Afrika Gri Papağanı Özellikleri Ve Bakımı

Afrika gri papağanı özellikleri

Nazik bir dev olarak tanınan Afrika gri papağanı büyük bedenlerinin içinde yer alan görkemli özellikleri ile popülerdir. Bu nedenle bu papağan türü ile ev arkadaşı olmak isteyen kuş sever sayısı oldukça fazla. Konuşma yeteneği ve müthiş karakter özellikleri onları mükemmel bir evcil kuş yapar. Ancak bir Afrika gri papağanı sahibi olmak kolay olmayabilir.

Büyük papağan cinsleri bakımı için genellikle deneyim sahibi olmak gerekir. Çünkü onlar iyi bir iletişim ve ilgi ile harika birer arkadaş olsalar da sahipleri ile uyumu yakalayamadıklarında huysuz ve saldırgan olabiliyorlar. Bu papağan türlerinden biri de Afrika gri papağanıdır. Bugünkü yazımızda Afrika gri papağanı özellikleri ve bakımı konusunu ele alacağız. Makalemizi okuyarak birini sahiplenmeden önce detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Afrika Gri Papağanı

Bu papağan türü büyük bir gövde haricinde büyük yani uzun bir ömre sahiptir. Bu yüzden bir evcil kuş edinmeden önce bir kez düşünmek gerekir iken bir Afrika gri papağanı  sahiplenmeden çok birçok kez düşünmek gerekir. Ne kadar büyük ve akıllı görünseler de onlar çok hassas canlılar. Bu yüzden ihmal edildiklerini hissederler. Ayrıca terk edilirlerse kalan ömürleri küslük ve kırgınlık ile geçer.

Her gün onlara sunulan ilgi, sevgi ve iyi bir bakım ile harika bir dost olan Afrika gri papağanı binlerce yıldır tanınıyor. Kelime ve cümleleri taklit edip kelimeleri birbiri ile bağlamak için akıl yürütebiliyor. İyi eğitimle yüzlerce kelime öğrenip bir o kadar cümle kurabiliyorlar. Bu papan türü konuşma yeteneğindeki başarısı nedeniyle evcil kuş olma yolunda yıldız gibi parlıyor.

Afrika gri papağanı ortalama ömrü elli yıldır. Ancak altmış yıl ve daha fazlasına sahip olanlar da var. Bu kuş türü için bilinen diğer isimler; gri papağanı ve kongo gri papağanıdır. Adından da belli olduğu gibi Afrika’ya aittir. Afrika ekvator bölgelerindeki Angola, Kamerun, Kongo, Fildişi Sahili, Gana, Kenya ve Uganda ülkelerinde bulunurlar. Bu ülkelerdeki ormanlık alanları onları görmek mümkün. Gürültüleri nedeni ile onları görmeden önce seslerini duyarsınız.

Afrika Gri Papağanı Karakteristik Özellikleri

Afrika gri papağanı, papağanlar arasında yer alan en zeki kuşlardır. Ayrıca sahipleri karşı nazik, sevecen ve uysal karaktere sahipler. Bu nedenle bir Afrika gri papağanı sahibi olmak oldukça zevklidir. Sosyal yönleri ile tanınırlar. Ancak ihmal edilen ve istediği ilgiye kavuşamayan Afrika grileri son derece huysuz ve saldırgan olabilir. Sonuç olarak da depresyona girerler.

Büyük papağanların depresyona girmesi çok kolay iken depresyondan çıkmaları hiç kolay değildir. Bu süreç içerisinde kulak tırmalayıcı çığlıklar atarlar. Bununla birlikte tüy yolma ve deri yolma gibi kendilerine zarar verici davranışsal sorunlar da beraberinde gelir. Bu yüzden onlarla ilgilenmelisiniz. Yoğun bir hayata sahip olanlar bu kuş türünü evcil hayvan olarak seçmemelidir. Çünkü günde en az dört saat ilgi beklerler.

Afrika gri papağanı zeki olduğu kadar karmaşıktır. Bazı sahipleri ne kadar uğraşsalar ve sosyal yönlü olduklarını bilseler de sadece onlarla yani sahipleri ile iletişimi girdiklerini belirtiyorlar. Bu yüzden tek kişilik sosyallik özelliği olumsuz yönlerden biri. Aile bireylerinin tümü ile ilgilenmesi için henüz yavru iken alıp elle besleyebilirsiniz. Bunu her gün farklı bir aile bireyi yaparsa tek kişi ile ilgilenme olasılığı elbette azalır.

Afrika gri papağanı ile eğitim oldukça keyiflidir. kelimeleri çok kavrar ve öğrenirler. Bunun yanı sıra öğrendikleri kelimeleri birbiri ile bağlayıp sahipleri ile muhabbet etmeyi ve onları taklit etmeye bayılırlar. Söylenenlere göre bir evde bulunan Afrika gri papağanı aldatan kadının sevgilisinin adını, eşinin yanında söyleyip bir yandan da ıslık çalmış. İşte bir ismi taklit etmesi yanında bir kez olsun konuşmanız yetebiliyor. Onlar yeni konuşmaya başlayan çocuklar ilgisini çeken her şeyi söylemeye çalışırlar. Bu yüzden yanınızda bir çocuk varmışçasına onun yanında söylediklerinize dikkat etmeniz gerekir. Ağızdan çıkan bir argo söz nedeni ile elli yıl utanç duyabilirsiniz.

Kelime ezberi ve insan sesi taklidi dışında çalar saat, telefon zili ve bunlar gibi yüzlerce sesi de taklit edebilirler. Bu nedenle kapı çaldığını zannedip kapının dışında kimse olmadığını yüzlerce kez görebilirsiniz. Duyduklarını ezberlerse unutmaları imkansızdır, diyebiliriz. Çünkü onların en büyük yetenekleri taklit etmektir.

Büyük papağanların girdiği gürültülü kuşlar grubuna girmeseler de canları sıkıldığında çığlık atabilirler. Bu nedenle apartmanda yaşıyorsanız bu papağan türünü sahiplenmek için bir kez daha düşünmelisiniz.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Afrika gri papağanı özellikleri arasında sosyal olmaları yer alır. Bu nedenle onlarla iletişim kurmak şarttır.Eğitim ve iletişim kurulmayan Afrika gri papağanı depresyona girer. Bu yüzden her gün kafes dışında olmaları gerekir. Belirli bir saat dilimi planlayıp her gün en az üç saat tüylü dostunuz ile ilgilenebilirsiniz. Ayrıca bunu yaparken eğitim verebilirsiniz. Onlar eğitimsiz ve ilgisiz kalmaya alışık değiller. Sosyalleşme ile daha sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşarlar.

Büyük bir bedene sahip oldukları için büyük ebatta bir kafes gerekir. Bu yüzden büyük bir papağan sahibi olmak bütçeyi sarsabilir. Eğer birikiminiz varsa ve bunun için yatırım yaptıysanız uzun yıllar sürecek olan dostluk ile ödüllendirilirsiniz. Büyük kafes haricinde oyuncaklar, aksesuarlar ve kafes dışı için güvenli bir ortam gerekir. Kafes dışında keşfe çıktıklarında başlarını belaya sokabilirler. Bu nedenle sahipleri onları yalnız bırakamaz.

Sahiplerinden bir şey öğrenmeye bayıldıkları gibi yalnız iken radyo dinlemeyi ve TV izlemeyi de çok severler. Bu yüzden argo kelime kullanılmayan bir TV kanalı açıp siz meşgul iken onun da mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Elbette TV izleme için uzun saatlere izin verilmemeli. Ne de olsa o da sizin bir evladınız artık. Bu nedenle bir evlat için kural koymak ona daha sağlıklı bir hayat sunmaktır.

Afrika gri papağanı çok hassastır. Bununla birlikte çabuk sıkılırlar. Kafeslerini çok ıssız ve sessiz bir alana koyarsanız onu ihmal ettiğinizi düşünebilir. Bu yüzden size en yakın olan konum en ideal yerdir.

Afrika Gri Papağanı  Fiziksel Özellikleri

Afrika gri papağanı özellikleri

İsimlerinden anlaşıldığı gibi onlar gri tüylerle kaplı sevimli kuşlardır. Kongo ve Timneh isimlerinde iki alt türe sahiptir. Kongo gri papağanı Timneh gri papağanından daha büyüktür. Ayrıca Kongo Afrika gri papağanı parlak siyah gagalara ve kırmızı kuyruk tüylerine sahip iken, Tinmeh grileri boynuz renkli çenelere ve parlak kestane rengi kuyruk tüylerine sahiptir.

Henüz on sekiz aylık olduklarında dişi ve erkek ayrımı yapabilirsiniz. Erkek Afrika gri papağanı tüylerinin altı koyu iken dişilerinki daha açıktır. Bunun yanı sıra erkeklerin kuyrukları kırmızı ile kaplıyken dişilerinki hem gümüş hem de kırmızı ile kaplıdır. Diğer küçük cinsiyet farklılıkları şunları içerir: bir erkek daha ince, daha dar bir kafaya sahip olur iken, dişiler daha büyük, yuvarlak başlı ve daha uzun boyunlara sahip olma eğilimindedir. Ancak bu farklılıkları herkes anlayamaz. Bu nedenle cinsiyet ayrımı için DNA testi gerekir. Çünkü Afrika gri papağanı cinsiyet yönünde monomorfik bir türdür. Aralarında dişi erkek ayrımı yapmak kolay değildir.

Büyük bir bedene sahip olan bu hassas kuşlar sağlık konusunda oldukça güçlüdür. Ancak bu türün yakalandığı hastalıklar da mevcut. Ens ık görülen hastalıklar ise;

  • Kalsiyum eksikliği, vitamin A ve D eksikliği.
  • Solunum yolu enfeksiyonu
  • Psittakoz denilen tüy ve gaga hastalığı.

Hastalıkları önlemek için dengeli bir beslenme gerekir. bu tür kuşlar sadece yem ile beslenerek sağlıklı bedene sahip olamazlar. Çeşitli meyve ve sebze de vermek gerekir. Taze lahana ve haşlanmış tatlı patates gibi besinler onların sağlığı için çok önemlidir.

Fiziksel hastalıklar dışında psikolojik olarak da rahatsızlanırlar. Sonuç olarak da tüy yolma ve çığlık atma gibi problemlere sahip olurlar. Bu nedenle yeterli ilgiyi göstermeniz gerekir.

Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Vahşi hayatta bu kuşlar meyve, ağaç kabuğu, böcek ve çiçek ile beslenir. Evcil olarak bakıldıklarında ise yüksek kaliteli yem dışında meyve ile sebze yemeleri gerekir. Nar, mango ve kavun gibi meyve çeşitleri verebilirsiniz. Veteriner kontrollerinde beslenme konusu hakkında bir görüşme yapabilirsiniz. Onlara yeni bir besin vermeden önce araştırma yapmayı unutmayın. İnsanların yiyebildiği ya da insanlara yararlı olarak bilinen gıdalar bu kuşlara zarar verebilir. Örneğin; avokado ve çikolata Afrika gir papağanı için zararlıdır.

Roka, tere ve lahana gibi sebzeler ile yeşillikler de verebilirsiniz. Birçok Afrika grisi kuruyemiş, haşlanmış fasulye ve kahvaltılık tost gibi yiyecekleri çok severler. Ancak yağ oranı yüksek olan besinleri az miktarda vermelisiniz. Obez olabilir ya da yağlı karaciğer hastalığına yakalanabilirler. Günde yarım fincan yem karışımı ve çeyrek fincan oranında meyve sebze verebilirsiniz. Eğer her yeri yerse kademeli olarak arttırabilirsiniz. Gün sonunda besin atıklarını kafesten temizlemeyi unutmayın. Aksi takdirde bakteri oluşumuna neden olurlar.

Afrika gri papağanlarının sağlıklı olmaları için sadece iyi bir beslenme yetmez. Bunun yanı sıra günlük egzersiz yapmaları yani hareket etmeleri gerekir. Bu nedenle her gün belirli saatlerde tüylü dostunuza özgürlük tanımanız gerekir. Ayrıca kafes içerisinde rahat hareket etmeleri ve meşgul olmaları için tünekler ve oyuncaklar alabilirsiniz. Kafes dışı için de bir oyun standı yapabilir ya da hazır olarak satın alabilirsiniz. Tüneklerden hazırlanmış olan standlar büyük kuşların hareket etmelerine destek veriyor. Güçlü bir gaga sahip oldukları ve eşyaları çiğnemeyi sevdikleri için çiğneme oyuncakları almanız gerekir. Aksi takdirde mobilyaları ve kabloları çiğneyecektir.

Afrika Gri Papağanı sahibi olmanın olumlu yönleri

  • Elle sevilmekten hoşlanmasalar da sosyal ve arkadaş canlısıdırlar.
  • Zekiler. Yüzlerce kelime öğrenebilir ve birçok numara yapabilirler.

Afrika Gri Papağanı sahibi olmanın olumsuz yönleri

  • Bakımları zor olabilir. Çok fazla dikkat gerekir.
  • Aileye karşı sosyal değiller. Genellikle sahipleri ile ilgilenmeyi seçerler.

Afrika gri papağanı fiyatları 2000 dolar ile 4000 dolar arasında değişiyor. Bu tür evcil canlıları tropikal pet shop mağazalarında bulabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap