Beyaz Kakadu Özellikleri Ve Bakımı

beyaz kakadu özellikleri

Beyaz kakadu en eğlenceli ve en oyuncu kakadu papağanıdır. Bu nedenle kuş severlerin sahiplenmek istediği kuş türleri arasında yer alırlar. Ancak beyaz kakadu özellikleri arasında eksi yani olumsuz olanları da mevcut. Bu nedenle herhangi birini sahiplenmeden önce onlar hakkında deneyim ve bilgi sahibi olmak gerekir.

Kakadu ve onun gibi hem büyük hem de zeki papağanlar için tecrübe sahibi olmak gerekir. Aksi takdirde hem tüylü dostumuz hem de sahibi için zorlu bir yaşam olabilir. Bu yüzden ilk defa kuş sahibi olacaksanız bakımı daha kolay olanlar ile başlamanız gerekir. Ayrıca onlar hakkında yavaş yavaş bilgiler toplamalısınız. Bugünkü yazımızda beyaz kakadu özellikleri, bakımı ve beslenmesi gibi önemli konuları ele alacağız. Bilgilere ulaşmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Beyaz Kakadu Papağanı

Kakadu denilince akla ilk gelen şemsiye yani beyaz kakadu papağanıdır. Karakter özellikleri nedeniyle kendinize küçük bir tiyatro aldınız, diyebilirim. Çünkü sahibi ile aralarında bağ oluşan bu kuş türleri onları eğlendirme konusunda çok başarılılar. Siz de ilgi, beslenme ve diğer detaylara dikkat edip hem zeki bir dost edinir hem de stresli hayata elveda diyebilirsiniz.

Tatlı varlığı ile sahiplerine karşı oldukça cana yakın olan beyaz kakadular eğer sosyallik konusunda sınır görmezlerse bunaltıcı ve takıntılı olabiliyor. Bu nedenle bu kuşa karşı olan ilgi ve bakım konularında sınır belirlenmeli. Aksi takdirde sürekli yanınızda olmak için çırpınan ve bunun sonucunda depresyona giren bir kuş ile bir ömür geçirmek zorunda kalırsınız.

Bakımları çok fazla özen ve dikkat gerektiren şemsiye kakadu papağanları yetmiş ila seksen yıl gibi uzun bir ömre sahipler. Bu yüzden henüz satın almadan önce ona bakıp bakamayacağınızdan emin olmanız gerekir.

Şemsiye yani beyaz kakadu Endonezya’ya aittir. Şu anda tüm Endonezya ülkesinde yaşasalar da Maluku adaları gibi tropikal yerlerde yaşamayı tercih ediyorlar. Orman ve bataklık gibi alanlarda onları görmek mümkün. Yiyecek bulmakta zorluk çekmedikleri tarım arazileri ve nehir kıyıları gibi alanlarda bulunmaktan büyük keyif alırlar. Genel olarak kakadu papağanı çiftçiler için istilacı bir kuş türüdür. Hem sürü hâlinde gezdikleri hem de tarım alanlarını istila ettikleri için çiftçiler bu kuşlardan hoşlanmazlar. Hatta bazı türlerinin istilacı olması nedeniyle evcilleştirilmesi yasaklanmıştır. Çünkü kaçma ve terk edilme ihtimalleri var. Bu nedenle de bir kakadu almadan önce eve getirmenin yasak olup olmadığını sormalısınız.

Beyaz kakadu özellikleri arasında sayılarının azalması da yer alıyor. Doğal yaşam alanlarının azalması, avcılarının olması ve popüler bir kuş olmaları nedeniyle kaçak olarak yakalanmaları gibi nedenler sayılarının azalmasına neden oldu.

Beyaz Kakadu Karakteristik Özellikleri

Nazik, uysal ve güzel huylara sahip olan beyaz kakadular, bu güzel huyları yansıtmaları için yavru iken alınmalılar. Ayrıca elle beslemek kuşları evcilleştirmek için atılmış büyük bir adımdır. Vahşi hayatta iken şemsiye kakadu ömrü boyunca eşleşme yapar. Bu yüzden eşleri ile diğer kakadulardan daha fazla iletişimde olurlar. Ayrıca tek eşli bir kuştur. Eşlerden biri kayıp olur ya da ölürse diğeri hayata küser. Küçük kakadu sürüsüne girip nadirde olsa eşlerinden ayrılabilirler. Ancak sonuç yine hayata küsme ve depresyon olur.

Beyaz kakadu papağanı özellikleri arasında diğerleri kadar saldırgan davranışlarda bulunmamaları da yer alır. Ayrıca sahipleri ile aralarındaki bağ güçlü olanlar sevilmek isterler. Eğer sosyalleşme konusunda aralarında sınır yoksa sahibinin yanından ayrılmak istemez ve kıskançlık yapabilirler.

Eğer aynı özelliklere sahip başka bir tüylü dost sahibi iseniz beyaz kakadu ile arkadaş olabilirler. Beyaz kakadu karakter özellikleri mükemmel olsa da ihmal edilenler çok çabuk yabanileşirler. Bunun için her gün en az iki saat onlarla ilgilenmek gerekir.

Sosyal ve zeki olan şemsiye kakadu papağanı birçok numara öğrenebilir. Bu yüzden onlara eğitim vermek çok keyiflidir. Dans etme konusunda ve hareketler taklit etmedeki başarıları ile herkesi şaşırtırlar. Bu gibi başarılar için bir iki saat eğitime zaman ayırmak yeterli olur. Çünkü merakları ve sahiplerine olan sevgileri nedeniyle sürekli gözlem hâlindeler. Konuşma yeteneğine sahip değiller. Ancak kendilerini ifade etmek ve dikkat çekmek için yüksek sesle öterler.

Zeki kuşlar oldukça kolay sıkılır. Bu yüzden meşgul olmaları için hem kafes içinde hem de kafes dışında oyuncak ve aksesuara ihtiyaç duyarlar. Tünekler, merdiven, salıncak ve çiğneme oyuncakları satın almalısınız. Bunun yanı sıra kafes dışında iken hareket etmesi ve beladan uzak durması için bir oyun standı almak harika bir fikir.

Beyaz kakadu Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Beyaz kakadular büyük bir kafese ihtiyaç duyarlar. Ayrıca kafes dışında özgür olmaları için geniş bir oda gerekir. Kakaduların her biri günlük ilgilenilmek isterler. Bu nedenle onları özgür bırakıp en az üç saat yanlarında durmanız gerekir. Dar bir alan ve küçük bir kafes içindeki kakadu huysuz ve mutsuz olur. Vahşi hayatta sahip olduğu zorlayıcı karakterine bir de mutsuzluk eklenince sahipleri için bakım konusu gitgide zorlaşır.

Şemsiye kakadu günde en az on saat uyumalıdır. Uyuyacağı sırada sessizlik ve karanlık bir ortam oluşturmak gerekir. Genelikle gün doğuşunda kalkıp çığlık şeklinde öterler. Bu çığlıklar on dakika sürer. Bu yüzden uyanmamanız için kulak tıkacına ihtiyaç duyarsınız. Bazı kakadu sahipleri alarma çalmadan uyandıklarına sevinirken bazıları da güne mutsuz bir şekilde “merhaba” derler.

Kakadular tozlu tüylere sahiptir. Bu tüy onları korurken alerjisi olanların alerjilerini tetikler. Bu nedenle evde bebek ya da çocuk varsa kakadu bakmak doğru olmaz. Ayrıca toza alerjisi olanlar kakadu papağanı sahiplenmemeli.

Beyaz kakadu özellikleri arasında hastalıklara karşı dayanıklı olmaları yer alır. Ancak yakalandıkları birkaç hastalık bulunur. Aralarında en sık görülenler psittasine gaga ve tüy hastalığıdır. Ayrıca yağ oranı yüksek besinler ile beslenirlerse yağlı karaciğer hastalığına yakalanabilirler.

Her gün en az iki saat egzersiz yapmak beyaz kakaduların sağlığı için çok önemlidir. Kafeslerinde sağlıklı ve mutlu kalmaları için sadece iyi bir beslenme yeterli olmaz. Ayrıca her gün hareket etmeleri gerekir. Bu nedenle günlük kafes dışındaki egzersizlerini ihmal edilmemeli. Eğer kafesinde çok sıkılan bir tüylü dosta sahipseniz onun için oyunca satın alabilirsiniz. Özellikle de çiğneme oyuncakları onları hem meşgul hem de mutlu etme konusunda oldukça iyiler.

Beyaz Kakadu Fiziksel Özellikleri

şemsiye kakadu özellikleri

Beyaz kakadu diye arama yaptığınızda karşınıza sarı tepeye sahip beyaz kakadu çıkabilir. Ancak şemsiye kakadu bir diğer adı ile beyaz kakadular tamamen beyaz renkli tüyler ile kaplıdır. Eşlerine kur yaparken ya da herhangi bir reaksiyona sahiplerse başlarındaki tüyler yükselir ve ortaya çıkar. Kakadular bu tüyler ile popülerdir. Aynı zamanda meraklı gözlerle size bakarken de aynı şekilde onları fark edebilirsiniz. Bazı anlarda başlarındaki tepeler ortaya çıkar. Bu yalnız kalmak istediği ya da size karşı sinirli olduğu anlamına da gelir. Bu yüzden nedeninin ne olduğunu öğrenmeden ona yaklaşmamalısınız. Aksi takdirde sizi ısırabilir.

Genel olarak beyaz renk ile kaplı olsalar da kuyruk ve kanatlarının alt kısmında sarı renkte tüyler bulunur. Erkek ve dişi aynı fiziksel özelliklere sahip monomorfik bir kuş türüdür. Ancak erkekler dişilerden daha büyüktür. Erkek beyaz kakadu kahverengi göz rengine sahip iken dişilerin gözleri siyahtır. Ayrıca erkeklerin gaga ve başları daha büyüktür. Her iki cinste siyah gaga ve gri ayaklara sahiptir. Bu farklılıkları herkes anlayamaz. Cinsiyet ayrımı için DNA testi gerekir.

Bazı kakadu türleri insan konuşmalarını taklit edebilir. Ancak beyaz kakadu bu yeteneğe sahip değildir. Onlar genel olarak çalar saat görevi yaparlar. Çünkü gün doğuşu ve batışında içgüdüsel nedenler ile on dakika boyunca çığlık atarlar. Bu çığlıklar uzaktan duyulabilir. Bu yüzden apartman gibi evlerin yakın olduğu bir yerde yaşıyorsanız kakadu papağanı bakmak size uygun değil.

Şemsiye kakadu Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Vahşi hayatta iken kakadu papağanlar günün büyük bir kısmını yiyecek arayarak geçirirler. Ayrıca sürü hâlinde dolaştıkları için çiftçiler onları baş belası olarak görür. Çünkü tarlaları talan ederler. Ekinleri yaralar bir kısmını yer ve bırakırlar. Onlar için çiftçilerin tarlalarında yer alan kabuklu yemiş ve tohumlar en lezzetli gıdalardır.

Evcil olarak bakılırken ise diyetlerinin %80’i yüksek kaliteli yemler oluşturur. Kalan kısım için meyve ve sebze karışımına ihtiyaç duyarlar. Doğal yaşam alanlarında iken çeşitli bir beslenmeye sahip oldukları için onları sadece yem ile beslemek doğru olmaz. Onlar için kinoa, taze tahıllar, taze meyveler ve filizler en sağlıklı yiyeceklerdir. Ayrıca kafeslerinde daima su olmalıdır.

Eğitim veriyorsanız ödül atıştırmalığı için badem, fındık ve fıstık gibi kuruyemişleri seçebilirsiniz. Ancak aşırıya kaçmayın. Obez hastalığına karşı meyilli oldukları için çabuk kilo alırlar.

Beyaz kakadu papağanı sahibi olmanın olumlu yönleri

  • Sosyal ve sevecen bir papağan türüdür.
  • Akıllıdır. Numara yapabilir ve insanları taklit edebilir.

Beyaz kakadu papağanı sahibi olmanın olumsuz yönleri

  • Gürültülü papağan oldukları için apartmanda bakılmaya uygun değiller.
  • Sahipleri ile aralarında güçlü bağ kurarlar. Ancak bazıları takıntılı olabiliyor. Bu yüzden sahiplerinin yanından ayrılmak istemiyorlar.
  • Kafes dışında çok fazla alana ihtiyaç duyarlar. Ayrıca büyük bir kafes gerekir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap