İskender Papağanı Özellikleri Ve Bakımı

iskender papağanı

İskender papağanı yüzyıllardır tanınan zeki kuşlardır. Ayrıca güzellikleri ile de oldukça popüler olan İskender papağanı konuşma konusunda oldukça yeteneklidir. Adını Büyük İskender’den alan bu papağan eskiden soyluların sahiplendiği kuşlar arasında yer alırdı. Ayrıca Asya papağanlarının en büyüğü olsalar da orta boy kuş cinsleri kategorisine girerler. Sahipleri ile iletişimleri çok iyi olsa da yabancılar ile ilgilenmezler. Bu nedenle tek kişi ile etkileşim kurmayı tercih ederler.

İskender papağanı ne yer, sesi nasıldır ve cinsiyet ayrımı nasıl yapılır gibi birçok sorunu aklınızda yer ettiğinin farkındayız. Bu nedenle bugünkü yazımızda İskender papağanı özellikleri ve bakımı hakkında genel bilgiler vermeye çalışacağız.

İskender Papağanı

Genel olarak Hindistan ve Sri Lanka bölgelerinde yaşar. Bu papağan türü daha çok ormanlık alanlarda, tarım arazilerinde veya yüksek alanlarda yaşarlar. İskender papağanı, Büyük İskender’in adını almıştır. Bu kuş türünün yabani popülasyonları daha çok Türkiye, İngiltere, Hollanda, Almanya, İspanya gibi ülkelerde yaşar.

İskender Papağanı Karakteristik Özellikleri

Evcil kuş türleri arasında bu kuş türü, uysallığı ve nazikliği ile popülerdir. Sevgi dolu ve oldukça sevecen olan bu kuş türlerinin sahipleri ile aralarında özel bir bağ oluşur. Sahipleri ile aralarında güçlü bir bağ olan bu kuş türleri, onlarla vakit geçirmekten pek hoşlanır. Genel olarak evdeki çoğu kişiden kaçınsa da duygusal bağ kurduğu kişinin yanından ayrılmak istemez.

Sosyalleşme ve bağlama teknikleriyle eğitildiği sürece oldukça iyi bir evcil kuş türü olabilir. Son derece zeki oldukları bilinen bu kuş türleri bunun yanı sıra mükemmel konuşma yetenekleriyle de ünlüdür. Mükemmel konuşma yeteneklerinden dolayı oldukça popüler bir evcil kuş türü olarak tercih edilir.

Ergenlik dönemlerinde atlattıkları blöf denilen zorlu süreç iki haftada sürebilir iki yılda. Bu biraz da sahiplerinin tüylü dostları ile ilgilenmeleri ile de alakalı bir durum. Çünkü yaptıkları saldırgan davranışlar nedeni ile ergenlik dönemlerinde kuşlar yalnız bırakılıyor. Oysaki bu onların yabanileşmesine ve ergenlik dönemlerinin uzun sürmesine neden oluyor. Eğer bir İskender papağanı satın almayı düşünüyorsanız ergenlik dönemini tamamlamış birini alabilirsiniz. Bu dönem 4 ay ile 1 yıl arasında gerçekleşir. 1 yaşından sonra olgunluğa ulaşırlar.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

İskender papağanı, bakıcılarının ilgisinden hoşlandığı için onlarla en az bir veya iki saat zaman geçirmelerini isterler. Bunların yanı sıra oldukça hareketli olan bu kuş türünün kafes ölçülerine de dikkat etmeniz gerekir. Saatlerce etkileşime ve fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyarlar.

Evcil kuş türünüzü haftada en az bir kere banyo yaptırmanız gerekir. Sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için kafeslerinin temizliğine de özen göstermelisiniz. Bunun için haftada en az 2 kere kafesinin içini, mama ve su kaplarını temizlemelisiniz.

İskender Papağanı Fiziksel Özellikleri

Ağırlıklı olarak yeşil renkte tüylere sahip olan bu kuş türü yanaklarında ve boyun arkasında maviye benzeyen gri tüyler bulunur. Ayrıca gagalarının ucu sarı kalan kısım ise kırmızıdır. Kuyruklarının alt kısmı sarı iken üst kısmı yeşil, mavi ve sarı renkleri ile kaplıdır.

İskender papağanı cinsiyet ayrımı oldukça kolay olan bir papağan türüdür. Dimorfik kuş türleri arasında yer aldıkları için fiziksel özelliklerine bakılarak hangisinin erkek ya da dişi olduğunu söylemek oldukça kolay. Bunun için boyunlarına bakmak yeterli olacaktır. Çünkü erkek olanlar boyun kısmında siyah ya da pembe renkli halkaya sahip iken dişilerin boyun halkaları yoktur.

Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Vahşi doğada yaşayan bu kuş türü birçok farklı besinle kendilerini besleyebilirler. Fakat kafes içerisinde yaşayan bu kuş türünün beslenmesine özel olarak dikkat etmeniz gerekebilir. Kafes içerisinde yaşayan muhabbet kuşunu yeşillikler, sebzeler, meyveler ve özel tohumlarla beslemeniz önerilir. Kuşun iştahına göre besinlerini ayarlamalısınız.

Bu papağan türü genel olarak sağlıklı kuşlardır. Fakat bazı zamanlar önemli sağlık sorunlarıyla da mücadele ederler. Polyomavirüs olarak bilinen bir tür virüsle mücadele eden kuşlar çoğu zaman hayatını kaybeder. Bunların yanı sıra mantar solunum yolu rahatsızlığı ve papağan ateşi olarak bilinen bir rahatsızlıkla mücadele edebilirler. Bu kuş türü sahibi olmak isteyen kişilerin bu kuşların bakımlarını, beslenmelerini ve karakterlerini iyi öğrenmeleri gerekir.

İskender papağanı sahibi olmanın olumlu yönleri

  • Zeki papağanlardır. Bu nedenle konuşmayı kolayca öğrenirler.
  • Sevecen ve cana yakınlar.

İskender papağanı sahibi olmanın olumsuz yönleri

  • Gürültülü oldukları için apartman gibi evlerin sık olduğu yerlerde bakılmaya uygun değiller.
  • Sadece sahipleri ile iletişim kurmayı tercih ederler.

İskender papağanı fiyatları 500 dolar ile 1500 dolar arasında değişir. Bu nedenle alacağınız kuşun büyüklüğü, yetenekleri ve bakan kişinin verdiği emeğe göre fiyat değişir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap