Apartmanda Bakılabilecek En İyi Kuş Türleri

Bourke Muhabbet Kuşu

Kuşların uçmaktan başka bir özelliği de ötmeleridir. Bu ötüş bazıları için melodi bazıları için ise eziyet anlamına gelebiliyor. Bu nedenle de ne yazık ki evcil kuş bakımı her yerde mümkün olmuyor. Özellikle de apartman gibi insanların çok yakın mesafede oturdukları alanlar için evcil canlı beslemek oldukça zor. Apartmanda yaşamıyor olsanız da size yakın olan komşularınız gürültü nedeniyle şikayet edebilir. Bu gibi kötü durumlara düşmemek için tüylü bir dost edinmeden önce sahip olduğu özellikler hakkında bilgi edinmek gerekir. Bu yüzden apartmanda bakılabilecek kuş türleri için araştırma yapmak isteyebilirsiniz. Hiç endişelenmeyin, biz sizler için bunu yaptık!

Vahşi hayatta kuşlar ve özellikle de papağanlar birbirleri ile iletişim kurmak ve uyarmak için öterler. Özellikle büyük kuşlar da bu ötüş çığlığa dönüşebiliyor. Ayrıca bazıları normalde çığlık atmasalar da sıkıldıklarında dikkat çekmek için yüksek sesle ötebiliyor. Gülü seven dikenine katlanmak isteyebilir. Ancak dikenler komşularımızı daha fazla rahatsız edebilir. Bu nedenle bugünkü yazımızda apartmanda bakılabilecek kuş türleri konusunu ele aldık. Tüylü bir dost edinirken değerli komşularınızı da rahatsız etmemek için size uygun olan kuş türlerini makalemizi okuyarak kolayca bulabilirsiniz.

Apartmanda Bakılabilecek Kuş Türleri

Kuşlar kendi aralarında oldukça geniş kategorilere sahipler. Hatta vahşi hayattaki türleri daha az iken kuş yetiştiricilerin melez eşleşme yapmaları ile sayıları daha da çoğaldı. Ancak bu kuşların bazıları apartmanda bakıma uygun değiller. Bununla birlikte dünyada apartmanda yaşayan milyonlarca kişi  var. İşte bu yüzden de kuş severleri mutlu etmek için apartmanda bakılabilecek kuş türlerini başlıklar hâlinde belirttik. Yapmanız gereken tek şey yazımızı okuyup hayatınıza hangisinin daha uyumlu olduğuna göz atmaktır. Çünkü onların birçoğu uzun bir ömre sahiptir. Bu yüzden bakımı konusunda zorlanmamanız gerekir. Maddi anlamda ise de kendi bütçenize göre olanlara da bakabilirsiniz.

Belirtmek isteriz ki, kuşların sessiz olmaları bakımlarının da bir o kadar kolay olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle sadece gürültülü olmalarına değil birçok özelliğine göre seçim yapabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu

muhabbet kuşları

Ülkemizde muhabbet kuşu bakan kişi sayısı oldukça fazladır. Bunun nedenleri arasında sessiz olmaları, bakımlarının kolay olması ve maliyet bakımından ucuz olmaları yer alır. Ayrıca konuşacak kuş isteyenler bir muhabbet kuşu satın alabilirler. Bunun için erkek olanları tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Çünkü erkek muhabbet kuşları hem daha fazla konuşur hem de daha hızlı anlarlar.

Eğer uzun yıllar sizinle yaşayacak bir kuş istiyorsanız başka kuş türlerine göz atabilirsiniz. Çünkü muhabbet kuşları ortalama olarak sekiz yıl yaşarlar. Elbette bu zaman dilimi bazılarında daha fazla ya da da az olabilir. Bunun için iyi bir bakım ve sevgi önemli faktörlerdir. Ayrıca bu kuşları çift olarak satın alıp büyük bir yuva kurmalarını sağlayabilirsiniz. Ancak birbirlerinden hoşlanmaları öncelikli olarak gereken şeydir. Aksi hâlde kavga eder hatta birbirlerini öldürebilirler. Özellikle de dişi kuşlar eşleşme konusunda oldukça vahşi olabiliyor.

Apartmanda bakım için en iyi kuş türü olan muhabbet kuşları için kafes, yemlik, suluk ve aksesuarlar gerekir. Yuvalarında mutlu olmaları için ihtiyaçlarını karşılamalısınız. Kafes ve yemlik gibi malzemeler bir kez alınma ile yeterli olurken aksesuar, oyuncak ve elbette yemler düzenli olarak satın alınmalıdır. İhtiyaçları olan malzemeleri alıp bakım konusuna da özen gösterirseniz tüylü dostunuz sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürecektir. Son olarak da veteriner kontrolünü ihmal etmemenizi tavsiye ederiz. Çoğu evcil hayvan sahibi bu konuyu göz ardı edebiliyor.

Kanarya

apartmanda bakılabilecek kuş türleri

Görünümleri ile kalpleri fethetme konusunda başarılı olan sevimli kanaryalar sevilmeyi ve ele alınmayı hiç sevmezler. Bu nedenle görüntüsüne aldanıp onları sevmeye kalkmayın. Aksi hâlde size karşı saldırgan olacak ya da tehdit edici hareketler yapacaktır. Sinirli hâlleri ile bile çok sevimli olan bu kuşların adını duyduğumuzda sarı renkli tüylerini hayal ederiz. Oysaki daha birçok renkte kanarya mevcut.

Boyutlarına rağmen büyük kuşlar kadar aksi olabilen kanaryalar cıvıltıları ile popülerdir. Seslerini duyan herkes onları dinlemekten memnundur. Ancak bu kuşların birine sahip olmak istiyorsanız etrafta uçuşan yem artıkları ve tüyleri görmezden gelmeniz gerekir. Bunun yanı sıra kafes etrafını şeffaf streç film ile de kaplayabilirsiniz. Bunu yaparken sadece kafesin alt kısmını kapladığınızdan emin olmanız gerekir.

İspinoz

apartmanda bakılabilecek kuş türleri

Kanaryalar kadar küçük boyutta olan İspinozlar da elle sevilmeyi sevmezler. Ayrıca onları elle sevmek onlara zarar da verebilir. Çünkü yapı olarak oldukça hassaslar. Gün boyu gevezelik etseler de sesleri oldukça alçak olduğu için diğer odadan dahi duyulmazlar. Bu yüzden apartmanda rahatlıkla bakılabilir.

İspinoz kuşları tek yaşamayı sevmezler. Bu nedenle de bir yerine en az iki adet ispinoz satın almanız gerekir. Çünkü insanlarla iletişim kurmak yerine kendi familyasını tercih ederler. Kanaryalar gibi onlar da kafes dışına çıkmak istemezler. Bu yüzden yaşamlarını mutlu bir şekilde geçirmeleri için kaliteli ve büyük kafesler tercih etmelisiniz.

Sultan Papağanı

sultan papağanı

Ülkemizde apartmanda bakılabilecek kuş türleri arasında sultan papağanı da yer alır. Sevimli görünümleri ve meraklı olma özellikleri ile kuş severlerin gözdesidir. Kişilik olarak zenginliğe sahip olan bu kuşlar ıslık çalma konusunda herkesi şaşırtırlar. Bu nedenle eğer birine sahip olursanız ıslık çalma eğitimi verebilirsiniz.

İnsanlarla iletişimleri oldukça iyi olduğu gibi diğer kuşlarla da iyi anlaşırlar. Kanarya ve ispinoz kadar küçük olmasalar da cana yakın tavırları nedeniyle evcil kuş olarak popülerler. Gevezelik etmeyi çok sever ve bazen seslerini yükseltebilirler. Ancak bu ötüşler komşularınızı rahatsız edecek kadar yüksek değildir.

Forpus Papağanı

apartmanda bakılabilecek kuş türleri

Çevrenizde kuş sevmeyen biri varsa forpus papağanı tercih edebilirsiniz. Çünkü ses tonları hem alçak hem de yumuşaktır. Bu nedenle kimse rahatsız olmaz. Ayrıca minik yapıları nedeniyle büyük bir kafese de ihtiyaç duymazsınız. Günlük olarak kafes dışına çıkmak isteseler de geniş bir alana ihtiyaç duymazlar. Ancak kuşlar için güvenli bir ortam olması şarttır. Diğer evcil hayvanlar başka alanda olmalı ve kapılar da kapalı olmalıdır.

Enerjik yapıları nedeniyle yürümeye yeni başlayan bebekler için ilgi çekici bir dost olabilirler. Elbette aynı odada iken onları yalnız bırakmamak gerekir. Asla çığlık atmaz ve saldırgan davranışlarda bulunmazlar.

Pionus Papağanı

Boyut olarak biraz daha büyük kuş türleri istiyorsanız pionus papağanı sizin için mükemmel bir seçim olabilir. Bu kuş türü uysal, nazik ve oldukça sessizdir. Bu nedenle de apartmanda bakılabilirler. Büyük bir kafes ve kafes dışı iletişime ihtiyaç duyarlar. Bunun için her gün en az iki saat pionus papağanı ile ilgilenmeniz gerekir. Bu süreç içerisinde ona eğitim de verebilirsiniz.

Saldırgan hareketler yapmaz ve ısırmazlar. Bu nedenle çocuklu aileler için de uygundur. Yaklaşık olarak yirmi cm uzunluğunda olan bu kuşların kafes içinde iken meşgul olmaları için aksesuar ve oyuncak gibi malzemeler gerekir.

Bourke Muhabbet Kuşu

Bourke Muhabbet Kuşu

Etkileyici güzelliğe sahip olan Bourke muhabbet kuşları Avustralya’ya özgüdür. Genel olarak uysal ve sessiz yapıya sahip oldukları için evcilleşme konusunda sıkıntı yaşatmazlar. Çok hareketli olmasalar da kafes dışında birkaç saat uçmak isterler. Bu nedenle de günlük olarak birkaç saat boş zamana sahip olmalı ve onunla ilgilenmelisiniz.

Bourke muhabbet kuşu sahipleri ile çok iyi iletişim kurarlar. Ayrıca ispinoz ve kanarya gibi kuş türleri ile de iyi geçinirler. Bu kuş türü karın bölgesinde yer alan pembe renkli tüyler ile ünlüdür.

Senegal Papağanı

senegal papağanı

 

Tek kişi ile iletişim kurmayı tercih eden Senegal papağanı sahiplerini çok severler. Papağan denilince akla gürültü ve yaramazlık gelse de bu kuş türü sakin ve sessizdir. Günlük olarak kafes dışında olmak isterler. Ayrıca kafes içinde de mutlu olmaları için oyuncağa ihtiyaç duyarlar. Bu papağanlar için orta büyüklükte bir kafes yeterli olacaktır.

Uzunlukları yaklaşık olarak yirmi beş cm olan bu kuşlar gri bir baş ve yeşil renkte gövdeye sahiptir. Gagaları ve ayakları da koyu gri ile siyah karışımıdır. Sessiz kuşlar arıyorsanız kakadu ya da Amerika papağanı gibi gürültülü kuşlardan uzak durmanız gerekir. Ne kadar zeki ve komik olsalar da büyük papağanlara bakmak hiç de kolay değil.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap