Bıyıklı Muhabbet Kuşu Özellikleri

Bıyıklı Muhabbet Kuşu Özellikleri

Adını bıyığa benzeyen gagasının üzerindeki tüylerden alan bıyıklı muhabbet kuşları göğsündeki kırmızı lekeler ile ünlüdür. Bıyık şeklindeki tüyler oldukça ilgi çekici olduğu için ona başka bir isim vermek gerçekten kötü olurdu. Bıyıklı muhabbet kuşu özellikleri arasında harika bir evcil hayvan olmaları yer alır. Bu nedenle de birçok kişi hem görselliği ve hem de özellikleri için onları sahiplenmek isteyebilir.

Bir bıyıklı muhabbet kuşu sahibi olmak için bakımı, beslenmesi, özellikleri ve daha birçok konuda desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu destek için de en doğru adrestesiniz. Kuş türleri, hastalıkları ve daha birçok konuda sizler için araştırıp yazmaktan mutluluk duyuyoruz. Bugünkü yazımızı, hem konuşacak hem de yanından ayrılmayacak küçük bir papağan sahibi olmak isteyen okurlarımız için hazırladık. Keyifli okumalar dileriz.

Bıyıklı Muhabbet Kuşu Karakteristik Özellikleri

Bıyıklı muhabbet kuşu karakteristik özellikleri öncesinde biraz geçmişlerinden bahsetmek istiyoruz. Bu kuşlar güneydoğu Asya’da geniş türlere sahiptir. Ayrıca Çin ve Endonezya’daki adalara aittirler. Yabani türleri ise birçok ülkede yaşamaktadır. Küçülen doğal yaşam alanları nedeniyle kent sakinleri arasında yer alabiliyorlar. Ormanların yok olması kuşlar için oldukça zor bir durum.

Vahşi hayatta Bıyıklı muhabbet kuşu ormanlık alan, tepe ve dağlarda yaşarlar. Onlar yalnızlığı sevmez ve yaklaşık olarak 60 adet kuş sürüsü hâlinde uçarlar. Grup olarak oldukça gürültülü oldukları için yakınlarınızdan geçerken onları fark etmemeniz mümkün değil. Sahip oldukları içgüdü sayesinde kulağı sağır edici derecede yüksek sesli çığlık atarlar. Üreme mevsimi geldiğinde bıyıklı muhabbet kuşu sürüden ayrılıp eşi ile yaşamaya başlar. Yavruları büyüyene kadar bulduğu ağaç oyuğunda yaşarlar.

Karakter olarak elle beslenirlerse harika bir evcil hayvan olurlar. Onlar oyun oynamayı ve sahipleri ile vakit geçirmeyi seven kuşlardır. Bu kuşa sahip olan kişiler onların daima ilgi istediğini ve ilgiye ulaşabilmek için de dikkat çekmeye çalıştıklarını belirtiyor. Onlar göz ardı edilmeye gelmeyen kuşlardır. Bunun yanı sıra yeşil papağanlardan daha rahat bir yapıya sahipler. Onlar ele alınmayı çok fazla sevmezler ancak omuzda gezmeye bayılırlar. Sık sık ve nazik bir şekilde yaklaştığınızda size daha fazla yaklaşacaktır.

Bıyıklı muhabbet kuşu oldukça zeki olmasına rağmen bazı sahipleri onların saldırgan olabildiklerini belirtti. Ancak bu davranışlar genellikle ilgisiz kaldıklarında gerçekleşir. Kendi familyası ve insanlarla iletişim kurabilmelerine karşı genel olarak bir kişiyi seçip o kişiye bağlanırlar. Diğer Asyalı türler de olduğu gibi ergenlik dönemlerinde saldırgan olabilirler. Bu saldırgan davranışlar arasında tıslama, ısırma ve çığlık atma yer alır. Zor bir bakıma ihtiyaç duydukları için onları deneyim sahibi olan kişiler sahiplenmeli. Diğerleri için oldukça zor olabilir.

Bıyıklı Muhabbet Kuşu Bakımı

Bu kuş türleri oldukça popüler olmalarına rağmen bazıları kadar çok yaygın değiller. Genellikle özel bakıcılar tarafından sahiplenirler. Oldukça büyük bir kafese ve ilgiye ihtiyaç duyarlar. Ayrıca oldukça meraklıdır. Her zaman ne yaptığınızı bilmek ve öğrenmek için adeta çırpınırlar. Onlar büyük bir gözlemcidir. Kafes dışında iken evin her yerini gezmek isteyebilirler. Bu nedenle güvenli bir ortam oluşturmayı unutmayın. Eğer her yerde dolaşmasına izin verecekseniz yakınlarda birkaç tünek olmasını sağlayabilirsiniz. Tünek dışında omuzlara konmayı çok severler. Hatta sizinle ev içinde gezmek isterler.

Eğer bu kuşun tüm aileye ilgi göstermesini bekliyorsanız bu iş sizin için zor olabilir. Bu nedenle de farklı bir kuş türü sahiplenmeniz gerekir. Onlar genellikle bir kişiye bağlanıp onunla iletişim kurmayı seçerler. Eğer tek yaşıyor ve bir arkadaş arıyorsanız bu kuş size dost olabilir.

Bıyıklı muhabbet kuşu oldukça sağlıklı olsa da bazı hastalıklara yakalanabilirler. Bu hastalıklar ise;

 • Ölümcül bir kuş virüsü olan Polyoma
 • Sarkositoz, paraziter bir hastalık
 • Aspergilloz, bir mantar hastalığı
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • A vitamini eksikliği
 • Psittakoz (papağan ateşi), klamidya bakterilerinin neden olduğu bir hastalıktır.

Hem vahşi hayatta hem de kafes ortamında oldukça aktif oldukları için egzersiz yapmaları gerekir. Bu nedenle kafes içinde bolca oyuncak ve tünekler olmalı. Kafes dışında ise güvenli bir ortama sahip olmalılar. Bu kuşlar çiğneme gibi kötü özelliklere sahiptir. Bu nedenle eşyaları çiğnememeleri için onlara çiğneme oyuncakları almalısınız.

Bıyıklı Muhabbet Kuşu Fiziksel Özellikleri

Bıyıklı muhabbet kuşu çığlık atma gibi özelliklere kafes ortamında sahip olmadıkları için sessiz türler arasında yer alır. Birçok kuş sahibi rahatsız edici şekilde ötüşlere sahip olmadıklarını ve aksine hoş bir şekilde konuşup ıslık çaldıklarını belirtti. Bu nedenle papağan isteyip çığlık atmasından rahatsız olanlar bu kuş türünü tercih edebilir.

Bu kuşlar gökkuşağı renginde tüylere sahipler. Sırt ve kanat kısmı parlak yeşil tüylere sahiptir. Ayrıca yeşile çalan mavi renkte kuyruk tüylerine sahipler. Gagalarının üst ve alt kısmında bıyığa benzeyen tüyler vardır. Kafada yer alan tüyler ise pudra mavidir. Göğsünde gül rengi, bacak ve karınlarında turkuaz renginde gölgeler yer alır.

Bıyıklı muhabbet kuşu dimorfik bir türdür. Bu nedenle onların cinsiyetlerini kolayca anlayabilirsiniz. Erkeklerin göğsü daha parlak pembedir. Dişilerin daha koyu gri hatta siyah gagaları vardır. Ayrıca erkekler parlak turuncu üst çeneye sahipler. Her ikisinin de ayaklarında gri deri bulunur. Zaman zaman farklı renkler ortaya çıkabilir. Kuşların tüyleri daha açık ya da koyu olabilir.

Bıyıklı Muhabbet Kuşu Beslenmesi

Vahşi hayatta bu kuşlar meyve, tohum ve çiçek yerler. Tüm papağanlarda olduğu gibi bu kuşlar da kaliteli yem ile beslenmeliler. Tohum karışımı ile besliyorsanız bunun yanında taze meyve ve sebze de olmalıdır. Bir fincanın dörtte biri yem dörtte biri taze meyve ve sebze ile beslenmeliler. Çiğ ve çeşitli yemler onun sağlıklı ve mutlu olmasına katkıda bulunacaktır. Kuşlar ne yer ya da ne yiyemez sorularının yanıtları için beslenme kategorimizdeki yazılara göz atabilirsiniz.

Bıyıklı muhabbet kuşu beslenme konusunda oldukça iştahlıdır ve seçici değildir. Bu nedenle obezite hastalığını önlemek için sağlıklı bir beslenme hazırlamalısınız. Yemek için istekli olduğu meyve ve sebzeleri ona sunabilirsiniz. Kafes içinde kalan yem artıkları ve besinleri temizlemeyi unutmamalısınız. Çünkü zamanla çürüyecek ve bakteri oluşturacaktır.

Onlara verebileceğiniz meyve ve sebzeler içinde kavun, elma, lahana, çilek, havuç ve muz bulunur. Çikolata ve avokado gibi kuşlar için zararlı olan besinleri asla vermeyin.

Bıyıklı muhabbet kuşuna sahip olmanın olumlu yönleri 

 • Akıllı ve harika bir konuşmacı. Elbette konuşma yeteneği için iyi bir eğitim şart. Ona günlük birkaç saat ayırarak konuşmasını sağlayabilirsiniz.
 • Görsel güzelliğe sahip kuş türleri arasında yer alırlar.
 • Gürültücü değiller. İçgüdüsel olarak tehlike hissettiklerinde bağırırlar. Ancak bu kafes ortamında nadirdir. Bu nedenle apartmanda bakılabilir.

Bıyıklı muhabbet kuşuna sahip olmanın olumsuz yönleri 

 • Tek kişiye bağlanma eğilimli bu nedenle tüm ev halkına ilgi göstermesini beklemeyin.
 • Ergenlik döneminde saldırgan davranışlar düzenler. Bunlar arasında çığlık atma, ısırma ve tıslama yer alır.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap