Ak Tepeli Papağan Özellikleri Ve Bakımı

ak tepeli papağan

Ak tepeli papağan evcil kuş türleri arasında en çok merak edilen kuşlardan biridir. Mükemmel renk tonundaki tüyleri ve zekalarıyla birçok evcil kuş seven kişilerin dikkatini çekmektedir. Bilimsel adı ise Pionus’dur. Pionus kuş türleri arasında yer alan Ak tepeli papağanlar diğer türleri gibi zeki ve arkadaş canlısı karakterleriyle evcil kuş olarak sıklıkla tercih edilir. Ancak bir canlı sahiplenmeden önce hayatımıza uyum sağlayıp sağlayamayacağından emin olmamız gerekir. Bunun için de bakımı, beslenmesi ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Bugünkü yazımızda ak tepeli papağan özellikleri ve bakımı konusunu ele alacağız. Böylece kuş sever okurlarımız henüz birini sahiplenmeden önce onlar hakkında detaylı bilgiye ulaşabilecekler.

Ak Tepeli Papağan

Ak tepeli papağanlar genel olarak Orta Amerika ve Meksika’nın ormanlık alanlarında yaşar. Bu kuş türleri daha çok ormanlık alanlarda ve ağaçların kovuklarında yaşamayı severler. Her ne kadar Orta Amerika ve Meksika ülkelerinde görülse de uzun yıllardır kafes altında yaşayabilmektedirler. Genellikle sürü hâlinde gezinirler ve sürü sayısı bir düzineyi geçmez.

Sekiz pionus türünün en küçüğü olan ak tepeli papağanlar ortalama otuz yıl gibi uzun bir ömre sahiptir. Bu nedenle uzun sürecek bir arkadaşlığa hazırlıklı olmalısınız.

Ak Tepeli Papağan Karakteristik Özellikleri

Pionus kuş türleri genel olarak arkadaş canlısı ve zeki kuşlardır. Ak tepeli pionus kuş türü de dost canlısı olduğu kadar utangaç bir karaktere sahiptir. Sosyal etkileşimleri kuvvetli olan bu kuş türüne doğru eğitimler vererek yeni şeyler öğretebilirsiniz.

Alıngan ve komik olduğu kadar ak tepeli papağanlar aynı zamanda sevecendirler. Bu nedenle utangaç olsalar da ak tepeli papağanlar  sahipleri ile  vakit geçirmekten çok hoşlanırlar. Onların omuzlarında, kollarında veya parmak uçlarında takılmaktan pek keyif alırlar. Pionus kuşlarının zeka gelişimleri için onlara yeni bir şeyler öğretilmesi oldukça önemlidir. Dans etmeyi, oynamayı veya evdeki eşyalarla yaramazlık yapmayı çok severler.

Ak tepeli papağanlar, sahiplerine sıkı bir şekilde bağlanırlar. Bu yüzden onlarla aranızda derin bir bağ kurabilirsiniz. Meraklı yapıları nedeniyle kafes dışında iken yaramazlık yapıp sizi şaşırtabilir. Bu sebeple kafes dışına çıkardığınızda onları gözetlemeniz önerilir.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Nazik ve hassas kuşlar olan ak tepeli papağanlar, apartmanda yaşayan kişiler tarafında güvenle sahiplenebilir. Yaramazlık yapmayan ve ses çıkarmayan bu kuş türleri apartman yaşamı için oldukça uygundur. Bunun dışında herhangi özel bir bakım da istemez. Bu papağanların rahat ve sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için kafesleri oldukça önemlidir. Kafeslerinde rahat bir şekilde yaşayabilmeleri için kafeslerinin ölçülerine ve derinliklerine özen göstermeniz gerekir. Böylelikle kafesleri içerisinde oyun oynar ve rahatça hareket ederler.

Pionus kuşları, korktuklarında veya herhangi bir tehlike hissettiklerinde garip bir hırıltı çıkarabilirler. Bu sebeple onları avucunuza alarak sakinleştirmeye çalışabilirsiniz. Televizyon sesi yüksekse, evde başka evcil hayvan varsa ya da gürültülü bir ortamda yaşıyorsanız genellikle sessiz bir kuş olan tüylü dostunuz da ortama uyup yüksek sesle ötebilir. Çünkü bulundukları ortama uyum sağlama konusunda oldukça iyiler.

Konuşma yetenekleri çok iyi olmasa da bazılarının kelime dağarcığı oldukça iyidir. Cılız bir sese sahip oldukları için söylediklerini genellikle sahipleri tarafından anlaşılır.

Ak Tepeli Papağan Fiziksel Özellikleri

Ak tepeli papağanlar genel olarak mat renkte tüylere sahiptir. Bu tüyler onları vahşi hayatta karşılarına çıkacak olan kötülüklerden korunmasına destek olurlar. İsimlerinden anlaşıldığı gibi başlarının üst kısmında beyaz renkte tüyler yer alır. Aynı şekilde çenelerinin alt kısmında da beyaz desenli tüyler vardır.

Kuşlar ergenlik dönemlerini geçip olgunluğa ulaştıklarında kendi renklerine sahip olurlar. Olgun bir ak tepeli papağan yeşil ve mavi renklerde tüylerle kaplıdır. Ayrıca omuz kısımlarında ve vücudunun bazı bölgelerinde sarı ve kırmızı renklerde desenleri fark edebilirsiniz.

Ak tepeli papağanlar arasında dişi erkek ayrımı yapmak imkansızdır. Çünkü onlar monomorfik kuş türleri arasında yer alır. Bu yüzden cinsiyet ayrımı yapmak için cerrahi bir müdahale gerekir.

Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Vahşi doğada yaşayan ak tepeli pionus kuş türleri genel olarak birçok farklı besinle beslenebilirler. Fakat kafes içerisinde yaşayan ak tepeli papağanların beslenmelerine dikkat edilmesi gerekir. Kafes içerisinde yaşayan pionus kuşlarının taze yeşillikler ve meyve sebzeler yemesi gerekir. Bunun yanı sıra ak tepeli papağanlar mısır yemekten hoşlanırlar. Özellikle mısırları koçanlarıyla birlikte yemeye bayılırlar. Düzenli olarak tüylü dostunuzu mısırla ödüllendirebilirsiniz.

Pionus kuşlarını her gün aynı besinlerle beslemek onlara zarar verir. Bu sebeple onların beslenmelerinde yapacağınız değişiklik ev arkadaşınızın zihinsel gelişimlerine de desteklerini sağlar.

Ak tepeli papağanlar genel olarak ciddi sağlık sorunları yaşamaz. Fakat bazı zamanlarda mantar enfeksiyonu kapabilir ve bu da pionus kuşlarının iç organlarına zarar vererek ciddi zararlara neden olur. Hatta kuşların ölümüne bile sebep olabilir. Ayrıca ak tepeli papağanlar A vitamini eksikliğine yatkın kuşlar olarak da ünlüdür.

Nazik ve hassas karakterlerinin yanı sıra arkadaş canlısı ve enerjik kuşlar olarak da bilinen pionus kuş türleri, sizler için harika bir evcil kuş türü tercihi olabilir. Nazik kuşlar olduğu için yüksek sesle ötmezler. Bu sebeple de apartmanda yaşayan kişiler için uygun bir kuş türüdür. Ak tepeli papağan sahibi olmak istiyorsanız etrafınızdaki kuş bakım merkezleri veya kuşçuluk topluluklarıyla iletişime geçebilirsiniz.

Ak tepeli papağan sahibi olmanın olumlu yönleri

  • Sosyal ve arkadaş canlısıdır.
  • Akıllı, birkaç kelime konuşabilir ve numaralar öğrenebilir.
  • Diğer papağan türlerinden daha sessizler.

Ak tepeli papağan sahibi olmanın olumsuz yönleri

  • Yabancıları sevmezler ve genellikle sadece sahipleri ile ilgilenirler.
  • Her gün en az üç saat kafes dışında olmaları gerekir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap