Bengal ispinozu Özellikleri

Bengal ispinozu Özellikleri

Sosyete İspinozu olarak bilinen Bengal ispinozu özellikleri oldukça etkileyicidir. Eğer sizinle konuşacak ve oynayacak bir kuş istiyorsanız Bengal ispinozu size göre değildir. Onlar kendi türleri iletişim kurmayı tercih ederler.

Bengal ispinozu sahipleri evde bir balık olması kadar kolay bakıma sahip olduklarını belirtiyor. Bu nedenle papağan gibi kuş türlerine bakmak zor diye düşünenler Bengal ispinozu tercih edebilirler. Bu kuş türlerinden birine sahip olmak için de elbette bilgi sahibi olmanız gerekir. Sosyete ispinozu özellikleri hakkında yazmış olduğumuz yazıyı okuyarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bengal İspinozu Karakteristik Özellikleri

Bengal yani Sosyete ispinozu evcil kuş türlerine aittir. Onlar kuş üreticileri tarafından melez bir cins olarak üretilmiştir. Bu nedenle vahşi doğada bulunmazlar. Bu türler yuva yaptıkları çayır ve otlaklarda zaman geçirirler. Küçük olmaları nedeni ile onları ele alamazsınız. Sosyete ispinozları yuva yapmadıkları ve yemek yemedikleri sürece oldukça ürkekler. Ancak genellikle huzurlu bir hayat yaşarlar.

Eğer bir Bengal ispinozu sizi ısırmaya kalkarsa korkmanıza hiç gerek yok. Çünkü gagaları oldukça küçük olduğu için canınız yanmaz. Onların bir diğer adı sosyetedir. Bunun nedeni de kendi türleri arasında sosyal olmasıdır. Sosyete ispinozu bakmak isteyenler en az iki adet kuş almalılar. Çünkü onlar doğaları gereği yalnız yaşayamazlar.

Bu kuş türleri konuşmaz ve çığlık atmazlar. Ancak bazı sesleri çıkartabilirler. Bu sesler de genellikle bir şarkı melodisine benzer. Hatta bu kuşların ötüşleri öyle güzeldir ki laboratuvar ortamında seslendirmeleri incelemek için kullanılır. Bununla birlikte dişi kuşlar erkekler kadar ötmezler.

Sosyete İspinozu Fiziksel Özellikleri

Bengal ispinozu hem erkek hem de dişi olarak beyaz, kahverengi ve ten renginin tonlarına sahiptir. İki ya da tek renge sahip gagaları vardır. Renk çeşitliliği arasında çikolata kahvesi, alaca, inci, gri, ve beyazdır.

Bu kuşların diğer kuşlar ile sosyalleşme ihtiyaçları vardır. Bu yüzden asla tek başına yaşamamalılar. Daha önce de belirttiğimiz gibi en az iki sosyete ispinozu almalısınız. Büyük bir kafes ihtiyacınız olan önemli bir detay olacaktır. Sosyete ispinozları kafes dışına çıkmayacağı için kafes içinde uçmaları gerekir. Bu yüzden de kafes büyük olmalı. Bazı narin kuşların aksine bu kuşlar oda sıcaklığında yaşayabilirler.

Eğer kafes dışına çıkıyorsa güvenlik önlemleri almalısınız. Kapı ve pencereler kapanmalı. Ayrıca yaralanmalarını önlemek için etrafa dikkat etmelisiniz. Onların uyuması için bir yuva kutusu gerekir. Üremelerini istemeseniz bile bu kutu olmalı. Bununla birlikte Bengal ispinozu tek eşlidir ve eşleri ölürse depresyona girerler. Ömürleri boyunca çiftleştikleri için birçok yavruya sahip olurlar. Eğer yavru istemiyorsanız iki adet dişi bengal ispinozu almalısınız. Eğer iki adet erkek kuş alırsanız birbirleri ile kavga edebilirler.

En çok görülen hastalıklar

Sosyete ispinozları iki tür parazite karşı hassastır. Bu nedenle stres yaşadıklarında yüzlerinde pullanma görülür. Ayrıca hava kesesi akarı gibi bir hastalığa sahip olabilirler. Pullanma da solunum yolu akarları da veteriner kontrolü gerektirir. Akar endişelerinin yanı sıra aşırı büyümüş gaga ve tırnaklara sahip olabilirler. Bu nedenle törpülenmeye ihtiyaç duyarlar.

Bengal ispinozu Beslenmesi

Sosyete ispinozları yüksek kaliteli yemler ile beslenmelidir. Onlar vahşi hayatta tohum ile beslenirler. Bunun yanı sıra çeşitli meyve, çiçek, böcek ve diğer maddeleri yerler. Sadece yem ile beslemek hiç sağlıklı olmayacaktır. Taze meyve, sebze, pişmiş yumurta ve vitaminlere ihtiyaç duyarlar.

Bu ispinozlar oldukça hareketlidir. Bu nedenle de kafes içinde tünekler, oyuncaklar ve aksesuarlar olmalı. Ayrıca tüneklerin boyut ve şekilleri farklı olmalıdır. Böylece tünekten tüneğe zıplayıp hareket edeceklerdir.

Bengal ispinozu olumlu özellikleri

  • Sessizler bu nedenle de apartmanda bakılabilirler.
  • Küçük boydalar.
  • Bakımları da oldukça kolaydır.

Bengal ispinozu olumsuz özellikleri

  • Eğitim verilemez.
  • Konuşma yeteneğine sahip değiller.
  • Diğer kuşlara göre daha az ömürlüler.

Güvenli bir kuş kafes, tünek, oyuncak ve aksesuarlar onlar için yeterlidir. Bunun yanı sıra bir yerine iki ispinoz almayı unutmamalısınız.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap