Bakımı Kolay Olan Orta Boy Kuş Cinsleri

bakımı kolay kuşlar

Bakımı kolay olan kuş cinsleri birçok kişi tarafından araştırılırken orta boy ve büyük boy gibi sınıflandırmalar bu araştırmayı genişletebilir. Çünkü kuşlar birçok kategoriye sahiptir. Her biri farklı fiziksel ve psikolojik özellikleri yansıttıkları için yetenekleri de oldukça farklıdır. Bu yazımızda bakımı kolay olan orta boy kuş cinsleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Ayrıca bu bilgiler içinde seçtiğimiz en popüler olan sekiz kuş türünü ele alacağız.

Bir canlı sahiplenmeden önce bakımının ne kadar önemli olduğunu elbette biliyorsunuzdur. Kimi kafes dışında bakılırken kimileri kafes dışına çıkmadan yapamıyorlar. Bunun için de günlük olarak en az birkaç saat onlar için ayırmamız gerekiyor. Çünkü ilgi ve bakım onların sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşamaları için oldukça önemli. Sağlıklı ve mutlu bir kuş olabilmesi için hayatınıza uyum sağlaması gerekli. Aşağıda başlıklar hâlinde belirtmiş olduğumuz kuş cinslerine göz atarak size uygun olanlarını seçebilirsiniz. Belki de bir arkadaş sahibi olabilirsiniz.

Orta Boy Kuş Cinsleri

Kuş bakmak oldukça eğlencelidir. Özellikle de Amerika papağanı ve kakadu gibi zeki papağanlara sahipseniz bu eğlence daha da artar. Ancak zeki olmalarının yanı sıra sahip oldukları fiziksel ve psikolojik özellikleri diğerlerinden farklıdır. Ayrıca bu özellikleri ve bakımlarının zor olması nedeniyle pek çok kişi bu zevkten mahrum kalabilir.

Neyse ki bu papağanlar dışında orta boya sahip ve bakımı daha kolay olan kuş cinsleri de var. Üstelik büyük papağanlar kadar üstün yeteneklere sahipler. Çünkü onlar gibi konuşabilir ya da numaralar öğrenebilirler. Ayrıca sahipleri ile de iyi bir iletişim kurabilirler. Sabırsızlandığınızı biliyoruz ve zaman kaybetmeden hemen sekiz bakımı kolay orta boy kuş cinsi hakkında olan yazımıza başlıyoruz.

Sultan Papağanı

sultan papağanı

Ülkemizde sayıları oldukça fazla olan sultan papağanlarının bakımı kolaydır. Bu nedenle de orta boy kuş cinsleri arasında en popüler olanları bu papağan türüdür. Eğer yavru iken bir sultan papağanı alıp elle beslediyseniz size olan ilgisi oldukça büyüktür. Konuşma yeteneğine sahip olmasalar da birçok numarayı ve ıslık çalmayı öğretebilirsiniz. Özellikle de kapı ve telefon zili taklit etmeyi çok severler.

Papağan türleri arasında yer alsalar da onlar kadar gürültülü değiller. Bu nedenle apartmanda bakabilirsiniz. Ayrıca çocuklu aileler de bu kuş türüne bakabilirler. Çünkü saldırgan özelliklere sahip değiller.

Monk Papağanı

monk papağanı bakımı

Ota boy kuş cinsleri arasında yer alan en güçlü kişiliğe sahip olan papağanlar Monk’lardır. Keşiş olarak da bilinirler. Ayrıca oldukça gürültülüler. Bu nedenle apartman bakımı için uygun bir tür değiller. Konuşma yetenekleri çok iyi olduğu için Monk papağanları ile eğitim yapmak sahipleri için oldukça keyiflidir. Çünkü eğitimi severler ve kelime kapasiteleri de iyidir.

Bu kuş türleri hızlı bir şekilde ve sürekli üreyebilirler. Bu nedenle de Amerika’nın bazı bölgelerinde çiftçileri tarafından istilacı olarak görülür ve sevilmezler. Bu nedenle Amerika’da yaşıyorsanız bu papağana sahip olmadan önce yerel yasaları öğrenmeniz gerekir.

Güneş Konur

güneş konur bakımı

Orta boya sahip olan en yüksek sesli papağanlardan biri güneş konurlardır. Bu nedenle apartman dışında bir yerde yaşıyor olmalısınız. Aksi hâlde komşularınızdan gürültü nedeniyle şikayetler alabilirsiniz. Zeki ve oyuncu olmaları nedeniyle sahipleri ile eğlenmeyi çok severler.

Güneş konur papağanları adlarını güneşin sahip olduğu her renk tonunu yansıtan tüylerinden almışlardır. Görsel olarak etkileyici olmalarının nedeni tüylerinin rengi ve parlaklığıdır. Eğer orta boy ve güzel bir papağan sahibi olmak istiyorsanız bir güneş konur alabilirsiniz.

Senegal Papağanı

bakımı kolay olan orta boy kuş cinsleri

Senegal papağanları yeşil, turuncu, gri ve siyah gibi karışık renklerde tüylere sahipler. Onları evcilleştirmek diğerlerine göre biraz daha zor olsa da bakımları kolaydır. Bu nedenle bir Senegal papağanı sahibi olmak isteyen kuş sever sayısı fazladır.

Gerekli ilgi ve sevgi gösterildiğinde çok iyi bir evcil canlı olabilirler. Bunun için yavru iken sahiplenmek ve elle beslemek gerekir. Ancak bazı Senegal papağanları evin sadece bir üyesi ile iletişim kurmayı tercih ederler. Bu kişi de onunla en çok ilgilenendir. Siz tüm aile ile aynı şekilde ilgilensin istiyorsanız yavru iken aldığınız papağanın bakımını her gün farklı bir aile bireyinin yapmasını sağlamalısınız.

Yeşil Papağan

yeşil papağan bakımı

Kelime dağarcıkları ile herkesi etkileyebilen yeşil papağanlar bakımı kolay olan orta boy kuş cinsleri içerisinde yer alırlar. Konuşacak ve yetenekli bir papağan sahibi olmak isteyenler için yeşil papağan mükemmel bir seçim olabilir. Adının yeşil olması nedeni ile sadece yeşil rengine sahip olduğunu düşünmeyin, genel olarak mavi ve sarı renklerinde de bu papağandan mevcut. Ancak ülkemizde en çok yeşil renkli olanları var.

Jenday Konur

bakımı kolay orta boy kuş cinsleri

Jenday Konur ülkemizde çok fazla bilinmezler. Ancak güneş konur papağanları ile neredeyse aynı özelliklere sahiptirler. Bu nedenle ne kadar oyuncu ve zeki olduklarını anlayabilirsiniz. Hatta bazıları sahiplerine sevimlilik bile yapabilir.

Jenday konur papağanlarının en sevdikleri şeyler sahiplerinin omuzlarına konmak ve başlarını okşatmaktır. Ancak iletişim konusunda oldukça hassastırlar. Bu nedenle yeterli ilgiyi görmezlerse saldırgan davranışlar yapabilirler. Ayrıca çığlık atıp dikkatinizi çekmeye de çalışırlar. Saldırgan davranışlar arasında eşyaları çiğneme ve kendini yaralama gibi sorunlar bulunur.

Gökkuşağı Lorisi

bakımı kolay olan orta boy kuş cinsleri

Avrustralya ve Endenozya’dan gelen Gökkuşağı lori papağanlarına bakmak oldukça keyiflidir. Oldukça hareketli yapıları ile oldukça popülerdirler. Yavru iken alınmış ve elle beslenen gökkuşağı lorisi bakıcılarına karşı oldukça yakındırlar. Hatta vahşi hayatta bile dost canlısı olarak tanınırlar. Görsel güzellikleri dışında cana yakın olmaları nedeniyle orta boy kuş türleri arasında oldukça iyi tanınırlar.

Uzun bir ömre sahip oldukları için bir gökkuşağı lorisi sahibi olmadan önce iyice düşünmelisiniz.

Nanday konur

bakımı kolay kuşlar

Konur türleri arasında bilinmeyen bir tür olan nanday konurlar oldukça gürültülüdür. Başlarındaki siyah tüyler ile tanınırlar. Gürültülü olmalarının yanı sıra sahipleri ile araları da iyidir. Konuşma yeteneğine sahip oldukları için onlara eğitim verebilirsiniz. Bununla birlikte konuşma dışında birkaç numara da öğrenebilirler.

Bu numaralardan biri ev halkından biri papağana bir oyuncak verir ve papağanda aynı kişiyi bulup oyuncağı ona geri verir. Elbette bunun için birkaç kişiye ihtiyacınız olacaktır. Oldukça zeki ve meraklı olmaları nedeniyle büyük bir ilgi beklerler. Ayrıca kafes içinde bolca oyuncak olmalı. Çabuk sıkılıp size küsebilirler.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap