Apartman Yaşamına Uygun Olmayan Kuş Türleri

konur papağanları

Kalabalık şehirde yaşayan kuş severler ne yazık ki evcil bir kuş almak istediklerinde apartman yaşamına uygun olmasına dikkat etmek zorundadır. Çünkü apartman yaşamına uygun olmayan kuş türleri içerisinden birini sahiplenirseniz komşularınızdan şikayet alabilirsiniz. Başlıkta apartman diye belirtmiş olsak da birbirlerine yakın olan evlerde de aynı koşullar geçerlidir. Bu nedenle yalnızca kendi isteklerimizle değil birçok konuyu ele alarak evcil canlı sahiplenmeli ya da satın almalıyız.

Sesin bir alandan diğerine ne kadar çabuk ulaştığını herkes çok iyi bilir. Ayrıca kuşların vahşi hayatta sahip olduğu içgüdüsel özellikleri de aynı şekilde kuş severler çok iyi bilirler. Bu nedenle de özellikle gün doğuşu ve batışında duyulan çığlık sesleri korkutucu bile olabilir. Bunun yanı sıra kuşların boyutu da apartman yaşamına uygun olmalıdır. Çünkü büyük kuşlar için büyük bir ortam gerekir. Apartmanlar da genel olarak küçük yapılar olduğu için geniş bir odaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Apartman yaşamına uygun olmayan kuş türleri konusunda daha birkaç olumsuzluk ekleyebiliriz. Ancak aşağıda vermiş olduğumuz kuş türleri ve özelliklerine bakarak daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. O zaman, hemen başlayalım!

Apartmanda Bakıma Uygun Olmayan Kuş Türleri

Günümüzde apartman sayısı fazla olduğu gibi içerisinde oturan kişi sayısı da bir o kadar çok. Bu nedenle de sevgili komşularımızı rahatsız etmemek adına evcil canlı alırken kurallara uymamız gerekir. Bunun yanı sıra sadece gürültülü papağanları değil, boyutları büyük olan ve eve zarar veren kuşları da apartmanda bakmamız doğru olmaz. Bu yüzden dikkat etmemiz gereken birçok nokta var. Eğer bir evcil kuş satın almak istiyorsanız öncelikle bakımı ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bugünkü yazımızda apartmanda bakıma uygun olmayan kuş türleri konusunu ele aldık. Böylece aşağıda belirtmiş olduğumuz kuş türlerine bakarak neden bakılamayacaklarını öğrenebilirsiniz.

Amerika Papağanı

Apartman Yaşamına Uygun Olmayan Kuş Türleri

Bir Amerika papağanı sahibi olmadan önce birçok konuyu düşünmek gerekir. Bunlardan birkaçı boyutlarının çok büyük olmasıdır. Bu nedenle de özel olarak bir oda ve oldukça büyük bir kafese ihtiyaç duyarlar. Hem maliyetli hem de bakımı zor olan Amerika papağanları zeki ve aktif kuşlardır. Bu yüzden her gün kafes dışında olmak isterler. İhtiyaçları karşılanmazsa da strese girerler. Ardından çığlık atma ve eşyaları çiğneme gibi problemler de ortaya çıkar. Ayrıca sadece stresli olduklarında değil birçok nedenle çığlık atabilirler.

Çığlık atma ve çiğneme gibi olumsuz davranışlarının dışında ömürlerinin uzun olması da potansiyel sahipleri için sorun olabilir. Bu nedenle büyük boyutlu olduğunu ve 85 yıl gibi uzun bir ömre sahip olduğunu unutmamalısınız.

Amazon Papağanı

Apartman Yaşamına Uygun Olmayan Kuş Türleri

Amazon papağanları arkadaş canlısı ve cana yakındırlar. Ancak bu kuşları küçük bir alanda tutmak oldukça zor. Bu nedenle büyük bir kafes ve oda ihtiyaçlarını karşılamanız gerekir. Oda ihtiyaçları kafes dışında özgürlük yaşamaları için çok önemli. Çünkü bazı kuşlar sadece kafeste durarak sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşayamazlar. Kilo almamaları ve mutlu olmaları için her gün kafes dışında en az iki saat geçirecekleri için de uygun bir ortam şarttır.

Amerika papağanları gibi bu kuşlar da tiz bir sese sahiptir. Hatta bu ses kulak delici nitelikte diyebiliriz. Bunun yanı sıra sıkıldıklarında ya da kafes dışına çıkamadıklarında zarar verici davranışlar yapabilirler. Bu nedenle özellikle kiralık evde oturanlar için uygun değildir. Ev sahibi ve komşular size şikayete gelebilirler.

Kakadu

kakadu papağanı

Kakadular sevecen kuşlardır. Fakat oldukça güçlü ses tonuna sahipler. Bu nedenle ses geçirmeyen bir oda bile gürültülerini engellemeye yetmez. Ayrıca bu kuşlar çığlık atmadan da başınızı ağrıtabilir. Çünkü hem ses tonu yüksektir hem de oldukça gevezeler. Bunun yanı sıra bakıcılarının yanından ayrılmak istemezler. Bu da çabuk sıkılmalarına neden olur.

Çabuk sıkılan kakadu papağanı ise daha fazla çığlık atar. Eğlenceli bir kişiliğe sahip olsalar da bu papağanların bakımı hiç kolay değildir. Apartmanda bakıma uygun olmayan kuşlar arasında yer alsalar da bazıları kakaduları apartmanda bakmaya çalışıyor. Biz bunu yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

Afrika Gri Papağanı

Afrika gri papağanları

Vahşi hayatta Afrika gri papağanları yüksek sesli uyarmaları ile hayatlarını sürdürürler. Bu nedenle de bir apartman dairesinde bakıldıkları için bu ses tonunu alçaltmazlar. Ayrıca bu kuşlar sürekli kafes içinde durmazlar. Bu yüzden de büyük bir odaya ihtiyaç duyarlar. Büyük bir kafes ve büyük bir oda Afrika gri papağanları için çok önemlidir. Aksi takdirde oldukça can sıkıntısı çeker ve davranışsal sorunlar yaşarlar.

Konuşmaları ile ünlü olan bu papağanlar birçok yeteneğe sahiptir. Bu yüzden Afrika grisine eğitim vermek çok keyiflidir. Eğer uygun koşullara sahipseniz bu kuş türünü tercih edip bir arkadaş sahibi de olabilirsiniz.

Konur

konur papağanları

Konur papağanları orta boy kuş türleri arasında yer alsalar da büyük papağanların sahip olduğu tüm özellikleri küçük paket içerisinde barındırırlar. Bu özellikler arasında da kilometrelerce uzaktan duyulabilecek çığlıkları da yer alır. Bu çığlıklar da konur sahipleri ve yakın komşuları açısından oldukça zordur. Her gün aynı çığlıkları işitmek keyif verici olmayacağından komşularınızla problem yaşayabilirsiniz.

Kafes dışında olmaktan büyük keyif alan konur papağanları ihtiyaçları karşılanmayınca ya da sıkıldıklarında çığlık atarlar. Bu nedenle gürültülü olmaları nedeniyle her ortamda bakıma uygun değiller.

Eklektus

eklektus papağanları

Sahiplerinden büyük bir ilgi bekleyen eklektus papağanları çok renkli tüylere sahiptir. Ayrıca bazı kuş severler onları diğer büyük papağanlardan sessiz buluyorlar. Ancak bu onların gürültülü oldukları gerçeğini örtmüyor. Gürültülü olmaları dışında büyük papağanlar gibi geniş bir alan ve kafese ihtiyaçları vardır. Bu yüzden küçük bir evde bakılmaları hiç de kolay olmaz. Eğer büyük bir oda, kafes ve iyi bir bütçeye sahipseniz bu kuş türünü satın alabilirsiniz.

Lori Papağanı

Apartman Yaşamına Uygun Olmayan Kuş Türleri

Eğlenceli yapıları ve herkesle olan iletişimleri ile tanına loriler bakımı zor olan kuş türlerinden biridir. Çünkü sıvı bazlı bir beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Bu da etrafın dağılmasına ve kirlenmesine neden olur. Özellikle de kirada oturanlar için bu durum oldukça zordur. Bazı lori papağanı sahipleri bu dağınıklık ve kirliliği önlemek için zemin ve duvarlara plastik örtü kaplaması yapıyorlar. Dağınıklıkları dışında ne yazık ki diğer papağanlar gibi loriler de gürültülü kuşlar arasındadır.

Yeşil Papağan

yeşil papağanları

Konuşan kuş arayan kuş severler için yeşil papağanlar oldukça iyidir. Ancak bir evcil hayvan satın almadan önce sadece konuşma özelliğini göze almak doğru olmaz. Onun karakter ve fiziksel özelliklerini, bakımını ve beslenmesini de öğrenmek gerekir. Çünkü hayatınıza uyumlu olmayan bir kuş sahiplenip tüylü dostunuzun hayatını zorlaştırmak istemezsiniz. Onlar çabuk bağlanan ve çabuk hastalanan yapıya sahip oldukları için satın almadan önce birçok konuyu ele almanız gerekir.

 

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap