Amerika Papağanı Özellikleri Ve Bakımı

Amerika papağanı özellikleri

Amerika papağanı on yedi türe sahiptir. Ayrıca bu büyük kuşlar makav (macaw) olarak da bilinirler. Amerika papağanı fiziksel özellikleri oldukça etkileyicidir. Parlak ve renkli tüyleri, büyük gagası, uzun kuyruğu, yüz kısmında yer alan beyaz lekeleri ve büyük gösterişli gövdesi ile popüler evcil kuşlar arasında yer alırlar.

Bu papağanları satın almak için sabır, bütçe ve deneyim sahibi olmak gerekir. Aksi halde birçok konuda zorluk çekersiniz. Ayrıca birkaç adet küçük gövdeye sahip Amerika papağanı da bulunuyor. Sahip oldukları büyük gövde bazı kuş severler için sorun olabiliyor. Bu nedenle küçük boyutta olanları tercih edebilirler. Çünkü onlar küçük bedenlerinde büyük familyalarının tüm özelliklerini de taşıyorlar. Boyutlarının yanı sıra sahip oldukları ömrün de uzun olması sahiplenme konusunda oldukça etkendir. Çünkü genel olarak sahiplerinden daha fazla yaşıyorlar. Kısacası bu hem sevecen hem de yaramaz olan büyük kuşlara sahip olmadan önce onlar hakkında bilgi edinmek gerekir. Bu bilgiler için de en doğru adrestesiniz! Bugünkü yazımızda Amerika papağanı özellikleri, bakımı, beslenmesi, fiyatları ve daha birçok konu üzerinde duracağız. Hazırsanız, başlıyoruz.

Amerika Papağanı

Büyük gövdeli ve bir o kadar da yaramaz olan Amerika papağanları hem fiziksek hem de karakteristik olarak birçok özelliğe sahiptir. Parlak ve renkli tüyleri, ilgi çekici gagaları, sahip oldukları zeka ve yetenekleri nedeniyle kuş severlerin daima gözdesi oluyorlar. Potansiyel olarak bu kuşlara sahip olmak isteyen birçok kişi var. Ancak kimileri uygun ortam sağlayamadığı için, kimileri bütçe konusunda zorlandığı için ve kimileri de deneyim sahibi olmadığı için bir Amerika papağanı satın almaktan vazgeçiyor.

Siz de bu papağan türünden birine sahiplenmek isteyebilirsiniz. Güney Amerika’ya ait olan bu kuşların bazıları konuşabiliyor. Bazıları da birkaç numara öğrenebiliyorlar. Bazı türleri nesli tükenmekte bazıları da tehlike altındadır. Bunun nedeni evcil hayvan olarak popüler olmalarıdır. Bu popülerlik nedeniyle de yasa dışı ticaret yapılıyor. Bunun yanı sıra sahip oldukları doğal yaşam alanları da gittikçe azalıyor.

Amerika papağanlarını en iyi şekilde eğitmek  ve evcilleştirmek için yavru iken satın almak ya da sahiplenmek gerekir. Ardından yavru papağanı elle besleyip aranızda bir bağ oluşmasını sağlayabilirsiniz. Böylece kıstırma, ısırma ve çığlık atma gibi sahip olduğu olumsuz özelliklerini daha az sergiler. Ne yazık ki tamamen bırakır demek imkansız. Aşağıda bu kuşların karakteristik ve fiziksel özellikleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Ayrıca bakımı ve beslenmesi hakkında genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Amerika Papağanı Karakteristik Özellikleri

Oyuncu ve hareketli bir yapıya sahip olan bu papağanlar sevecen ve sadık bir arkadaş olabilirler. Ancak bunun için iletişim gerekir. Zaman geçtikçe sahipleri ile aralarında olan bağ güçlenir ve bir dostluk başlar. Bu dostluğun uzun sürmesi için uygun beslenme, iyi bir bakım, dikkat ve egzersiz gerekir. Bu yüzden evinizde Amerika papağanı için uygun bir oda ve büyük bir kafes varsa çok şanslısınız. Çünkü birçok kuş sever evleri küçük olduğu için ya da apartman gibi çevredekilere çok yakın oturdukları için bu kuş türüne bakamıyorlar. Amerika papağanları apartmanda bakılmaya uygun olmayan kuş türleri arasında yer alır.

Amerika papağanları zorlu bir kişiliğe sahiptir. Ayrıca ergenlik dönemlerinde asi ve tehditkar olabilirler. Bu dönem kısa sürse de deneyim sahibi olmayan kişilerin ergenlik bitene kadar onları idare etmeleri neredeyse imkansızdır. Eğer kendini yalnız hissederse ya da onu ihmal ettiğinizi fark ederse şiddet içeren davranışlara sahip olabilirler. Bununla birlikte tüy yolma, deri yolma, eşyaları çiğneme ve sürekli çığlık atma problemlerini size yaşatırlar.

Makav yani Amerika papağanları gürültülüdür. Sesleri bazılarının tahammül edemeyeceği kadar yüksek çıkar. Bunun yanı sıra diledikleri an çığlık atarlar. Eğer gürültü istemiyorsanız ya da yakında oturan kişiler varsa bu kuş türü sizler için iyi bir evcil hayvan olmaz. Sessiz olan kuş türlerine göz atmalısınız.

Amerika papağanları diğer kuşlar kadar net konuşmasalar da konuşmaları taklit edebilirler. Eğer hangisi en iyi konuşan Amerika papağanı türü diye soracak olursanız, biz hemen yanıtlamak isteriz. Mavi ve sarı ara papağanı bu tür içerisinde yer alan büyük en iyi konuşmacıdır. Kırmızı omuzlu makav ise küçük türler arasındaki en iyi konuşmacı kuştur.

Olumsuz özelliklere sahip olsalar da genel olarak sahipleri ile uyumlu ve sevecen bir arkadaş olurlar. Bu nedenle ona şaka bile yapabilirsiniz. Ayrıca konuşma eğitimi dışında birkaç numara da öğretebilirsiniz.

Amerika Papağanı Fiziksel Özellikleri

Vahşi hayatta bu kuşların sadece birkaç türü vardır. Kuş üreticilerinde ve kafes ortamında ise bu sayı daha fazladır. Bunun nedeni ise evcil hayvan üreticilerinin seçici eşleşme yapmalarıdır. Böylece renk değişimi ortaya çıkar. En popüler olan Amerika papağanları büyük ve renkli olanlardır. Bunlar, askeri, mavi ve sarı ara papağanı, sümbül ve kırmızı makavlardır.

Mini makavları bulmak ve satın almak daha zordur. Bunlar, kırmızı kanatlı, sarı başlı ve İlliger Amerika papağanıdır. Amerika papağanlarının tüyleri gökkuşağının tüm renklerine sahiptir. On yedi türe sahip olsalar da gökkuşağı Amerika papağanı gibi birçok melez tür de var. Ayrıca cinsiyet olarak dimorfikler. Böylece hangisi erkek ya da hangisi dişi olduğunu anlayamayız. Bunun için DNA testi ya da cerrahi müdahale gerekir.

Amerika papağanları genellikle sağlıklı ve uzun ömürlüdür. Ancak nadir de olsa yakalandıkları birkaç kuş hastalığı bulunur. Bunlar;

  • Proventriküler dilatasyon hastalığı: Tedavi edilmesi imkansız olan bir hastalık
  • Psittacine gaga ve tüy hastalığı: Bulaşıcı ve ölümcül bir hastalık
  • Psittakoz (papağan ateşi): Klamidya bakterilerinin neden olduğu ve insanlara bulaşabilen bir hastalık
  • Gaga maloklüzyonu: Gaga hizalama bozukluğu
  • Aspergilloz: Bir mantar enfeksiyonu

Fiziksel hastalıklar dışında psikolojik olarak da hastalanabilirler. Zeki ve arkadaş canlısı oldukları için yalnızlık onlara uygun değildir. Bu yüzden strese girerler. Depresif hareketler kendini net bir şekilde belli eder. Eğer bu durum sürekli oluyorsa başka bir Amerika papağanı alabilirsiniz. Buna imkan yoksa onunla daha fazla ilgilenmelisiniz. Sağlıklı ve mutlu bir tüylü dost edinmek için düzenli aralıklarla iyi bir veterinere gitmelisiniz. Böylece hastalıklardan daha çabuk kurtulur. Ayrıca beslenmesi hakkında bilgide alabilirsiniz.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Amerika papağanı özellikleri ve bakımı

Büyük kuş oldukları için makavlara büyük bir kafes ve oda gerekir. Oda kafes dışında geçireceği süre için oldukça önemlidir. Bu nedenle güvenlik önlemlerine dikkat etmek gerekir. Kapılar ve pencereler kapanmalıdır. Bununla birlikte hava akımı yapan klima gibi aletler de çalışır durumda olmamalı. Kafes ise sadece büyük değil bir o kadar da sağlam olmalıdır. Çünkü makavlar çiğneyerek kafes tellerini ezebilirler.

Kafes dışında mutlu olması için bir oyun standı ya da tüneklerden oluşan bir oyun alanı yapabilirsiniz. Unutmayın ki kafes onun yuvası ve ne kadar meşgul olursa bir o kadar mutlu olacaktır. Aksi hâlde yapacak hiç bir şeyi olmayan tüylü dostunuz çığlık atarak sizi yanına çağıracaktır. Bu durumu engellemek için çiğneme oyuncakları ve aksesuarlar alabilirsiniz. Oyuncakları tek tek verirseniz her gün farklı olacakları için sıkılmak akıllarına bile gelmeyecektir.

Amerika papağanları için günlük taze su gerekir. Ayrıca banyo yapmayı sevdikleri için de bir kap ile ılık su verip onu mutlu edebilirsiniz. Kafes temizliği bu kuş türü için biraz zor olabilir. Çünkü Amerika papağanları oldukça dağınık kuşlardır. Haftada bir kafes temizliği yapmak en sağlıklısı olacaktır. Ancak meyve ve sebze verdiğinizde kalanları çürümeden kafesten almanız gerekir. Eğer bunu yapmazsanız çürüyüp bakteri oluşumuna neden olurlar.

Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Vahşi hayatta bu kuşlar tohum, bitki, meyve ve fındık yerler. Kafes içinde bakılırken de kaliteli yem, meyve, sebze ve kuruyemiş ile beslenirler. Yem beslenmesinin yarısını karşılar. Tohum ve kuruyemişler de %10 oranında verilmelidir. İçerdikleri yağ oranı yüksek olduğu için miktarı çok önemli.

Amerika papağanları günlük olarak ağırlıklarının %15 oranında yiyecek tüketirler. Beslenme sıklığı sabah ve akşam olarak iki kez olmalı. Ayrıca bu papağanların tüketmemesi gereken gıdalar var. Bunlardan bazıları çikolata, avokado, kafein, tuz ve şekerdir. Daha net bilgi için beslenme kategorimizdeki yazılara göz atabilirsiniz.

Meraklı, yaramaz ve zeki olan Amerika papağanları keşfetmek, kanatlarını açmak ve özgür hissetmek için her gün birkaç saat kafes dışında olmalıdır. Bu yüzden ona özel ayrılmış bir oda sağlamalısınız. Hatta kafesi onun rahatça uçmasını ve tünekten tüneğe atlamasını sağlayamayacak kadar küçükse kafes dışındaki zaman dilimi daha fazla olmalı.

Vahşi hayatta sürü olarak gezdikleri için kafes dışında iken onu yalnız bırakmayın. Böylece hem özgür hem de mutlu olacaktır. Amerika papağanı fiyatları çok fazla değişir. Örneğin mini makavlar 1000 dolardan başlıyorken büyükleri 2000 dolar ve fazlası. Melez ırklar ise 5000 dolar gibi oldukça yüksek bir fiyata sahip.

Amerika papağanı sahibi olmanın olumlu yönleri

  • Etkileyici güzellikte ve oldukça akıllılar.
  • Konuşma yeteneğine sahipler.
  • Uzun bir ömre sahipler. 80 yıl yaşayabilirler.

Amerika papağanı sahibi olmanın olumsuz yönleri

  • Yüksek sesle öter ve çığlık atarlar.
  • Her gün en az iki saat kafes dışında onunla ilgilenmek gerekir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap