Beyaz Alınlı Amazon Papağanı Özellikleri Ve Bakımı

Beyaz Alınlı Amazon Papağanı Özellikleri

Beyaz alınlı Amazon papağanı özellikleri arasında Amazon papağanlarını en küçüğü olması yer alır. Orta büyüklükte bir kuş türü olmalarına rağmen iddialı bir karaktere sahipler. Bu papağanlar vahşi hayatta iken bile insanlara yaklaşıp onlarla etkileşimde bulunurlar. Bu nedenle eğitim verildiğinde mükemmel evcil hayvan olurlar.

Sevecen, arkadaş canlısı ve oldukça sosyal olmalarına rağmen sadece sahipleri ile iletişim kurmayı tercih ederler. Kuş severlerin sabırsızlıkla onları sahiplenmeyi beklediği beyaz alınlı Amazon papağanları, mükemmel konuşmacılardır. Ayrıca büyüklüğü, karakteristik özellikleri ve renkli tüyleri nedeniyle oldukça popülerler. Siz de bir beyaz alınlı Amazon papağanı satın almak istiyorsanız yazımızı okuyarak özellikler, bakımı ve beslenmesi gibi önemli konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Beyaz Alınlı Amazon Papağanı

Bu papağanlar birçok yerde yaşayabilirler. Bunlardan bazıları Meksika, batı Kosta Rika, Belize, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nikaragua ve Porto Riko’dur. Kendilerine yuva olarak gördüğü yerler çalılık, otlaklar ve tropikal yaprak döken ormanlardır. Yaklaşık olarak 20 ila 30 kuş sürüsü hâlinde dolaşırlar.

Bu papağan türü 1788 yılında ve İsveçli bir doğa bilimci tarafından tanımlandı.

Beyaz Alınlı Amazon Papağanı Karakteristik Özellikleri

Sahiplerini çok seven beyaz alınlı Amazon papağanları güçlü bir bağ kurma konusunda oldukça iyiler. Yabancıların yanında utangaç olsalar da sahipleri ile oynamayı ve eğlenmeyi çok severler. Ancak uygun bir şekilde yetiştirilmesi ve düzenli olarak onlarla ilgilenilmesi gerekir. Aksi takdirde huysuz ve agresif olabilirler.

Çocuklu aileler için uygun bir papağan türü değildir. Onlar genellikle deneyimli ve yalnız yaşan kuş severler için en ideal kuş türüdür. Tek kişilik etkileşim özellikleri nedeniyle sahipleri ile aralarındaki bağ oldukça iyidir. Eğer siz de aranızdaki bağın güçlü olmasını istiyorsanız henüz yavru iken satın alıp elle besleyebilirsiniz. Ayrıca bol bol onunla ilgilenmek gerekir.

Amazon papağanlarının geneli ergenlik dönemine girdiklerinde yani cinsel olgunluğa ulaştıklarında blöf denilen zorlu sürece girmiş olurlar. Bu dönem içerisinde onları yalnız bırakmamak gerekir. Aynı şekilde ilgilenmeye ve oyun oynamaya devam etmelisiniz. Eğer bunu yapmazsanız yabanileşirler. Ergenlik bazı Amazon papağanları için iki hafta sürerken bazıları bunu iki yıl yaşayabiliyor. Bu dönem içerisinde onlarla ne kadar ilgilenirseniz bir o kadar hızlı şekilde ergenlik döneminden çıkacaklar.

Taklit etme ve konuşma konusunda oldukça yetenekli bir kuş türüdür. Ancak beyaz alınlı Amazon papağanları bir yandan da seslendirmeler yapabilir. Bunlar arasında miyavlama, havlama, tabanca sesi, kapı sesi ve zil sesi gibi sesler yer alır. Bu seslendirmeler o kadar iyidir ki ortam içerisinde bir köpek olduğunu ya da telefonunuzun çaldığını düşünürsünüz. Ses tonları yüksek olduğu için oldukça gürültülü bir papağan türüdür. Bu nedenle apartman gibi evlerin yakın olduğu alanlarda bakıma uygun değiller.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Beyaz alınlı Amazon papağanları sosyal etkileşim ile daha sağlıklı ve mutlu kalırlar. İhmal edilenler ise depresyona girerler. Depresyona giren Amazon papağanları saldırgan davranışlarda bulunabilirler. Bununla birlikte kendilerine zarar verebilirler. Örneğin, tüy yolma ve deri yolma evcil kuşlarda en sık rastlanan davranışsal sorunlardan bir kaçıdır.

Evcil bir kuş sahiplenmeden önce yoğun bir hayatınız olup olmadığına kesin olarak karar vermeniz gerekir. Çünkü beyaz alınlı Amazon papağanı gibi bazı türler kafes dışında ilgi beklerler ve bu ilgi haftada ya da ayda bir gün değildir. Her gün en az üç saat boş vakte sahip olmalısınız.

Uzun ömre sahip bir papağan aldığınızı asla unutmamalısınız. Bu beş on yıl değil altmış yıl sürecek bir dostluk olduğu için bakımı zor geldiğinde onu terk etme gibi bir lüksünüz olmamalı. Çünkü onlar terk edildiklerinde hayata küsüp depresyona giriyorlar. Ayrıca büyük papağanlar için büyük bir kafes ve ortam gerekiyor. Hatta kafes ne kadar büyük olursa kuş bir o kadar mutlu oluyor.

Çene yapısı güçlü ve zeki kuşlar için kafes güvenliği oldukça önemli. Kaçış planı yaptıkları için kafes kapısının açılıp kapanma şekli oldukça önemli. Ayrıca kafes telleri çiğnendiğinde ezilip bükülmemesi gerekir. Dövülmüş demirden yapılanları tercih etmelisiniz. Evin sıcaklığı konusunda zorluk yaşamayan beyaz alınlı Amazon papağanı cereyan gibi hava akımlarına karşı çok hassastır. Bu yüzden kafesin bulunduğu ortamda pencere ve kapı kapalı olmalı. Büyük papağanların tüyleri nemli ve temiz olmalıdır. Bu nedenle her gün ılık su ve kap ile yıkanmasına olanak tanımalısınız. Ayrıca ona nemlendirme denilen işlemi de uygulayabilirsiniz.

Nemlendirme için boş ve temiz bir sprey şişe içerisine ılık su koyup papağanın tüylerine su sıkmalısınız. Bu işlemi her gün yapabilirsiniz. Oda sıcaklığında iken papağanlar her gün yıkansa da bir şey olmaz.

Beyaz Alınlı Amazon Papağanı Fiziksel Özellikleri

Alın kısımlarında yer alan beyaz renkli tüyler nedeniyle beyaz önlü ya da beyaz alınlı Amazon papağanı olarak bilinirler. Beyaz tüylere ek olarak mavi tüyler de yer alsa da oldukça az olduğu için herkes fark etmeyebilir. Ayrıca gözlerinin etrafında yer alan kırmızı halkalar onlara gözlüklü Amazonlar denilmesine neden oluyor. Çünkü dikkatlice bakıldığında gözlük takmış bir papağan görebiliyorsunuz. Göğüs ve karın kısmında açık mavi kanatlarında ise koyu mavi desenler bulunur. Ayrıca kanatlarının kenarları kırmızıdır.

Kuyruklarının alt kısmı kırmızı ile kaplıdır. Ayakları gri gagaları ise bej rengindedir. Bu papağanların iki alt türü bulunur birinin başındaki beyaz tüyler daha azdır. Sonora beyaz alınlı papağanlarının baş kısmında yeşil tüyler bulunur.

Amazon papağanları monomorfik yapıya sahip iken beyaz alınlı papağanlar dimorfiktir. Bu nedenle erkek ve dişi kuşlar arasında fiziksel farklılıklar vardır. Örneğin dişilerin kanatlarında kırmızı tüyler yoktur.

Beyaz Alınlı Amazon Papağanı Özellikleri

Beyaz alınlı Amazon papağanı özellikleri arasında olumsuzlar da var elbet. Örneğin; yeni bir yuvaya alışmaya çalışırken bağırsak problemleri yaşarlar. Ancak ortama alıştıktan sonra hastalıklara karşı ne kadar dayanıklı olduğunu fark edebilirsiniz. Bu papağan türünde en sık görülen hastalıklar psittakoz, klamidya, bakteriyel ve viral enfeksiyon hastalıkları ve tüy yolma gibi depresyon ile birlikte oluşan sorunlardır. Bazıları alerjiye sahip olabiliyor. Bu nedenle eve yeni gelen beyaz alınlı Amazon papağanını öncelikle veterinere götürmek gerekir. Ardından başka bir evcil kuş varsa birkaç hafta ondan uzak tutmakta fayda var.

Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Vahşi hayatta iken beyaz alınlı Amazon papağanları meyve, bitki, tohum, fındık ve mısır gibi doğal gıdalar ile beslenirler. Evcil olarak bakıldığında ise özel üretilmiş yüksek kaliteli tohum karışımlı yem ile meyve ve sebze tüketmelidir. Günlük olarak fincanın üçte biri oranında yem ve yarısı oranında da meyve ile sebze verebilirsiniz. Sabah ve akşam olmak üzere iki kere beslemek yeterli olacaktır.

Günlük prosiyonların tamamını tüketirse kademeli olarak biraz daha arttırabilirsiniz. Ancak aşırıya kaçmayın ya da önüne büyük bir kap ile yiyecek koymayın. Çünkü seçicilik yapıp her yeri dağıtır. Ayrıca fazla yiyerek obez gibi hastalıklara sahip olabilir. Çiğ ve çeşitli bir diyet bu papağanlar için idealdir.

Belirtmek isteriz ki daha önce vermediğiniz besinleri tüylü dostunuza sunmadan önce onlar için zararlı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Avokado, çikolata ve kahve çekirdeği gibi bazı gıdalar kuşlar için oldukça zararlıdır. Dilerseniz beslenme kategorimizde yer alan tarif ve önerilere göz atabilirsiniz. Bununla birlikte veteriner kontrolünde beslenme önerisi için veterinere ne yapmanız gerektiğini sorabilirsiniz.

Amazon papağanları kilo almaya meyilli kuşlardır. Bu nedenle her gün hareket etmeleri gerekir. Sadece beslenmeye dikkat ederek sağlıklı kalmalarını beklemeyin. Ne de olsa onlar kuştur ve her gün özgürce uçmaları gerekir. Büyük bir ortamda rahatça dolaşıp hareket eden beyaz alınlı Amazon papağanları sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşarlar.

Gün içerisinde üç ya da dört saat hareket eden papağanlar kalorileri yakarken bir yandan zihinsel olarak rahatlar. Ancak kafes dışı ve içinde meşgul olmaları için onlara oyuncak almalısınız. Çiğneme oyuncakları ve salıncak, merdiven gibi hareket etmesini sağlayacak aksesuarlar meşgul olmaları için yeterlidir. Hiç bir şey alamadıysanız ona ağaç dalları verebilirsiniz.

Beyaz alınlı Amazon papağanı sahibi olmanın olumlu yönleri

  • Sosyal, sevecen ve sadık papağanlardır.
  • Akıllı, taklit yeteneği oldukça iyi ve seslendirmeleri mimikleri ile taklit edebilir.
  • En küçük Amazon papağanıdır.

Beyaz alınlı Amazon papağanı sahibi olmanın olumsuz yönleri

  • İstedikleri zaman gürültülü olabilirler. Bu nedenle her yerde bakıma uygun değiller.
  • Ergenlik dönemlerinde ısırma ve kıstırma gibi saldırgan hareketlerde bulunurlar.

Beyaz alınlı Amazon papağanı 1000 ila 3000 dolar arasında bir fiyata sahip. Bu nedenle net bir fiyat söyleyemeyiz. Satın almak için tropikal pet shop mağazalarına bakabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap