Ara Severus Makav Özellikleri Ve Bakımı

Ara Severus Makav Özellikleri

Ara severus özellikleri arasında birkaç isme sahip olmaları yer alır. Bu isimler şiddetli Amerika papağanı, kestane önlü Amerika papağanı, kestanerengi başlı papağan ve ara severus’dur. Ayrıca mini Amerika papağanları arasında en büyüklerdir. Ayrıca çok sayıda kişiliği bir bünyede toplarlar. Görsel olarak göz alıcı ve etkileyici güzelliğe sahiptirler.

Şiddetli Amerika papağanı konuşma konusunda oldukça yeteneklidirler. Bununla birlikte insanlarla iletişim kurmaktan büyük keyif alırlar. Ara severus makav papağanlarının ortalama ömrü 30 yıldır. Eğer bir şiddetli papağan sahibi olmak istiyorsanız makalenin derinliklerine doğru ilerleyebilirsiniz.

Ara Severus Makav

Bu papağan türü Güney Orta Amerika ve Kuzey Güney Amerika’ya aittir. Bunların yanı sıra Bolivya ve Panama’da bulunurlar. Ayıca Brezilya ülkesinde şiddetli Amerika papağanı oldukça popülerdir. İsim olarak şiddetli olarak tanınmaları ergenlik dönemini ağır bir şekilde geçirmelerinden kaynaklanır.

Vahşi hayatta bu kuşlar içerisinde ağaç olan her türlü orman ve habitatı severler. Genellikle de nehir taşkınlarına uğramış olan alanları tercih ederler. Ayrıca ağaç tepelerinde oluşan tünekleri çok sevdikleri için onları vahşi hayatta görmek oldukça zordur. Bunun yanı sıra bu kuşlar çiftlik alanlarında yiyecek ararlar. Bu nedenle çiftçiler onları pek sevmezler. Çünkü sabahın ilk saatlerinde tarlalar üzerinde büyük bir sürü hâlinde gezerler. Ardından tarlalardaki ekinlere zarar verebilirler.

Şiddetli Amerika papağanları genel olarak çeşitli kil yamaçlarında toplanırlar. Nehir kenarlarında erozyon sonrası oluşan kil tepeleri onlar için en popüler yerlerdir. Çünkü bu killer sağlıkları için oldukça iyidirler. Gıdalardaki toksinlere karşı kuşları korurken gerekli mineralleri de almalarını sağlarlar.

Bu papağan türü konuşma konusunda oldukça iyidir. Ayrıca bu kuşların çoğu iyi netlikte konuşur ve ses tonları oldukça iyidir. Telaffuzlarının insan sesine benzemesi ve çok net olması birçok kişiyi şaşırtır. Bununla birlikte kelime kapasitelerinin büyük olması nedeniyle eğitimler oldukça keyifli geçer.

Gürültülü oldukları için apartmanda bakılmayı uygu değildir. Özellikle de gün batışı ve doğuşunda çığlık atarlar. Gün içerisinde seslendirmeleri ve konuşmaları misafirler için oldukça eğlenceli olsa da komşular aynı fikirde olmayabilir. Bu yüzden şikayet etmeye gelebilirler. Eğer kuş çok fazla çığlık atıyorsa onu azarlamamanız gerekir. Aksi hâlde daha fazla sinirlenip daha çok çığlık atarlar. Ayrıca saldırgan davranışlarda bulunabilirler. Onlar akıllı oldukları için er ya da geç yanlış yaptıklarını anlarlar.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Bu kuş türleri oldukça sosyal olarak bilinirler. Ancak bunun için iyi bir eğitim ve ilgi gerekir. Bu nedenle her gün kafes dışında olmaları için onlara özgürlük vermeniz gerekir. Eğer yoğun bir yaşama sahipseniz bu kuş türünü tercih etmemeniz gerekir. Aksi hâlde tüylü dostunuz sıkılacak ve depresyona girecektir. Depresyona giren Amerika papağanları genel olarak saldırgan olabilir ve zarar verici davranışlar sergileyebilirler. Ayrıca hasta da olabilirler. Kuşların hastalıkları sadece fiziksel değil psikolojik de olabilir.

Şiddetli Amerika papağanı sahibi olmak içi deneyim gerekir. Bu nedenle ilk olarak büyük bir papağan bakacaklar için uygun bir seçim değildir. Çünkü onlar için herkes uygun zaman ya da bakım sağlayamayabilir. Bazı papağanlar sadece sahipleri ile ilgilenirken bu papağanlar sürü ile yaşamayı sevdikleri gibi insan topluluğunu da severler.

Bu papağanı satın almadan önce deneyim haricimde pahalı olduklarını da bilmeniz gerekir. Kaliteli yem, veteriner kontrolleri, büyük bir kafes, oyuncaklar ve oyun standı gibi ihtiyaçlara sahiptirler. Küçük bile olsa Amerika papağanları için büyük bir kafes gerekir. Çünkü onlar uzu bir kuyruğa sahiptir. Kuşu yavru iken aldıysanız hızlıca büyüyeceğini unutmayın. Bu nedenle kafesi büyük alın.

Amerika papağanları genel olarak hastalıklara karşı dayanıklı kuşlardır. Onlar sık sık hastalanmasalar da baz hastalıklara yakalanabilirler. Bunlar arasında makav zayıflama hastalığı yer alır. Diğeri de papağan hummasıdır. Sağlıklı ve mutlu bir kuşa sahip olmak için;

 • Düzenli olarak hareket etmesini ve kafes dışında olmasını sağlayın. Her gün en az iki saat papağan dostunuz için zaman ayırmalısınız.
 • Gece güzel bir uykuya sahip olması içi kafesi örtebilirsiniz.
 • Kafes temiz olmalı ve papağan düzenli olarak yıkanmalı. (Bunun için bir banyo kabı ve ılık su yeterlidir)
 • Aile halkının tümüyle iletişim kurmasını sağlamalısınız.
 • Beslenmesine önem vermelisiniz.
 • Düzenli olarak veteriner kontrolüne götürmelisiniz.

Bu kuşlar ihtiyaçları olan ilgiyi görmezlerse tüy yolma hatta deri yolma gibi davranışsal sorunlara sahip olurlar. Bu nedenle de kendilerine zarar verebilirler. Ayrıca çığlık atmaları çoğalır.

Ara Severus Makav Karakteristik Özellikleri

ara severus makav

Bu papağanlar diğerleri gibi evcilleştirilemedikleri için onları kafes ortamında yetiştirmek oldukça zordur. Çünkü sıçrama ve çığlık atma gibi sorunları kuş severler için oldukça zor olabilir. Ancak evcilleştirme işlemini başarabilirseniz ideal bir evcil hayvan olabilirsiniz. Sahip oldukları büyük kişilikleri nedeniyle kuş yetiştiricileri için onlar favori papağanladır. Çünkü onlar komik ve dost canlıdırlar.

Deneyimli kuş sahipleri tarafından henüz yavru iken alınırlarsa onlara hızlı bir şekilde bağlanırlar. Bununla birlikte yeterli sosyalleşme ile eğitime oldukça iyi yanıt verirler. Bunun yanı sıra birçok numara öğrenir ve oldukça iyi konuşurlar. Meraklı yapıları nedeniyle bu kuşlar kafes dışındayken yanlarından ayrılmamak gerekir. Çünkü başlarını belaya sokabilirler.

Şiddetli Amerika papağanı özellikleri arasında parlak şeylere aşık olmaları yer alır. Ayrıca bulmaca ve oyunları da çok severler. Bu nedenle parlak eşyalarınızı papağan kafes dışındayken bir yere kaldırmanız gerekir. Aksi hâlde zarar görebilirler. Ara severus makavları genellikle çok fazla dokunulmayı sevmezler. Ancak sahiplerinin omuzlarında ve sırtlarında durmayı çok severler. Daha önce belirttiğimiz gibi ellenmeyi ve sarılmayı sevmezler.

Ergenlik dönemlerinde bu kuşlar sahipleri için oldukça zor olurlar. Ayrıca ergenlik dönemleri bazen iki hafta bazen de iki yıl sürebilir. Bu nedenle ergenlik dönemi öncesi alınan Ara severus makavları çocuklu aileler için hiç uygun değildir. Bu dönemde eğer papağan ile ilgilenmezseniz yabanileşebilir. Bu nedenle iletişimi kesmeden sabırlı bir şekilde kafes dışına çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Ara Severus Makav Fiziksel Özellikleri

Ara severus makav fiziksel özellikleri alın ve gagalarının alt kısmında koyu kestane rengi desenlere sahiptir. Ayrıca ışıltılı yeşil renklerde tüyleri de çok uzaktan bile fark edebilirsiniz. Başlarının üstünde neon mavi renkli tüyler yer alır. Kanatlarının kenar kısımlarında ise kırmızı desenleri görebilirsiniz.

Bu papağan türleri Amerika papağanı yüz kısmına benzeyen tüy renklerine sahiptir. Ancak onları gözlerinin etrafını çevreleyen koyu renkli ince tüyleri vardır. Bununla birlikte kuşun gaga ve ayakları gridir. Gözlerinin içi sarı rengindedir. Cinsiyet ayrımı yapmak oldukça zordur. Çünkü şiddetli Amerika papağanı monomorfik bir türdür.

Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Vahşi hayatta şiddetli Amerika papağanları tohum, fındık, meyve ve çiçekler ile beslenirler. Bununla birlikte kafes ortamında bakılırken yüksek kaliteli yem karışımı ve meyve sebze ile beslenmeleri gerekir. Sadece yem ile beslemek sağlıklı olmaz. Gerekli vitamin mineral ve kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamalısınız.

Amerika papağanları büyüklüklerine göre beslenmelidir. Bu konuda zorluk çekiyorsanız eğer tüylü dostunuza günlük yarım fincan yem ve yarım fincan meyve sebze verebilirsiniz. Sabah ve akşam yani iki kez beslemek yeterli olacaktır. Eğer besinler artıyor ya da yetmiyorsa bu hususta kendinize göre ayarlama yapabilirsiniz. Elbette beslenme konusunda veterinere danışmak en sağlıklısı olacaktır.

Meyve ve sebze olarak ne vereceğinizi bilmiyorsanız beslenme kategorimizdeki makalelerimize göz atarak nelerin sağlıklı ve nelerin zararlı olduğunu okuyabilirsiniz. Bu kuşların en sevdiği meyveler elma, armut, üzüm, kiraz, çilek ve muzdur. Bunlar dışında verilebilecek birçok meyve bulabilirsiniz. Sebzeler arasında en sevdikleri patates, salata, kabak ve havuçtur. İnsanlar için çok faydalı olan bazı besinler onlar için zararlı olabilir. Örneğin; avokado kuşlar için çok zararlıdır.

Eğer eğitimlerin daha güzel geçmesini istiyorsanız papağanlara ceviz, badem ve fındık gibi kuruyemişler ile ödüllendirebilirsiniz. Ancak yağ oranları yüksek olduğu için az miktarda vermeyi unutmayın. Şiddetli Amerika papağanı fiyatları 1500 dolar ile 2500 dolar arasında değişebiliyor.

Diğer Amerika papağanlarına göre boyları küçük olsa da onların kafes dışında olmaya ve hareket etmeye ihtiyaçları vardır. Bu nedenle günde en az iki saat özgür olmasına izin vermelisiniz. Ayrıca kafes küçükse bu süre daha da uzun olmalı. Sağlıklı ve mutlu bir papağan sahibi olmak için bu özgürlük oldukça önemlidir.

Şiddetli Amerika papağanı yani ara severuslar oldukça zekidir. Bu nedenle onlara bol bol oyuncaklar almalısınız. Oyuncakların hepsini kafes içine koymayın. Çünkü zamanla sıkılırlar. Bu nedenle birer oyuncak koyup sıkıldıklarında değiştirebilirsiniz. Böylece yeni oyuncağa sahip olduklarını düşünürler.

Ara severus papağanı sahibi olmanın olumlu yönleri

 • Akıllılar. Numara yapmayı ve konuşmayı öğrenebilirler.
 • Diğer Amerika papağanlarından daha küçükler.
 • Hastalıklara karşı dayanıklılar.

Ara severus papağanı sahibi olmanın olumsuz yönleri

 • Gürültülü oldukları için apartmanda bakılamazlar.
 • Her gün en az iki saat kafes dışında olmalılar.
 • Diğer Amerika papağanlarından daha vahşiler.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap