüyler yer alır. Ayrıca gözlerinin etrafında pembe renkli deri halka vardır. Gaga rengi sarıdır ve bacakları da bej rengidir. Omuz ve sırtlarındaki tüyler bronz ve yeşildir. Bu nedenle isimlerini bu tüylerden alırlar. Kuyruklarının alt kısmında kırmızı renkte tüy bulunur.

Eğer deneyimli bir kişi bu kuşları alıp bakarsa, bronz kanatlı pionusların ortalama ömürleri on beş yıl daha fazla olabiliyor. 25 yıl olarak belirtilen yıl sayısı bu nedenle 40’a çıkabiliyor. Elbette bunun için iyi bakım, beslenme ve bol ilgi gerekir. Eğer bolca zamana sahipseniz siz de iyi bir bronz kanatlı pionus papağanı sahibi olabilirsiniz. Bu görsel güzellik ve sahip olduğu renk kombinasyonunun her sahibi etkileyeceğini söylemeye gerek yok.

Bu papağanların sağlıklı ve mutlu yaşamaları için gerekenler;

 • büyük bir kafes
 • büyük bir alan
 • bolca zaman
 • günlük kafes dışında özgürlük
 • kafes içinde meşgul olmaları için aksesuar ve oyuncak
 • sağlıklı ve dengeli bir diyet
 • günlük taze su
 • düzenli veteriner kontrolüdür.

Banyo yapmaları gerektiğini de unutmamak gerekir. Kafes temizliği ve her gün ilgilenme gibi ihtiyaçları sıralananınca bazı kuş severlerin gözü korkabilir. Ancak her şeyi planlı olarak yapınca ve tüylü dostunuzun sevgisini de kazanınca bu listeye daha da fazlasını ekleyeceğinize eminiz. Uzun yıllar sürecek olan bir dostluk için bu bakım aslında zor değil.

Beslenmesi hakkında genel bilgiler

Bronz kanatlı pionus kuş türleri, vahşi doğada birçok farklı besin veya böcekle beslenebilir. Fakat kafes içerisinde ki pionus kuşlarının beslenmelerine özel olarak dikkat etmeniz gerekir. Kafes içerisinde yaşayan pionus kuşunuz için yeşillikler, sebzeler, meyveler ve özel tohumlarla besleyebilirsiniz.

Sabahları erken saatlerde yemeyi seven pionus kuşları, düzenli olarak gün içerisinde 3 veya 4 saat boyunca yemek yer. Sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için düzenli bir şekilde beslenmesine dikkat etmeniz gerekir. Kuşunuz için zehirli olabilecek avokado, kahve ve çikolata gibi birçok besinden de kaçınmanız önerilir.

Genel olarak sağlıklı bir kuş türüdür. Fakat beslenmelerine ve bakımlarına dikkat edilmediği takdir de pionus kuşları solunum sıkıntısı ile mücadele edebilirler. Çeşitli enfeksiyonlara yakalanmaması için kafeslerinin temizliğine de özen göstermeniz gerekir.

Bronz kanatlı pionus papağanı, uygun şekilde tedavi edilmezlerse ve ihmal edilirlerse aspergilloz adı verilen bir enfeksiyona yakalanabilirler. Bu hastalığın olağan belirtisi ağır ve zorlanarak nefes almadır. Eğer bu gibi kötü durumlarla karşılarsanız, veterinerinize başvurmalısınız.

Bronz kanatlı pionus papağanı sahibi olmanın olumlu yönleri

 • Apartman gibi komşuların yakın oturduğu binalarda bakıma uygundur
 • Uysal bir yapıya sahiptir

Bronz kanatlı pionus papağanı sahibi olmanın olumsuz yönleri

 • Çok fazla egzersize ihtiyacı var
 • Mantar enfeksiyonlarına duyarlı

Bronz Kanatlı Pionus Nereden Alınır?

İlk defa evcil kuş sahiplenecek kişiler için bronz kanatlı pionus kuşları önerilir. Bakımları kolay ve dost canlısı olmasından dolayı kolaylıkla bakabilirsiniz.

Bu kuş türlerine özel pet shop mağazalarından ve ilginç kuş türleriyle ilgilenen kişiler aracılığıyla sahiplenebilirsiniz. Diğer kuş türlerine göre biraz pahalı olsa da bütçesi uygun olan kişiler için önerilmektedir. Pionus kuşlarıyla uzun yıllar sıkı dost olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap